15° Az bulutlu
 

Aydınlı Gençler, Medeniyetler Şehri Hatay’ı Gezdi

Eğitim - 18 Mart 2019 11:22 A A

“Biz Anadolu’yuz” projesi kapsamında Aydın Efeler İmam Hatip Ortaokulu ve Osman Yozgatlı Ortaokulu’ndan Türkiyeli ve Suriyeli toplam 40 öğrenci Hatay’ın gezme imkanı buldu.

İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen Aydın Gençlik Merkezi ve Antakya Gençlik Merkezi işbirliğinde programlanan “Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında Aydın’dan Hatay’a giden gençler yörenin tarihini, kültürünü öğrenmek, bunun yanı sıra sosyal sorumluluk faaliyetleriyle beraber toplum bilincinin kazandırılması amacıyla Hatay’da misafir edildi.

Medeniyetler şehri Hatay’ı “Biz Anadolu’yuz Projesi” kapsamında ilk kez gören gençler, ilk kez uçağa binerek 3 gün boyunca birbirinden farklı unutulmaz anılar yaşadı.

İlk gün sabah sporu ile güne başlayan gençler, Hatay’ın Altınözü ilçesindeki Karbeyaz Köyü İlkokulu’nda gençler için düzenlenen çocuk şenliğine katıldılar. Halat yarışı, çuval yarışı, çocuk oyunları ve yöresel oyunlarla devam eden şenlikte, Hatay’lı gençler ile Aydın’lı gençler kardeşlik halayında buluştular.

Türkiye’nin kültürel mozaiği gibi aynı halayda buluşan Türkiyeli, Suriyeli, Arap gençler kardeşlik türküleriyle halay çekti. Çocuk şenliği ardından köylülerin hazırladığı yöresel yemekleri tadan gençler, sonrasında aile ziyaretleri ile unutulmaya başlayan değerleri yeniden hatırladı. Aile ziyaretleri ardından köy kahvesindeki halkla buluşup, sohbet edip Kore gazisinin evini ziyaret edildi. Karbeyaz köyü ziyaretini tamamlayan gençler, Türkiye’nin sayılı Hıristiyan köylerinden biri olan Tokaçlı Köyü’nü ziyaret etti. Tokaçlı Köyü’ndeki Zeytinmüzesini gezip zeytin yapımını öğrenen gençler, köyde bulunan Meryem AnaKilisesi ve Manastırını görerek farklı kültürleri tanıma fırsatı buldu.

Birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Hatay şehrinin en önemli noktalarından biri olan Habib-i Neccar Camii, Hz. Yusuf ve Hz. Yunus peygamberin hikayelerini öğrenip mezarını ziyaret ederek akşam namazı kılan gençler, Ulu Camii, Uzun Çarşı, Beyaz Köprü ve Asi Nehri’ni gezip, gençlik merkezinde hasbihal ederek günü noktaladı.

Hatay’a Kardeşlik Fidanı diktiler

Ziyaretin 2. gününe de sabah sporu ile başlayan gençler dünyanın ikinci büyük arkeoloji müzesi olan Hatay Arkeoloji müzesine giderek Hatay’ın tarihi ve kültürü hakkında bilgi edindi. Aralarında ilk kez müze gezen gençler hayranlıkla müzedeki eserleri inceledi. Arkeoloji müzesinin ardından Reyhanlı Köyü’ne doğru hareket edip, Cemil Meriç evine giden gençler Reyhanlı şehrini tanıdı. Reyhanlı Bayraklıtepe’ye çıkan gençler Bayraklıtepe’nin hikayesini ve Afrin harekatı hakkını bilgi alarak, yakın yöredeki çocuk ve gençlerle tanışarak balon ve kalem hediye etti.

