Açık
 

FEZA İNŞAAT FARKI

Ekonomi - 1 Kasım 2021 11:38 A A

Kilis-Akbez kara yolu şantiyesini ziyaret ederek yetkililerden bilgi alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2003-2021 yılları arasında ülke genelindeki bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden alıp, 28 bin 340 kilometrenin üzerine çıkardıklarını söyledi. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’nun şantiye ziyaretinde, Kilis Valisi Recep Soytürk, yüklenici firmalardan Feza İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Zabit Demir, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Karayolları 5. Bölge Müdürü Mehmet Fidan ve yardımcıları da hazır bulundu. Yurt genelinde önemli projeleri üstlenen FEZA İnşaat, iş bitirme süresi ve kalite anlamında en prestijli firmalar arasında yer alıyor.

Bir buçuk yılı aşkın süredir dünyayla birlikte mücadele ettikleri pandemi sürecinde büyük ve güçlü Türkiye hedefinden ödün vermediklerini dile getiren Karaismailoğlu, “Türkiye’nin Çin ile İngiltere arasında ticari hareketlilikten aldığı payı artırmak, vatandaşlarımızın refahını geliştirmek için çalışmalarımıza aralıksız devam ettik” diye konuştu.

Karaismailoğlu, hizmetleri millete ulaştırırken 4 bini aşan şantiyelerdeki her bir çalışanın sağlığının öncelikleri olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere harfiyen uyarak, Türkiye’nin ekonomisinin taşıyıcı sektörleri olan kara, hava, demir ve denizyolları ve haberleşme alanlarındaki yatırımlarımıza hiç ara vermeden devam ettik. Hükümetimizin yerinde ve zamanında aldığı üretim ve yatırım kararlarıyla 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüme, ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 büyüme ile dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldık. Eser ve hizmet siyasetimizin sonucu olan bu rakamlar, Türkiye’nin ne kadar aydınlık bir yolda yürüdüğünün ispatıdır. Ancak Türkiye’nin güçlenmesi birilerini rahatsız ediyor. O birileri, bu rakamlara itibar etmek yerine Türkiye’nin ekonomik şahlanışını takdirle izleyen dünyaya rağmen huzursuzluk çıkarmaya çalışıyorlar. Biz ise milletimizden aldığımız güç ve yetki ile yeni yatırımlara odaklanıyor, daha iyisi için sadece işimize bakıyoruz. Allah’ın izni, milletimizin takdiri ile yolumuza devam ediyoruz”

 Sayıları katbekat yükselteceğiz

Hükümetleri döneminde yapılan kara yolu yatırımları hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “2003-2021 yılları arasında ülke genelindeki bölünmüş yol uzunluğumuzu 6 bin 100 kilometreden alıp, 28 bin 340 kilometrenin üzerine çıkardık. Bu başarı, ‘halka hizmeti Hakk’a hizmet’ olarak gören kadrolarımızın canla başla çalışmasının bir sonucudur. Vatandaşlarımızın daha rahat, güvenli ve hızlı yolculuk yapabilmelerini sağlamak amacıyla 1714 kilometre olan otoyol uzunluğumuzu iki katından fazla artırarak 3 bin 532 kilometreye çıkardık. Geçit vermeyen dağları da tünellerle aşmasını bildik. 50 kilometre olan tünel uzunluğumuzu 617 kilometreye çıkardık. Devam eden yatırımlarımızla bu sayıları da katbekat yükselteceğiz.”

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin dört bir yanına yaptıkları yatırımlardan, ülkenin imarındaki gayretlerinden serhat şehir Kilis’in de hak ettiği payı aldığını anlatarak şöyle devam etti: “Bu şehirdeki 2 kilometre gibi yok denecek kadar az bölünmüş yol uzunluğunu 36 kilometreye çıkardık. 2023 hedefimiz ise yaklaşık 60 kilometreye ulaşmaktır. Hükümetlerimiz döneminde bu güzel şehrimizde, 86 kilometrelik tek yol yapımına ek olarak toplam 234 metreyi bulan 6 yeni köprü inşa ettik. 2023 hedefimiz 7 köprü daha yapmaktır. İldeki kara yolu yatırımlarımız hızla devam ediyor. Kilis’teki 5 önemli kara yolu yatırımımızın toplam proje bedeli 407 milyon lirayı aşıyor”

