26° Açık
 

ÇOCUKLARDA RİSKİ AZALTIYOR

Manşet - 10 Şubat 2021 15:46 A A

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, mevsimsel grip aşısı olan çocukların corona virüs semptomları gösterme ve ağır hastalığa yakalanma ihtimali daha düşük.Missouri Üniversitesi Tıp Fakültesi  araştırmacıları tarafından yürütülen çalışmada, Covid-19 teşhisi konan 905 çocuk incelendi ve grip aşısı olanların semptomları yaşama ihtimalinin yüzde 29 oranında daha düşük olduğunu buldu.

İNAKTİVE EDİLMİŞ BİR VİRÜS, FARKLI VİRÜSLERİN NEDEN OLDUĞU HASTALIĞIN İLERLEMESİNİ ENGELLEYEBİLİR

Çalışmanın bulguları hakemli tıp dergisi Cureus’ta yayınlandı. Araştırmanın yazarı ve Missouri Üniversitesi profesörü Anjali Patwardhan konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bir hatalığın önceki bir viral enfeksiyon tarafından engellenebileceği hali hazırda biliniyordu. Bu fenomen virüs müdahalesi olarak adlandırılır ve grip aşısında olduğu gibi, inaktive edilmiş bir virüs diğer enfeksiyonun yeteneğini engelleyebilir” dedi.
Araştırmacılar, her bir hastanın grip aşısı geçmişini belirlemek için Şubat ve Ağustos 2020 arasında Covid-19 teşhisi konulan 20 yaşın altındaki hastaların kayıtlarını gözden geçirdi Çalışma, Eylül 2019 ile Nisan 2020 arasında grip aşısı yaptıranlara baktı ve araştırmacılar önceki yıllarda yapılan grip aşılarının dikkate alınmadığını açıkladı. Bununla birlikte, araştırma grip aşısı olan çocukların semptom geliştirme olasılığının  daha az olmasının yanı sıra, solunum problemleri veya ciddi hastalık geliştirme ihtimallerinin de daha düşük olduğunu keşfetti.
Bilim insanları, ayrıca  zatürre aşısı olan  Covid-19’lu çocukların da semptomatik hastalığı yaşama olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Ancak, sonuçlarda zatürre aşısı olan ile olmayan hastalar arasındaki solunum semptomlarında bir fark görülmediği belirtildi.

CORONA VİRÜS AŞILARI HENÜZ ÇOCUKLARA YAPILAMIYOR

Patwardhan, çocuklar toplumdaki viral bulaşmayı etkilemede önemli bir rol oynadığı” için çocuklar üzerinde yapılan çalışmanın kritik olduğunu ifade ederek, “Covid-19 ile diğer virüslerin ilişkisini ve bir arada varlığını anlamak ve pediatrik hastanın aşı durumunu bilmek en iyi sonuçları elde etmek için doğru stratejileri uygulamaya yardımcı olabilir” dedi. Bununla birlikte, bilim insanları corona virüs aşılarının klinik demnemler çocuklara yapılmadığı için hala onlara uygulamadığına da dikkat çekti.
Öte yandan, çalışmada ABD’de siyahi hastalarda Covid-19 oranı yüksek olmasına rağmen semptom görülme olasılığının düşük olduğu görüldü. Araştırmada, gribe karşı aşılanan kişilerin yüzde 37’sini ve zatürre aşısı olanların yüzde 37,5’ini siyahi çocukların temsil ettiğini bildiren çalışmanın yazarları durumun yüksek aşılanma oranıyla bağlantılı olduğunu bildirdi. Buna göre, semptomatik ve şiddetli hastalıkların oranı Hispanik ve Asya’ya kıyasla) Afrikan Amerikalı hastalarda daha düşüktü.

 

 


Bu haber 211 kez okundu.
Manşet - 15:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  “ÜLÜŞ”GELENEĞİ HAYATA GEÇİRİLDİ
  Hatay’ın Hassa ilçesinde her yıl Ramazan ayında yapılan toplu iftar yemekleri, korona virüs salgını nedeniyle yerini komşular arasında yapılan yardımlaşmaya bıraktı. Bu süreçte yeniden canlanan “ülüş” geleneği ile komşular birbirleriyle yemek paylaşımı yapıyor. Her yıl Ramazan ayında yapılan toplu iftar yemekleri korona salgını nedeniyle bu sene de yapılamadı. Davetler olmayınca Orta Asya‘dan bugüne gelen “ülüş” geleneği ile […]


 • 02
  TERÖR SALDIRISI ANNELER GÜNÜNDE ANNESİNDEN KOPARDI
  2013 yılında 11 Mayıs günü Reyhanlı’da biri belediye binası, diğeri çarşı merkezinde PTT binası yakınında olmak üzere iki bombalı minibüsün patlatılarak gerçekleştirildiği terör saldırısında, ilçenin en yoğun olduğu bölgede çoğu bir gün sonra kutlanacak olan Anneler Günü hediyesi almak için çarşıda olanlarında bulunduğu 53 kişi yaşamını yitirdi. Hayattan kopanlar arasında Tuna ailesinin lise öğrencisi oğlu Oğulcan […]


 • 03
  ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
  Dünyaya sadece sevgi veren tüm annelerimizin günü kutlu olsun


 • 04
  KAÇAK SURİYELİ SINIR DIŞI EDİLDİ
  Osmaniye’de, yasa dışı yollarla yurda girdiği belirlenen Suriyeli yakalandı. İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şubesi ekipleri, İstiklal Mahallesi‘nde şüphe üzerine Suriyeli S.H’yi durdurdu. Kimlik ve parmak izi kontrolünde, S.H’nin kaçak yollarla yurda girdiği belirlendi. S.H, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.


 • 05
  KURT SÜRÜSÜ HAYVANLARI TELEF ETTİ
  Adana’nın Saimbeyli ilçesinde ağıla giren kurtlar 14 küçükbaş hayvanı telef etti. İlçenin Ayvacık Mahallesi’nde yaşayan Cemile Kaymak, 70 küçükbaş hayvanını akşam saatlerinde toplayıp ağıla koydu. Sahur vakti koyunlarını kontrol etmek için ağıla giden Kaymak, 4 koyun, 10 kuzu olmak üzere toplam 14 hayvanın kurtlar tarafından telef edildiğini gördü. Hayvanları için büyük üzüntü yaşayan Cemile Kaymak “Kurt sürüsü, […]