Açık
 

ERSİN TATAR HATAY GAZİLERİ İLE BULUŞTU

Genel - 25 Ekim 2021 10:52 A A

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Hatay’da Kıbrıs gazileri ile buluştu

Tatar: “Yeni dönemde tek devletli federatif bir çözüm kabul edilemez”

Tatar: “Bizim Türkiye ile münasebetimiz her zaman iyi olmalıdır. Böylece de Doğu Akdeniz’de varlığımızı güçlü ve güvenli bir şekilde sürdürebilir”

HATAY – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Yeni dönemde tek devletli federatif bir çözüm kabul edilemez” dedi.

Hatay’da Kıbrıs gazileriyle buluşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs Harekatı’nın kendileri açısından önemine dikkat çekerek o harekatı yapanlara her zaman minnet duyacaklarını ifade etti.

Yunanlıların Kıbrıs’ı Türklerden arındırmak için her zulmü yaparken Mehmetçiklerin adaya adım atarak Kıbrıs halkını bağımsızlığına kavuşturduğunu belirten Tatar, “Kıbrıs Türkü her zaman vefalıdır. Bize özgürlüğümüzü bahşedenlere vefalıdır. Bugün bağımsız Kıbrıs varsa o gün orada savaşan Türkler sayesindedir. O günden bugüne devlet kurduk. Doğu Akdeniz’de milli çıkarları korumak için denizde, havada ve karada KKTC’nin önemi ortaya çıkmaktadır. Kıbrıs Harekatı çok önemlidir. O harekatı yapana minnetimiz devam edecektir. Bu sebeple bu minneti anlatmak benim boynumun borcudur” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Rum-Yunan ikilisi yüzünden Kıbrıs’ta dönem dönem çeşitli sıkıntılar yaşandığını da dile getirerek hala kısıtlama yaptığını ifade ederek,”Benim Cumhurbaşkanı seçilmem ile yeni dönem başladı. Bu yeni dönemde tek devletli federatif bir çözüm kabul edilemez. Çoğunluk olan Kıbrıs Türk halkını asimile etmek ve 1974’ün gerisine götürmek istiyorlar. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da destekleriyle iki devletli bir çözüm süreci yaşanıyor. Orada Türkiye’nin garantörlüğü devam edecek” dedi.

Türk askerinin de Kıbrıs’ta kalmaya devam edeceğini vurgulayan Tatar, şöyle devam etti;

“Benim orada olmam sizlerin verdiği mücadelenin taçlanmasıdır. Çünkü biz hep bunu bekledik. Kahraman Mehmetçikler Kıbrıs’a adım atarak bizim mücahitlerimizle birlikte bir mücadele ortaya koydular. Kıbrıs Türkü’nün bağımsız bir devlete kavuşması size nasip oldu. Bunu korumak da bize nasip oldu. Bundan dolayı artık Kıbrıs’ta iki devletli bir çözüm olabilecektir. KKTC’ye kendi geleceğini tayin etme hakkı ve Türkiye’nin orada kalma garantisi verilirse ancak böyle bir anlaşmaya imza atarız. Eğer Türk askeri gidecek derse biz bu anlaşmaya yokuz. Çünkü ben sizi nasıl özlemle beklediğimizi biliyorum. Biz Osmanlı’nın 1571’de Kıbrıs’ı fethinden sonra oraya yerleşenlerin torunlarıyız. Bunun mücadelesini de biz devam ettiriyoruz. Bizim Türkiye ile münasebetimiz her zaman iyi olmalıdır. Bazen anlaşmazlıklar olabilir. Ama ana hatlarda beraberiz. Böylece de Doğu Akdeniz’de varlığımızı güçlü ve güvenli bir şekilde sürdürebileceğiz. İnşallah gelecekte de buradaki varlığımızı sürdürmek istiyoruz. Dünyaya karşı da Kıbrıs Türkü’nün arkasında Türkiye var diyeceğiz” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, daha sonra gazilerle sohbet etti.


Bu haber 146 kez okundu.
Genel - 10:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÇARPILACAĞIZ!
  Yılbaşından itibaren kademeli tarifeye geçecek olan elektrik piyasasında, hanelerin elektrik faturaları artacak. Yeni düzenlemeye göre aylık elektrik tüketimi 110-130 TL civarında olan aboneler, indirimli tarifeden yararlanacak. Toplam 38 milyon adet olan mesken abonelerinin içinde bu tutarda tüketim yapanların sayısı ise 6 milyonu buluyor. Geriye kalan 32 milyon abone ise döviz kurları nedeniyle maliyeti katlanarak artan […]


 • 02
  ABD İLE KÜLTÜREL DİYALOĞ
  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Konsolosluğu Kültür ve Eğitim Ateşesi ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’e ziyarette bulundu. Ziyarette kültür ve eğitim konusundaki proje ve çalışmalara dair fikir alışverişinde bulunuldu. Ziyarete; ABD Kültür – Eğitim Proje Müdürü Roger Kohen, Müdür Yardımcısı Aycan Yaman, Proje Koordinatörü Fatma Dodurka ile İskenderun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bekir Durur […]


 • 03
  ROMA DÖNEMİNDE BİLE DAHA İYİ HİZMET VARMIŞ!
  İskenderun’da Antik Roma dönemine ait zeytinyağı fabrikası bulundu. Anadolu’nun en büyük zeytinyağı fabrikası olduğu ifade edilen yapının müzeye dönüştürüleceği bildirildi. Hatay Müze Müdürlüğü tarafından İskenderun Aşkarbeyli mıntıkasında yürütülen kazı çalışmalarında, Roma dönemi 5. 6 yüz yıla ait zeytinyağı fabrikasının bilimsel kazı çalışmalarında sona gelindi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, Anadolu’nun hiçbir […]


 • 04
  İHSAN’IN İKİ HAYALİ KALDI!
  3 Aralık Engelliler günü nedeniyle İskenderun ilçe emniyet müdürlüğü trafik büro amirliği ekipleri NF kas hastası İhsan Kıbrıs ile şehir merkezinde trafik uygulaması gerçekleştirildi. En büyük hayalinin polis olmak olduğunu ancak hastalık nedeniyle bunun gerçek olamayacağını bildiğini belirten ihsan Kıbrıs, “Bu özel günde polis kıyafeti giymek beni mutlu etti. İki hayalim daha var. Bunlardan birincisi […]


 • 05
  KAYMAKAM YÖNDEN İTALYA’DA
  İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, mesleki bir seminere katılmak üzere İtalya’ya gitti. Yönden, İçişleri Bakanlığı [KİHBİ] Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Gazi Levent Kurtoğlu başkanlığında İtalya’nın Başkenti Roma’da “Scuola Ufficiali Garabinieri (İtalya Jandarma Akademisi)’nde gerçekleştirilen mesleki seminere katıldı. Kaymakam Yönden, resmi ziyarete iştirak ederek, mesleki istişare ve incelemelerde bulundu.