Yol 6 kilometre kısalacak

Nurdağ-Musabeyli (Kilis-Akbez) ayrımı yolunun toplam uzunluğunun 59 kilometre olduğunu anlatan Karaismailoğlu, yolun 13 kilometresinin Kilis il sınırında yer aldığını, 2020 sonu itibarıyla yolun 3 kilometresinin tamamlandığını söyledi. 2021 yılında proje kapsamında toprak işleri ve sanat yapılarında çalışma yaptıklarını, bu yıl projenin 2 kilometresini daha yapmayı hedeflediklerini dile getiren Karaismailoğlu, şunları kaydetti: “Projemiz sayesinde mevcut ulaşım mesafesi 6 kilometre daha kısalacak. Bu yolumuzu 2023 yılında tamamlamayı hedefliyoruz. Kilis’teki diğer kara yolu yatırımımız Gaziantep-Kilis ayrımı-Elbeyli-Suriye Hudud yoludur. Toplam uzunluğu 29,7 kilometre olan yolumuza 2017 yılında başladık. 2020 sonuna kadar Elbeyli Çevre Yolu’nda toprak işleri ve sanat yapıları yaptık. Bu yıl yolun 3 kilometrelik bölümünü yapacağız. Yol projemizi 2022’de tamamlamayı öngörüyoruz. Toplam 44 kilometre olan Gaziantep-Kilis yolumuzun 20 kilometresi Kilis il sınırlarında bulunuyor. Yolumuzu bölünmüş yol olarak tamamladık. Güzergahta eksik kalan imalatları ve 6 kilometre Kilis Çevre Yolu ile 6,1 kilometre Öncüpınar Sınır Kapısı’na kadar olan kesim olmak üzere 12,1 kilometre bölünmüş yolun yapımına devam edeceğiz. Bu yıl içinde yolumuzda 4,5 kilometre aşınma imalatlarını yapmış olacağız. Yolumuzu 2022’de tamamlayacağız. Nurdağ-Hassa ayrımı-Kilis Devlet Yolu Musabeyli ayrımı yolumuzun toplam uzunluğu 17,3 kilometredir. Mart ayı sonunda başladığımız yolumuzda 4 köprü öngörülmektedir. Bu yıl toprak işleri çalışmalarını yaptığımız projemizi 2023 yılında tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız. Nurdağ-Hassa ayrım Kilis Yolu’nda meydana gelen heyelan ıslah çalışmalarına da devam ediyoruz”

Bakan Karaismailoğlu’na ziyarette, Kilis Valisi Recep Soytürk, Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan, AK Parti Kilis Milletvekilleri Mustafa Hilmi Dülger, Ahmet Salih Dal, AK Parti Kilis İl Başkanı Murat Karataş ve diğer ilgililer eşlik etti.


Bu haber 316 kez okundu.
Ekonomi - 11:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÇARPILACAĞIZ!
  Yılbaşından itibaren kademeli tarifeye geçecek olan elektrik piyasasında, hanelerin elektrik faturaları artacak. Yeni düzenlemeye göre aylık elektrik tüketimi 110-130 TL civarında olan aboneler, indirimli tarifeden yararlanacak. Toplam 38 milyon adet olan mesken abonelerinin içinde bu tutarda tüketim yapanların sayısı ise 6 milyonu buluyor. Geriye kalan 32 milyon abone ise döviz kurları nedeniyle maliyeti katlanarak artan […]


 • 02
  ABD İLE KÜLTÜREL DİYALOĞ
  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Konsolosluğu Kültür ve Eğitim Ateşesi ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’e ziyarette bulundu. Ziyarette kültür ve eğitim konusundaki proje ve çalışmalara dair fikir alışverişinde bulunuldu. Ziyarete; ABD Kültür – Eğitim Proje Müdürü Roger Kohen, Müdür Yardımcısı Aycan Yaman, Proje Koordinatörü Fatma Dodurka ile İskenderun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bekir Durur […]


 • 03
  ROMA DÖNEMİNDE BİLE DAHA İYİ HİZMET VARMIŞ!
  İskenderun’da Antik Roma dönemine ait zeytinyağı fabrikası bulundu. Anadolu’nun en büyük zeytinyağı fabrikası olduğu ifade edilen yapının müzeye dönüştürüleceği bildirildi. Hatay Müze Müdürlüğü tarafından İskenderun Aşkarbeyli mıntıkasında yürütülen kazı çalışmalarında, Roma dönemi 5. 6 yüz yıla ait zeytinyağı fabrikasının bilimsel kazı çalışmalarında sona gelindi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, Anadolu’nun hiçbir […]


 • 04
  İHSAN’IN İKİ HAYALİ KALDI!
  3 Aralık Engelliler günü nedeniyle İskenderun ilçe emniyet müdürlüğü trafik büro amirliği ekipleri NF kas hastası İhsan Kıbrıs ile şehir merkezinde trafik uygulaması gerçekleştirildi. En büyük hayalinin polis olmak olduğunu ancak hastalık nedeniyle bunun gerçek olamayacağını bildiğini belirten ihsan Kıbrıs, “Bu özel günde polis kıyafeti giymek beni mutlu etti. İki hayalim daha var. Bunlardan birincisi […]


 • 05
  KAYMAKAM YÖNDEN İTALYA’DA
  İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, mesleki bir seminere katılmak üzere İtalya’ya gitti. Yönden, İçişleri Bakanlığı [KİHBİ] Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Gazi Levent Kurtoğlu başkanlığında İtalya’nın Başkenti Roma’da “Scuola Ufficiali Garabinieri (İtalya Jandarma Akademisi)’nde gerçekleştirilen mesleki seminere katıldı. Kaymakam Yönden, resmi ziyarete iştirak ederek, mesleki istişare ve incelemelerde bulundu.