Parçalı az bulutlu
 

FOTOĞRAF HAFIZADIR

Genel - 17 Aralık 2020 12:42 A A

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği Yılın Basın Fotoğrafları 2020 yarışmasında ödüller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katıldığı özel bir sergi ve törenle sahiplerini buldu. 35 yıldır aralıksız olarak düzenlenen organizasyonun ödül töreni bu yıl Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Törene Erdoğan’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile AB Türkiye Delagasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut katıldı.

ERDOĞAN “FOTOĞRAF HAFIZADIR”

Emine Erdoğan törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Artık bir gelenek haline gelmiş ‘Yılın Basın Fotoğrafları’ ödül töreninde birlikteyiz. Fotoğraf, hafızadır. Elimizden kayıp giden hayatı, ancak fotoğraf çerçevelerinde saklayabiliyoruz. O karelerde hem güzellikler hem hüzünler yer alıyor. Bazen kuruyup giden bir gölün yası oluyor fotoğraf. Bazen bir zafer anının ölümsüzlüğü… Fotoğraf sayesinde hiç gidemeyeceğimiz yerleri̇ keşfe çıkabiliyoruz. Bir mültecinin döktüğü gözyaşından da, bir ormanın döktüğü yapraktan da bu şekilde haberdar oluyoruz. Bakanla gören göz arasındaki̇ fark, fotoğraflarda ortaya çıkıyor. O nedenle, bu güzel yarışmada ödül alan siz eser sahiplerini̇ can-ı gönülden tebrik ediyorum.”

SIFIR ATIK’A ÖZEL ÖDÜL

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin 1985 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlediği, Türkiye’nin en uzun soluklu fotoğraf organizasyonu bu yıl 35. kez gerçekleşti ve Sıfır Atık alanında farkındalık yaratmak üzere ilk kez bir özel ödül de verildi. Sıfır Atık Özel Ödülü’nü Tahsin Ceylan’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan verdi.

ÇEVRE FOTOĞRAFLARI MESAJ İÇERİYOR

Bu yıl yarışmada Emine Erdoğan’ın katkıları ile oluşan “Sıfır Atık” projesine farkındalık yaratmak adına bir fotoğrafa da özel ödül verildi. Konuşmasında Sıfır Atık konusuna da değinen Emine Erdoğan, “Bu sene Sıfır Atık temasına da ayrıca yer verdiğiniz için bilhassa teşekkür ediyorum. En iyi̇ fotoğrafın çevre kategorisinde olması da büyük bir mesaj içeriyor. Yine sizin gören gözleriniz sayesinde, dünyanın başına gelenlerin günlüğü fotoğraflarla tutuluyor. Umarım gün gelir, iklim krizinin bittiği̇, doğanın yaralarının sarıldığı günleri̇ görürüz. Yarışmada ödül almış ve fotoğraf sanatına gönül vermiş herkesi̇ tebrik ediyorum. Bu vesileyle büyük usta Ara Güler’i̇ de rahmetle yâd etmek isterim. Onun zamansız fotoğrafları da tüm dünyaya armağandır. Bu duygularla sözlerime son veriyor, yıllardır bu yarışmanın düzenlenmesinde emeği̇ geçen herkesi̇ tebrik ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum” diye konuştu.

SPOR VE ÇEVRE ÖDÜLLERİ BAKANLARDAN

Spor kategorisi ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, çevre kategorisi ödüllerini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AB Yeşil Düzen Özel Ödüllerini AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut verdi.

BAŞKAN RIZA ÖZEL’DEN EMİNE ERDOĞAN VE BAKANLARA TEŞEKKÜR

TFMD Başkanı Rıza Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a Tahsin Ceylan’ın çektiği Sıfır Atık Özel Ödülü alan fotoğrafı ve Mehmet Aslan’ın Türkiye Güzellikleri Kategorisi’nde birinci olan fotoğrafı hediye etti. Rıza Özel, Bakan Kurum ve Bakan Kasapoğlu ile AB Türkiye Delagasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’a teşekkür plaketi verdi.

EMİNE ERDOĞAN ÖDÜL ALAN FOTOMUHABİRLERİN FOTOĞRAFINI ÇEKTİ

Törenin sonunda Emine Erdoğan, Yılın Basın Fotoğrafları 2020 yarışmasında ödül alan foto muhabirlerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan, kendisine verilen fotoğraf makinesi ile foto muhabirlerin fotoğrafını çekmeyi de ihmal etmedi.

