Açık
 

EHLİYET ALACAKLAR DİKKAT!

Genel - 16 Kasım 2021 11:59 A A

Ehliyet sınavını bekleyen birçok kişi için Milli Eğitim Bakanlığı sınav değişiklikleri hakkında uyarılarda bulundu. e-Sınav şeklinde yapılacak olan ehliyet sınavlarına yeni bir düzenleme geldiğini ifade eden MEB, düzenlemenin detaylarını açıkladı.
MEB’in düzenlediği ve birçok kişinin hazırlandığı ehliyet sınavında yeni düzenlemeler yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre e-Sınav formatında gerçekleştirilecek sınavda ilk defa animasyonlu içerikler de bulunacak.

Eğitimde dijitalleşme adımları atan MEB, ehliyet sınavları için yeni bir format getirdiği duyurusunu yaptı. Yeni düzenlemeyle beraber yapılacak ehliyet sınavlarında animasyonlu soruların yer alacağı da bildirildi. Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer konuya yönelik şu değerlendirmelerde bulundu: “Uygulama, soruların daha anlaşılabilir olmasını sağladığı gibi ölçülmek istenen davranışların da net bir şekilde ortaya konulmasına katkıda bulunacak”

Millî Eğitim Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği ehliyet sınav uygulamalarında sürekli yenilikler yapılıyor. Yapılan son değişikliklere dair değerlendirmeler yapan bakanlık, ehliyet sınavlarında yer alan soruları görsel açıdan zenginleştirmek, soruların içeriğini ve sağlayacağı yararı artırmak amacıyla animasyonlu sorular kullanmaya karar verdi. Hazırlanacak animasyonlu sorularda adaylar gerçek hayatta karşılarına çıkabilecek durumlarla karşılaşacak.

Sürücü adaylarının sınava girmeden önce pratik yapmaları ve kendilerini ölçmelerini sağlamak amacıyla içinde animasyonlu soruların da yer aldığı deneme sınavları hazırlandı. Adayların sınav öncesinde soru çeşidini tanımasına katkı sağlayacak olan bu sınavlar Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün resmi web sitesinde erişime açıldı.

Düzenlemede işitme engelli adaylar da düşünüldü. MEB işitme engelli adaylara sınavda destek sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Açıklamaya göre işitme engelli adaylar için işaret dilinde sürücü eğitim materyalleri ve buna ilişkin animasyonlu sorular hazırlanacak.
Daha kaliteli ve güvenilir sınavlar için yenilikler yapabileceklerini belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Uygulama, soruların daha anlaşılabilir olmasını sağladığı gibi ölçülmesi istenen davranışların da net bir şekilde ortaya konulmasına katkıda bulunacak.” ifadelerini kullandı.
Bu yeni sistemin ehliyet sınavlarıyla ilgili güvenilirliği arttırdığını söyleyen Özer “İşitme engelli adaylarımız için de işaret dilinde sürücü eğitim setleri ve animasyonlu soruların hazırlanmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Tüm çalışmalarımız büyük bir özveriyle yürütülüyor. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini sürdürdü.


Bu haber 199 kez okundu.
Genel - 11:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  “HAKKIMIZI ARARKEN HALKIN SAĞLIĞINI İHMAL ETMEYİZ”
  Sağlık-Sen İskenderun Şube Başkanı Dr. Tayyar Gürcü, Sendika Genel Merkezi tarafından alınan karar gereği, 07.12.2021 Salı ve 09.12.2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek iş bırakma eylemi kapsamında, bölgemizde sağlık hizmetlerinin aksamaması için gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. Sağlık çalışanlarının hakkını ararken, halkın sağlığını ihmal etmeyeceklerini belirten Başkan Gürcü, “Sağlık-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulumuzun aldığı karar gereği, bütün çalışanların […]


 • 02
  YÜKSELİŞ KOLEJİNDE DÜNYA ŞAMPİYONU VAR
  Yükseliş Koleji Bilim Kampüsü Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencilerinden Can Fakıoğlu, Dünya Tay-Kik Federasyonu’nun Antalya’da düzenlemiş olduğu şampiyonada 60 kg’da Dünya Şampiyonu oldu. Yükseliş Koleji Genel Müdürü Aykut Davut Öktem, derslerin yanı sıra, spor ve sosyal faaliyetlerde de Yükseliş Koleji öğrencilerinin farklarını ortaya koyduğuna dikkat çekerek, “Okulumuz bünyesinde bugün düzenlenen törende, başarı belgesini ve madalyasını […]


 • 03
  SEDAT PEKER GÖZALTINDA MI?
  El Cezire’de yayınlanan habere göre, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in BAE yetkilileri tarafından gözaltında olduğu ve uzun süredir iadesini talep eden Türkiye’ye iade edilebileceği bildirildi.


 • 04
  ÜCRETSİZ SERVİSLİ KÜTÜPHANE
  Yayladağı ilçesinde 1,5 dekarlık alana yapılan, içinde kültür merkezi ile kütüphanenin yanı sıra sosyal alanlarda bulunan Yayladağı Kültür Merkezi ve Millet Kütüphanesi’nin inşaatı tamamlandı. Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, projenin Hatay Valiliği, Yayladağı Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile yürütüldüğünü belirtti. Alan içerisinde kültür merkezi, millet kütüphanesi ve kitap kafenin yer aldığını kaydeden Yalçın, […]


 • 05
  ÇARPILACAĞIZ!
  Yılbaşından itibaren kademeli tarifeye geçecek olan elektrik piyasasında, hanelerin elektrik faturaları artacak. Yeni düzenlemeye göre aylık elektrik tüketimi 110-130 TL civarında olan aboneler, indirimli tarifeden yararlanacak. Toplam 38 milyon adet olan mesken abonelerinin içinde bu tutarda tüketim yapanların sayısı ise 6 milyonu buluyor. Geriye kalan 32 milyon abone ise döviz kurları nedeniyle maliyeti katlanarak artan […]