Açık
 

BAŞBAKAN FAİZ SUCUOĞLU İYİ ÇALIŞIYOR

Genel - 16 Kasım 2021 10:20 A A

Girne’de “Toplu Açılış, Tanıtım ve Temel Atma Töreni” düzenlendi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katıldığı törende, Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı “Yeni Girne Askeri Hastanesi” temeli atıldı, KKTC’de yapımı süren bazı yolların açılışı yapıldı, Dipkarpaz Sağlık Ocağına yapılan sağlık yatırımları ile Lefkoşa’ya yapılacak 500 yataklı hastanenin tanıtımı yapıldı.
Girne’de bakım taburunda yer alan toplu açılış ve temel atma törenine, Başbakan Faiz Sucuoğlu, bakanlar ve diğer yetkililer de katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, Başbakan Faiz Sucuoğlu ilk konuşmayı yaptı.
Sucuoğlu, bugün ülke adına güzel işlere imza atmanın, bu topraklarda kurdukları Cumhuriyetin kökleşmesi yönünde bir adım daha atmanın heyecanı içinde olduklarını söyledi.
Sucuoğlu, büyük zorluklardan geçerek 15 Kasım 1983’te kurdukları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugün 38 yaşında olduğunu, 38 yılda nice sıkıntılar, nice badireler atlatıldığını, bugün uluslararası camia tarafından göz ardı edilemeye çalışılsa da, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dimdik, köklerini derinlere salmaya, ayakta olmaya devam ettiğini kaydetti.
Bunda Kıbrıs Türk Halkının dirayetli duruşu, yılmaz mücadeleci ruhu, inanmışlığı yanında, Anavatan Türkiye’nin yılmaz desteği ve Kıbrıs Türk Halkının Türk Ulusuna güveni sayesinde olduğunu ifade eden Sucuoğlu, şöyle devam etti: “Bugün 38. yılını kutladığımız bu anlamlı günde, tüm dünyayı kasıp kavuran, ekonomik çarkları durma noktasına getiren pandemi koşullarına inat, yeni yatırımlarla ülkemiz insanına refah koşullar yaratacak altyapımızın güçlendirecek, ihtiyaç duyulan binalarımızın günün koşullarına uygun hale getirilecek ve Kıbrıs Türk halkını daha güzel günlere ulaştırmak üzere ortak bir vizyonla bir aradayız.
Burada bu gücü, önce halkımızdan sonra da tek başvurabildiğimiz, her sıkıntımızda derhal yardımımıza koşan, dertlerimize deva olan, birikimi ve engin tecrübelerini bizlerle paylaşan anavatan Türkiye’miz den almaktayız.”
Başbakan Faiz Sucuoğlu, konuşmasında yatırımlara da değindi ve şunları kaydetti:
“Bu törenle temelini atacağımız Yeni Girne 100 yataklı Askeri Hastahanesi: Hastahanenin Finansal kaynağı 3 Mart 2021 tarihli ‘2021 yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında iktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’ hükümleri çerçevesinde Ankara kaynaklı olarak karşılanacaktır.
Bugün lansmanı yapılacak olan ve Kıbrıs Türk Halkına kazandırılacak olan 500 yataklı Devlet Hastahanesi projesi: Lefkoşa BRTK tesislerinin kuzey sınırındaki 272 dönümlük arazide inşaası başlayacaktır. TC Sağlık Bakanlığı, Sağlık yatırımları Genel Müdürlüğünce Lefkoşa 500 yataklı hastahane uygulama projeleri ve ihale Dökümanları hazırlanması için ihaleyi kazanan proje grubuna devredilmiştir. Toplam 135.000m2 kapalı inşaat alanına sahip hastahede 360 adet hasta odası, 118 adet yoğun bakım yatak sayısı, 20 adet palyatif yatak sayısı, 2 adet mahkum yatak sayısı, 2 adet mahkum yatak sayısı olmak üzere 500 yatak yer alacaktır. Arazinin zemin etütleri de tamamlanmıştır.
KKTC Acil Durum Hastanesi: 3 ay gibi kısa bir sürede Dünyayı ve ayni zamanda ülkemizi de etkisi altına alan korona salgını sebebi ile KKTC halkının sağlık ihtiyacının daha üst bir kalitede karşılanabilmesi için TC nin katkıları ile üç ay gibi kısa bir sürede yapılarak 2021 şubat ayında KKTC Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmete giren Acil Durum Hastanesi toplamda 28182 metre karelik bir alan içerisinde acil servis, tanı üniteleri, poliklinik, anjiyo, yatılı servisler, ameliyathaneler, eczane, laboratuvar ve yoğun bakım merkezi olarak bünyesinde birçok ihtiyaca cevap verebilecek bir merkez olarak hizmet vermektedir.