TÜRK TELEKOM ÖZEL ÖDÜLÜ ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI’NDAN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yılın Basın Fotoğrafları 2020 yarışmasının ödüllerini veren isimlerden biri oldu. Karaismailoğlu, Türk Telekom Özel Ödülü’nü kazanan Depo Photos foto muhabiri Mehmet Aslan’ın ödüllerini verdi. Aslan yarışmada Türk Telekom Özel Ödülü’nün yanı sıra Türkiye Güzellikleri kategorisinde birinci, Günlük Yaşam kategorisinde ise ikinci oldu. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği adına Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç’a teşekkür plaketi verdi. Genel Müdür Yardımcısı Kıraç ise foto muhabiri Aslan ile birlikte Türk Telekom Özel Ödülü alan fotoğrafı Bakan Karaismailoğlu’na hediye etti. Ödül alan tüm foto muhabirlerini kutlayan Bakan Karaismailoğlu, tüm dünyada etkili olan koronavirüsün organizasyonları etkilediğini belirterek gelecek yıl normale dönen hayat koşullarında bir ödül töreni yapılmasını diledi ve bu organizasyona katılma sözü verdi.

SPOR TOTO, SGDD-ASAM VE ASKA’YA TEŞEKKÜR

Bu arada yarışmanın destekçilerinden Spor Toto Teşkilatı adına teşekkür plaketini Teşkilat Başkanı Bünyamin Bozgeyik’e Rıza Özel başkanlığındaki TFMD heyeti bir ziyaret ile sundu. Ziyaret sırasında Teşkilat Başkanı Bozgeyik’e yarışmada Spor Toto Özel Ödülü kazanan EPA foto muhabiri Erdem Şahin ödül alan fotoğrafını da hediye etti. Yarışmada adına özel ödül verilen Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’ne (SGDD-ASAM) teşekkür plaketini ise yine TFMD Başkanı Özel ziyaretle sundu. Derneğin Genel Koordinatörü İbrahim Kavlak’a yarışmada SGDD-ASAM Özel Ödülü’nü kazanan Hürriyet foto muhabiri Selçuk Şamiloğlu, ödül alan serisinden bir kareyi de hediye etti. Yarışmanın jüri toplantısının yapıldığı ASKA Otel adına ise ASKA Lara Genel Müdürü Ayhan Göksel aldı. Göksel’e Hürriyet foto muhabiri Selçuk Şamiloğlu’nun ASKA Özel Ödülü kazanan fotoğrafını hediye edildi.

2019’A DAMGA VURAN KARELER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Yılın Basın Fotoğrafları 2020 yarışmasında 2019 yılında çekilen 35 fotoğraf ve 7 fotoğraf serisi olmak üzere toplam 42 ödül verildi. TFMD Yılın Basın Fotoğrafları 2020 jürisi, insanların çevreye olan etkisine ve küresel ısınmanın geldiği noktaya dikkat çekti. 2020 Jürisi, “Yılın Basın Fotoğrafı” olarak seçtiği etkili fotoğrafla, bu konudaki farkındalığa katkı sunmayı amaçladığını açıklamıştı. Dünya ve Türk basın fotoğrafına yön veren isimlerden oluşan jüri, yarışmanın en önemli olan ödülü Yılın Basın Fotoğrafı 2020’yi bu yıl çevre temalı bir fotoğrafa imza atan Savaş Onur Şen’e verdi.

İŞTE ÖDÜL KAZANAN İSİMLER 2020

Yılın Basın Fotoğrafı, Savaş Onur ŞEN / Depo Photos

Yılın Haber Fotoğrafı, İsmail COŞKUN / İhlas Haber Ajansı

Haber Fotoğrafı İkincisi, Ömer ÇETİN / İhlas Haber Ajansı

Haber Fotoğrafı Üçüncüsü, Can ÖZER / Depo Photos

Haber Fotoğrafı Mansiyon, Erdem ŞAHİN / European Pressphoto Agency

Haber Fotoğrafı Mansiyon, Burak KARA / Getty İmages

Sıfır atık Özel Ödülü, Tahsin CEYLAN / Serbest

TFMD Özel Ödülü, Murat Çetinmühürdar / Cumhurbaşkanlığı

Rafet Hüner Özel Ödülü, Harun ÖZALP, Demirören Haber Ajansı

Mustafa Pekcan Özel Ödülü, Can Erok / Demirören Haber Ajansı

Sebahattin Yılmaz-Cem Emir Özel Ödülü, Burak KARA / Gety İmage

Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı, Savaş Onur ŞEN / Depo Photos