Aydınlı gençler ‘dikili bir fidanımız olsun’ diyerek Reyhanlı Gençlik Merkezi’ne fidan dikip çevre temizliği yaptı. Yaptıkları kuş yemliklerini Yenişehir gölünün yanındaki ağaçlara asan gençler çevreye saygı ve hayvanlara sevgi diyerek farkındalık oluşturmaya çalıştı. Gün sonunda gençlik merkezinde hasbihal eden gençler Hatay’ın yöresel yemeklerini tadarak birbirinden farklı ilkleri yaşadıkları bir gün geçirdi.

Proje kapsamında çevre bilinci, kültürel farkındalık, farklılıklara saygı, toplum bilinci kapsamında pek çok sosyal becerilerin kazandırılmasının yanı sıra gittikleri şehrin hem kültürü hem de insanını tanıyarak unutulmaz günler geçirdi.


Bu haber 68 kez okundu.
Eğitim - 11:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  AVM’DE AŞI KUYRUĞU
  Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, Covid-19 Pandemi sürecinde alınan tedbirlerin yanı sıra vaka sayısının daha da aşağılara çekilmesi için yürütülen, hastaneler ile aile hekimlerinin aşılama çalışmalarını oluşturduğu mobil aşı ekipleriyle sahaya taşıdı. Hatay’da yeterli miktarda aşı tedarikiyle oluşturulan mobil aşı ekipleri Üretimin aksamaması için Organize Sanayi Bölgelerindeki işçilerden sonra AVM’lere kadar yayılarak, vatandaşın aşılanmasını hızla sürdürüyor. […]


 • 02
  BABALAR GÜNÜNDE ANNESİNİ KAYBETTİ
  Uzun Süre kentimizde Kaymakamlık Dernekler masasında başarı ile görev yapan, şu An Dörtyol Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürlüğü görevini sürdüren Yüksel Dönmez’in Annesi Zeynep Dönmez hayatını kaybetti. Merhume Zeynep Dönmez, yarın öğle namazına müteakip Şekere Köyü mezarlığına defin edilecek. Babalar günü gibi önemli bir günde annesini kaybetmenin acısını yaşayan Yüksel Dönmeze sabır ve başsağlığı dileriz.


 • 03
  ECZANE TEKNİSYENLERİ GÜNÜ’NDE BİRARAYA GELDİ
  İskenderun Eczane Teknisyenleri Derneği pandemi sürecinin kahramanlarından olan üyeleri ve aileleriyle kahvaltılı bir organizasyonda bir araya gelerek ‘Eczane Teknisyenleri Günü’nü rötarlı kutladı.İskenderun Eczane Teknisyenleri Derneği üyeleriyle birlikte İsa Taş Paradise Kır Bahçesinde 26 Nisan Eczane Teknisyenleri gününü rötarlı kutlamak için bir araya geldi. Sabah kahvaltılı etkinlikte meslektaşlarına hitap eden İskenderun Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Cemal Çelik, […]


 • 04
  OSMANİYE’DE BIÇAKLI KAVGA
  Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde aralarında daha önceden husumet bulunduğu iddia edilen şahıslar arasında çıkan sopalı ve bıçaklı kavgada 2 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, kavga, Düziçi ilçesi İrfanlı Mahallesi Asaf Namlı Bulvarı üzerinde bulunan bir emlakçıda meydana geldi. İddiaya göre, M.M. ile Ö.M. isimli şahıslar daha önceden aralarında husumet bulunan S.T.’nin iş yerine geldi. Aralarında sözlü olarak […]


 • 05
  İSKENDERUN’DA YAPILAMAZ MIYDI?
  Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 3. Etap Yarışması Samandağ ilçesinde başladı. Çevlik sahilinde yapılan şampiyonaya, Hatay dahil 30 ilden toplam 50 sporcu katıldı. İlçeye bağlı Kapısuyu mahallesinde bulunan dağın eteklerinde başlayan ve Çevlik sahilinde bulunan alanda sona eren yarışmaya katılan sporcular, derece elde etmek için ter döküyor. Şampiyona hakkında bilgi veren Türkiye Hava Sporları Federasyonu Yönetim […]