Hastanede 100 yatak kapasiteli yatılı servisin yanında 12 yatak kapasiteli acil servis ve
24 yataklı yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır.
1 anjiyografi ünitesi, 6 adet tam teşekküllü ameliyathane, 1 adet endoskopi cihazı ve görüntüleme merkezlerimizde ise bir MRI, bir Tomografi, iki adet röntgen ve iki adet te Ultrason cihazları bulunmaktadır.
34 doktor, 58 hemşire, 32 sağlık personeli ve 13 temizlik personeli ile zengin bir kadroya sahiptir. “dedi
Başbakan Faiz Sucuoğlu, Yenierenköy sağlık merkezine temin edilen cihazların, 1 digital mRöntgen cihazı, 1 adet pera pikal röntgen, 2 adet hasta başı monitör, 1 adet acil müdahale arabası, 1 adet idrar oto; Dipkarpaz Sağlık Merkezine temin edilen cihazların da; 1’er adet, Diş Üniti, Periapikal Röntgen, Hastabaşı Monitör, Acil Müdahale Arabası, İdrar Otoanalizatörü olduğunu söyledi.
Başbakan Faiz Sucuoğlu, KKTC yol ağı ile ilgili de bilgi vererek, 190 km bölünmüş yol, 382 km tek yol, bin 79 da üçüncü sınıf olmak üzere bin 651 km yol bulunduğu, Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanan 1,9 milyar TL finansman ile gerçekleştirildiğini belirtti.
İskele Çayırova anayolunun İskele Boğazını. çıkışındaki Harnup Fabrikası Kavşağı’ndan başlayarak Bafra Kavşağı’nda sona erdiğini ifade eden Sucuoğlu, şöyle devam etti:
“Yapımı tamamlanarak açılışı gerçekleştirilecek olan 9 km uzunluğundaki bu kesimde 5 adet modern dönel kavşak ve 2 adet sığınma cebi (Park alanı) yer almaktadır. 2×2 şeritli yolun platform genişliği 23 m olup, orta refüjünde New-Jersey beton bariyerler kullanılmıştır.
Doğu Köy Yolları 2021 yılı içerisinde Doğu Yollarında Ziyamet-Gelincik-Boltaşlı-Taşlıca-Derince-Avtepe-Kuruova-Kaleburnu-Dipkarpaz-Zaferburnu Yolu (36 km), Turnalar-Kantara Yolu (7,12 km), Kantara-Mersinlik Yolu (8,86 km), Turnalar-Ardahan Yolu ’nda (2,62 km) (Karpaz Bölgesi) olmak üzere toplam 54,60 Km de yapım faaliyeti gösterilmesi planlanmakta olup, bugüne kadar 4,5 Km si tamamlanmış olup, 21,5 Km nin daha yapımı tamamlanarak, 25 Km lik kesimin trafiğe açılması hazırlığı tamamlanmıştır..
Batı Köy Yolları: 2021 yılı içerisinde Batı Yollarında çalışmalarımıza ‘Paşaköy-Vadili-İnönü-(Lefkoşa-Gazimağusa) Ayr. Yolu (14,8 km), Gaziköy Yol Ayrımı-Dilekkaya-Yiğitler Yolu (14 km), Ercan Havaalanı-Gaziköy Yolu (7,75 km), Vadili-Akdoğan Yolu (4,5 km), Türkmenköy Kvş-Dörtyol Yolu’nda (8,15 km) (Mesarya Bölgesi) olmak üzere toplam 49,2 Km de yapım faaliyeti gösterilmesi planlanmakta olup, bugüne kadar 18,3 Km si tamamlanmış olup, 6,7 Km nin daha yapımı tamamlanarak, 25 Km lik kesimin trafiğe açılması hedeflenmiştir.”
Başbakan Faiz Sucuoğlu, Yatırımlar, yollar, sağlık için yapılanlar, Hastahaneler Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi gibi yatırımların hepsinin Kıbrıs Türk Halkının daha çağdaş, daha donanımlı yarınlara kavuşması, daha iyi hizmet alabilsin diye yapıldığını ifade etti.
Sucuoğlu, “Biz yeni kurulan bir hükümet olarak geçmişten devraldığımız görev bayrağını gelecek nesillere karşı duyduğumuz sorumlulukla daha iyi noktalara taşımak üzere kolları sıvadık. Bu çaba ve gayretimizde Cumhurbaşkanımızdan aldığımız motivasyonla çalışıyoruz TC Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğandan aldığımız güçle ve Anadolu halkının sevgisiyle ,Kıbrıs Türk halkının da güven, kararlılık ve inancıyla yılmadan yarınlara yürüyeceğiz. Yarınlar daha güzel olacak yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı

Bu haber 132 kez okundu.
Genel - 10:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÇARPILACAĞIZ!
  Yılbaşından itibaren kademeli tarifeye geçecek olan elektrik piyasasında, hanelerin elektrik faturaları artacak. Yeni düzenlemeye göre aylık elektrik tüketimi 110-130 TL civarında olan aboneler, indirimli tarifeden yararlanacak. Toplam 38 milyon adet olan mesken abonelerinin içinde bu tutarda tüketim yapanların sayısı ise 6 milyonu buluyor. Geriye kalan 32 milyon abone ise döviz kurları nedeniyle maliyeti katlanarak artan […]


 • 02
  ABD İLE KÜLTÜREL DİYALOĞ
  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Konsolosluğu Kültür ve Eğitim Ateşesi ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’e ziyarette bulundu. Ziyarette kültür ve eğitim konusundaki proje ve çalışmalara dair fikir alışverişinde bulunuldu. Ziyarete; ABD Kültür – Eğitim Proje Müdürü Roger Kohen, Müdür Yardımcısı Aycan Yaman, Proje Koordinatörü Fatma Dodurka ile İskenderun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bekir Durur […]


 • 03
  ROMA DÖNEMİNDE BİLE DAHA İYİ HİZMET VARMIŞ!
  İskenderun’da Antik Roma dönemine ait zeytinyağı fabrikası bulundu. Anadolu’nun en büyük zeytinyağı fabrikası olduğu ifade edilen yapının müzeye dönüştürüleceği bildirildi. Hatay Müze Müdürlüğü tarafından İskenderun Aşkarbeyli mıntıkasında yürütülen kazı çalışmalarında, Roma dönemi 5. 6 yüz yıla ait zeytinyağı fabrikasının bilimsel kazı çalışmalarında sona gelindi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, Anadolu’nun hiçbir […]


 • 04
  İHSAN’IN İKİ HAYALİ KALDI!
  3 Aralık Engelliler günü nedeniyle İskenderun ilçe emniyet müdürlüğü trafik büro amirliği ekipleri NF kas hastası İhsan Kıbrıs ile şehir merkezinde trafik uygulaması gerçekleştirildi. En büyük hayalinin polis olmak olduğunu ancak hastalık nedeniyle bunun gerçek olamayacağını bildiğini belirten ihsan Kıbrıs, “Bu özel günde polis kıyafeti giymek beni mutlu etti. İki hayalim daha var. Bunlardan birincisi […]


 • 05
  KAYMAKAM YÖNDEN İTALYA’DA
  İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, mesleki bir seminere katılmak üzere İtalya’ya gitti. Yönden, İçişleri Bakanlığı [KİHBİ] Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Gazi Levent Kurtoğlu başkanlığında İtalya’nın Başkenti Roma’da “Scuola Ufficiali Garabinieri (İtalya Jandarma Akademisi)’nde gerçekleştirilen mesleki seminere katıldı. Kaymakam Yönden, resmi ziyarete iştirak ederek, mesleki istişare ve incelemelerde bulundu.