15° Parçalı bulutlu
 

EĞİTİM ÇALIŞANLARINA AŞILAMA SÜRECİNDE ÖNCELİK VERİLMELİDİR

Eğitim - 7 Nisan 2021 10:48 A A

Dünyayı etkisi altına alan ve gün geçtikçe hayatı olumsuz etkileyen covid virüsü yüz yüze eğitime devam etmekte olan eğitim camiasını da olumsuz etkilemiş durumda. Bu süreçte filyasyon ekiplerinden denetime, seyahat kurullarından vefa destek gruplarına kadar bir çok alanda görev yapan eğitimciler aşılama sürecinde öncelik verilmemesine tepki gösterdi. Eğitim Bir-Sen İskenderun Şube Başkanı Hikmet Altunsöz, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bilindiği üzere dünyanın dört bir yanında yayılımı hızla devam eden covid illetinin vermiş olduğu zararlar toplumları, ülkeleri ve tüm kesimleri olduğu gibi eğitim camiamızı da derinden etkilemektedir. Son günlerde tablonun çok vahim olduğunu, bu süreçte eğitim adına fedakarca mücadele eden eğitimcilerimizin aşılanmasının hızlandırılmasını ve sürecin bir an önce sonuçlandırılması gerektiğini hatırlatmak ihtiyacı doğmuştur. Filyasyonda, denetimlerde, seyahat kurullarında, vefa destek gruplarında yüz yüze derslerde canını hiçe sayarak görev yapan eğitim çalışanlarımıza gerekli hassasiyetin gösterilmesi öncelikli beklentimizdir” dedi. Şube Başkanı Altunsöz açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türkiye, güçlü sağlık-sosyal güvenlik sistemiyle, pandemi ile mücadelede vatandaşlarına maliyet üretmeden başarı grafiğini yüksek tutan ülkeler arasında yer almaktadır. Sağlık Bakanlığımızın vatandaşına sunduğu; teşhis/tedavi/koruma uygulamalarının kapsamı 100’e yakındır.” Virüse karşı koruma sağlayan aşıların uygulanmasında, ortaya konan planlamayı ve sıralamayı, genel itibariyle kriz yönetimine ve olması gerekene uygun olduğu kanaatinde olduklarını belirtilen Şube Başkanı Altunsöz; “Bu kapsamda,

1- Kovid’le mücadelede ön safta olan sağlık çalışanlarının ve yüksek risk grubunda yer alan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanların, aşılanması doğru ve gerekli olduğu herkesin ortak kanaatidir.

2-Uzaktan eğitime son verilmesi-yüz yüze eğitime geçilmesi ile birlikte öğretmenlerin-eğitim çalışanlarının riski artmıştır. Öncelikli aşılanması gereken gruplar arasında eğitimcilerin sayılmasının zarureti ortadadır.

3-Eğitim çalışanları, görevleri ve hizmet sundukları kitle gereği sayısal açıdan büyük bir kitleyle doğrudan ve dolaylı olarak temas halinde ya da temas kurma zorunluluğu altında olduklarından sürecin hızlandırılması hayati önem arz etmektedir.

Bu nedenle hem eğitim çalışanlarının korunması hem de eğitim çalışanları kaynaklı bulaş riskinin azaltılması amacıyla; eğitim çalışanlarına aşı konusunda öncelik verilmesi ve sürecin hızlandırılması, virüsle mücadelede takdiri olmaktan çıkıp, zorunlu hale gelmiştir.

Başta yüz yüze eğitimin uygulandığı okullarda görev yapan eğitim çalışanları olmak üzere tüm eğitim çalışanlarının aşıda öncelikli olması yüz yüze eğitim kaynaklı riskleri asgari seviyeye indirecektir.

4-Eğitim çalışanlarına yönelik aşı önceliği kararının ve uygulamasının ivedilikle hayata geçirilmesi için; MEB, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun hızlı bir şekilde bir araya gelmesi ve süreci hızlandırarak tamamlaması beklentimiz ve teklifimizdir.

Umarız ki bu beklentilerimiz bir an önce somut olarak karşılık bulur ve böylece ülke genelinde ve İskenderun özelinde yaşadığımız covid kaynaklı acı hadiseler sona erer. Bu vesile ile covid nedeni ile aramızdan ayrılan Dervişe ŞİRİN Hanım ile Ömer BİLGİN ve Ergün SAYDAM  Hocalarımıza Allahtan rahmet diler, yaşanan bu acıların bir an önce son bulmasını dileriz” şeklinde sözlerini tamamladı.


Bu haber 58 kez okundu.
Eğitim - 10:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  ADANA’DA SİLAH KAÇAKÇILIĞI OPERASYONU
  Adana İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, yasa dışı silah ticareti yapanlara yönelik çalışma başlattı. Polis, kimliklerini tespit ettiği 20 şüpheliyi yakalamak için belirlediği adreslere şafak vakti eş zamanlı operasyon düzenledi. Haklarında gözaltı kararı verilen 20 zanlının tamamı operasyonda yakalandı. Adreslerdeki aramalarda, ruhsatsız biri otomatik 17 tabanca, 4 kurusıkı tabanca, 7 şarjör, […]


 • 02
  UYGULAMADA 12 TON KAÇAK AKARYAKIT ELE GEÇİRİLDİ
  Osmaniye’de uygulama noktasında şüphe üzerine durdurulan bir araçta yapılan aramada 12 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi. Edinilen bilgiye göre, Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) otoyolu üzerinde kaçakçılara yönelik denetim yaptı. Denetimler sırasında şüphe üzerine durdurulan bir araçta yapılan aramada 12 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi.


 • 03
  BAŞKAN VARAN;”İSKENDERUN İL OLMAYI HAKEDİYOR”
  Türk Metal Sendikası İskenderun 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan, kamuoyunda oluşan İskenderun il olmalı konusuna değinerek destek verdi. İskenderun’un il olmayı hakettiğini ve hakettiği değeri İl olursa göreceğine vurgu yapan Türk Metal Sendikası İskenderun 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan, “Üniversitesiyle, ülkenin en önemli sanayilerinden biri olan demir çelik sektörüyle, deniziyle, limanıyla, Erzin, Dörtyol, […]


 • 04
  BU NASIL ADALET
  Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelen cumhuriyet savcısı, sırası gelmeden girdiği doktorun odasında kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı. Edinilen bilgiye göre, daha önce farklı bir doktorda muayene olan Osmaniye’de görevli Cumhuriyet Savcısı Mehmet B., bugün Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelerek iddiaya göre Ortopedi Uzmanı Doktor Kemal Gökhan Günel’in odasına girdi. Kendisinin savcı olduğunu söyleyen […]


 • 05
  O GÜN BU GÜNDÜR ISKENDERUN ‘İL OLMALI’
  İskenderun İl Olmalı “O gün bugündür!” Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri İskenderun’un il olmasına yönelik destek vererek “O gün bugündür” dediler. Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneğinden yapılan açıklamada şunlara yer verildi; İskenderun ekonomik, coğrafi, demografik, kültürel, sosyolojik, tarihsel, eğitimsel ve daha birçok açıdan il olmayı kesinlikle hak etmektedir. Gerçekliği olmayan birtakım dedikoduları […]