Açık
 

DİRENÇLİ KENTLER MASYA YATIRILIYOR

Genel - 25 Ekim 2021 17:19 A A

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, dirençli kentlerin yapılması için doğru tekniklerin kullanılarak, doğru mühendislik hesaplarıyla şehirler kurmanın zorunlu olduğunu belirterek, “Yık, yap, olmazsa yenisini yap imkanı artık kalmamıştır. Su bitmiştir, nehirler kurudu. Bundan sonra deneme yapmaya vaktimiz yok.” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) ve Ankara Üniversitesi Ernst Reuter İskan ve Şehircilik Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliğinde, “Dirençli Kentler” temasıyla düzenlenen 6.Ulusal Yerel Yönetimler Sempozyumunun açılışı, SBF Aziz Köklü Salonunda yapıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Kovid-19 salgını sürerken afetlerin de yaşandığını, salgın ve afetin bir güvenlik sorunu olduğunu belirtti.

Şehirlerin güvenliği için tüm kentlerin dirençli yapılması gerektiğini vurgulayan Karatepe, şöyle konuştu:

“Hızlı sanayileşme, taşradaki insanların şehirlere gelmesi, kaynakların aşırı kullanılması, doğanın kirlenmesi gibi sorunlar birbirini izledi. Kuralsız, hızlı ve kalitesiz yapılaşma yani dirençsiz yapı stoku, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri. İstanbul’da bir milyon konutun yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor. Dirençsiz şehirler, kendi elimizle kurduğumuz şehirler. Doğru teknikleri bularak, doğru mühendislik hesaplarıyla şehirler kurmak zorundayız. Yık, yap, olmazsa yenisini yap imkanı artık kalmamıştır. Su bitmiştir, nehirler kurudu. Bundan sonra deneme yapmaya vaktimiz yok.”

Şükrü Karatepe, binaların teknik esaslara ve imar hukukuna uygun olarak yapılmasının zorunlu olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, 1999 depreminden sonra yapılan düzenleme ile imar konusunda yanlışlıkların belirli ölçüde giderildiğini belirterek, “Neden buna rağmen depremler, afetler canımızı yakıyor. Çünkü kurallara riayet etmiyoruz. Hala yanlış uygulama devam ediyor. Öte yandan doğru uygulama yapılması için gerekli kamusal denetim maalesef yapılmıyor.” diye konuştu.

“İnsanların daha mutlu ve huzurlu şehirlerde yaşaması için çalışmalıyız”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da nüfus arttıkça daha medeni, yaşanabilir kentlerde yaşanması gerektiğini, fakat bugün dünyada yaşanılan olayların kentlerin dirençli olmadığını ortaya koyduğunu söyledi.

Ünüvar, “Kovid-19 bizi sınadı. Yaşadığımız dönem, insanların çılgınca daha yaşanabilir yerlere gitmek adına doğayla adeta dalga geçercesine evler, şehirler yapması, sonrasında doğanın insandan intikam alması şeklinde karşımıza çıkıyor.” dedi.

Dirençli kentler çalışmasına kentlerden değil, tabiatın içinden başlanmasının doğru olacağının altını çizen Necdet Ünüvar, “Hayatı sadeleştirmemiz lazım. İnsanların daha mutlu ve huzurlu şehirlerde yaşaması için çalışmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici ise şehirlerin, dünyanın yapı taşı konumunda olduğunu, kentlerin risklerden ve tehditlerden korunması gerektiğini belirtti.

Ekici, “Şehirlere yönelik tehditleri ortadan kaldırmak için dirençli kentleri oluşturmak gerekiyor. Türkiye dünyanın en çok insani yardım yapan ülkesi konumunda. Dünyanın en çok sığınmacı barındıran ülkesi. İstanbul başta olmak üzere Bursa, Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay’da 500 bine yakın sığınmacı var. Bugün onları huzur ile kucaklıyoruz.” dedi.

İklim değişikliğinin şehirleri bugün en çok tehdit eden konuların başında geldiğini belirten Ekici, şunları kaydetti:

“İklim Uyum Eylem Planına göre, 121 noktada yerel yönetimlere görev veriliyor. Türkiye Belediyeler Birliği de beş konuda görevlendirilmiş durumda. Artık şehirlerimiz, iklim değişikliği riskleri ile daha çok karşı karşıyalar. Her şehir kendi tedbirini kendisi almak zorunda. Şehirleri hep birlikte geleceğe dirençli hale getirmemiz gerekiyor. Dünya ile yarışan kentleri oluşturmamız gerekiyor.”