Doğa Fotoğrafı İkincisi, Tolga İLDUN / Atlas Dergisi

Çevre ve Doğa Fotoğrafı Üçüncüsü, Ozan GÜZELCE / Milliyet Gazetesi

AB Yeşil Düzen Özel Ödülü, Oğuz YETER / Milliyet Gazetesi

AB Yeşil Düzen Özel Ödülü Mansiyon, Erdem ŞAHİN / European Pressphoto Agency

Spor Toto Özel Ödülü, Erdem ŞAHİN / European Pressphoto Agency

Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı, Kemal ASLAN / Reuters

Spor Toto Spor Fotoğrafı İkincisi, Sedat YILMAZ / Türkiye Yelken Federasyonu

Spor Toto Spor Fotoğrafı Üçüncüsü, Onur ÇAM / Ghoshost

Spor Toto Spor Fotoğrafı Mansiyon, Emrah GÜREL / Associated Press

Türk Telekom Özel Ödülü, Mehmet ASLAN / Depo Photos

Yılın Günlük Yaşam Fotoğrafı, Burak KARA / Getty İmages

Günlük Yaşam İkincisi, Mehmet ASLAN / Depo Photos

Günlük Yaşam Üçüncüsü, Bahadır Muhlis GÖKGÜL / İhlas Haber Ajansı

Günlük Yaşam Mansiyon, Emrah GÜREL / Associated Press

Yılın Portre Fotoğrafı, Can EROK / Demirören Haber Ajansı

Portre Fotoğrafı İkincisi, Ozan GÜZELCE / Milliyet Gazetesi

Portre Fotoğrafı Üçüncüsü, Ahmet Sami ACAR / Türk Diyanet Vakfı

ASKA Özel Ödülü, Selçuk ŞAMİLOĞLU / Hürriyet Gazetesi

Türkiye Güzellikleri Birincisi, Mehmet ASLAN / Depo Photos

Türkiye Güzellikleri İkincisi, Okan AKYÜREK / Freelance

Türkiye Güzellikleri Üçüncüsü, İsmail COŞKUN / İhlas Haber Ajansı

Türkiye Güzellikleri Mansiyon, Alp Eren KAYA / Freelance

SGDD-ASSAM Özel Ödülü, Selçuk ŞAMİLOĞLU / Hürriyet Gazetesi

Yılın Foto Röportajı, Mustafa Bilge SATKIN / Freelance

Foto Röportaj İkincisi, Uğur YILDIRIM / Sabah Gazetesi

Foto Röportaj Üçüncüsü, Sedat SUNA / European Pressphoto Agency

ARA GÜLER ÖZENDİRME ÖDÜLLERİ

(Üniversite öğrencileri arasında özendirme yarışması)

Ara Güler Özendirme Ödülü, Emirkan CÖRÜT / Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Ara Güler Özendirme Ödülü Mansiyon, Ozan YAZAR / Ondokuz Mayıs Üniversitesi.

Ara Güler Özendirme Ödülü Seri, Fatmagül MERCAN / Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Ara Güler Özendirme Ödülü Seri Mansiyon, Emirkan CÖRÜT / Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

 


Bu haber 189 kez okundu.
Genel - 12:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  DUA BEKLİYOR
  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Koronavirüs’e (Covid-19) yakalandı. Üç gün önce belirti gösteren Erbaş’ın yapılan testi pozitif çıktı ve tedavi altına alındı.  Sözcü gazetesinin haberine göre; Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Bitlis’te şehit olan 11 asker için Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki camiinde yapılan cenaze törenine Covid-19 testi pozitif çıktığı için katılamadı. Erbaş’a yakın bir isim, “Hocamız’ın […]


 • 02
  YURDUM İNSANI!
  Yaşadıkları sorunlara kendilerine has çözümleri ile bilinen Karadeniz insanı yine bir ilke imza attı. Trabzonlu 50 yaşındaki Muhammed Memiş her gittiği yerde kendisine HES kodu sorulunca çareyi montunun arkasına HES kodunu yazmakta buldu. Memiş’in montunun arka kısmında HES kodu yazılı kağıtla dolaştığını görenler o anı önce tebessüm ederek sonra cep telefonları ile görüntüleyerek kayda alırken, […]


 • 03
  SAHTE MİTÇİ YAKALANDI
  Kendisini MİT görevlisi olarak tanıttığı belirlenen 1 şüpheli şahıs yakalandı. Şahıs hakkında Resmi Belgede Sahtecilik suçundan işlem yapıldı. Edinilen bilgiye göre; İskenderun Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekiplerinin yapmış olduğu istihbarı çalışmada, kendisini askeri personel (mit görevlisi) olarak tanıttığını tespit ettiği O.Ö. isimli şüpheli şahsı gözaltına aldı. Şüphelinin yapılan üst aramasın da; 1 adet üzerinde […]


 • 04
  TEBRİKLER İSKENDERUN EMNİYETİ
  İskenderun ilçesinde uyuşturucu ticareti yaptığı belirlenen 1 şüpheli şahsın işyerinde ve ikametinde yapılan aramada 1 kilo 550 gram sentetik, 101 adet uyuşturucu hap ve hint keneviri tohumu ele geçirildi. Edinilen bilgiye göre; İskenderun Narkotik Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ile İskenderun İstihbarat Büro Amirliği görevlileri koordineli olarak uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti yaptığını tespit […]


 • 05
  ANLAMLI ARMAĞAN
  Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee ve Savunma Ataşesi Ho Sung Hwang, Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilciliğini ziyaret ederek Kore bayrağı verdi. Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee ve Savunma Ataşesi Ho Sung Hwang, Türkiye genelindeki 169 şube ve temsilciliğe 400 Kore bayrağı dağıtma projesi kapsamında Muharip Gaziler Derneği İskenderun Temsilciliğine ziyarette bulundu. […]