Açılış konuşmalarının ardından Ankara Üniversitesi SBF eski dekanlarından, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş sempozyumun çerçeve sunumunu yaptı.

Türkiye Belediyeler Birliği’nde üç gün sürecek sempozyumda, alanın uzmanları, iklim değişikliği, afet yönetimi, göç yönetimi başta olmak üzere dirençli kentlerin oluşturulması konusunda bildiriler sunacak.6. Ulusal Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda dirençli kentler masaya yatırılıyor6. Ulusal Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda dirençli kentler masaya yatırılıyor6. Ulusal Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda dirençli kentler masaya yatırılıyor6. Ulusal Yerel Yönetimler Sempozyumu'nda dirençli kentler masaya yatırılıyor


Bu haber 185 kez okundu.
Genel - 17:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

 • Psikolog Manolya UYMAZ yazdı.. – Asla Vazgeçme

  Rüzgarlı ve yorucu bir günün ardından alıyorum yine kalemi elime , bir şeyler yazmak söylemek ve anlatmaktan daha basitti belki de ya da ben böyle olmasını istiyordum .Hayatın hızına kapılmış gitmişken bazen beni üzmesine izin vermişken aslında bir kere daha anlıyorum ki yarattığı her duygunun her mutluluğun ardından açacağı bir kapı var .Beni bekleyen bir […]


HABER LİSTESİ

 • 01
  GRİPAL ENFEKSİYON GÖZÜNÜZE VURMASIN
  Son zamanlarda artan viral enfeksiyonlardan kaynaklı göz problemlerinin ortaya çıktığını ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Merih Gül, özellikle bu süreçte göz sağlığının ihmal edilmemesi konusunda uyarılarda bulundu. Op. Dr. Merih Gül, “Covid-19 yanı sıra gribal enfeksiyonlarda artış gördüğümüz bu aylarda, enfeksiyonun burun ve ağızdan gözlere bulaşması mümkün. Gözlerde kızarıklık, sulanma, […]


 • 02
  YEDEK LASTİKTE 10 KİLO EROİN
  Mardin İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, il girişinde durdurulan bir araçta arama yaptı. Detektör köpeğin katılımıyla araçta yapılan aramada paketler halinde yedek lastiğin içine gizlenmiş, 10 kilo 400 gram eroin bulundu. Olayla ilgili gözaltına alınan şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği hakimlikçe tutuklandı.


 • 03
  HIZIR GİBİ YETİŞTİLER
  Türkiye’nin pek çok şehrinde başlayan ve etkisini sürdüren yoğun kar yağışı sebebiyle şehirlerarası yollarda mahsur kalan, bulundukları yerlerden saatlerce hareket edemeyen vatandaşlara Kızılay ekipleri gıda ve sıcak içecek yardımında bulundu. Kızılay Derneği İskenderun Şube Başkanı Recep Sivri de, ulaşıma kapandığı ilk günde Adana-Gaziantep karayolu Nurdağı mevkiinde mahsur kalan vatandaşlara askeri helikopter ile ulaşarak gıda yardımında […]


 • 04
  YAYMAN MAĞDUR VATANDAŞIN YANINDA
  TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hassa ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle zarar gören besicilerle bir araya geldi. Milletvekili Yayman, Hassa Kaymakamlığında düzenlenen ve Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hassa Kaymakamı Ahmet Korkmaz, Belediye Başkanı Mehmet Karataş ile kurum müdürlerinin katıldığı toplantıda, kar yağışı nedeniyle zarar gören tüm hemşehrilerinin yanında olduğunu, […]


 • 05
  SOSYAL MEDYADA EN ÇOK TAKİP EDİLENLER AKİYAD’DA BİR ARAYA GELDİ
  TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay’da en fazla takipçisi olan sosyal medya kullanıcıların bazıları ile, Akdeniz İnternet Gazetecileri ve Yayıncıları Derneği’nde (AKİYAD) bir araya geldi. Milletvekili Yayman, AKİYAD Başkanı Veysel Cıncık’a, İnternet habercileri ve yayıncılarını aynı çatı altında toplamayı amaçlayan oluşuma sağladığı katkıdan dolayı plaket takdim etti. Günümüzde, […]