26° Açık
 

GDO’LU ÇELTİĞİN ARKASINDA KİMLER VAR?

Ekonomi - 10 Nisan 2021 17:15 A A

Rusya’dan gemiyle İskenderun Limanı’na getirilerek kentte Alp-Ateş antrepo tesislerine konulan 5 bin ton GDO’lu çeltiği piyasaya sürmeye çalıştıkları iddia edilen tutuksuz 9 sanık hakkında 12’şer yıla kadar hapis ve 200’er bin liraya kadar para cezası istemiyle dava açıldı.
İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığınca, geçen yıl 31 Aralık’ta gümrük muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, 5 bin ton GDO’lu çeltik ele geçirilmesiyle ilgili 9 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.
Sanıklar hakkında, Biyogüvenlik Kanunu’na muhalefet suçundan 12’şer yıla kadar hapis ve 200’er bin liraya kadar para cezası istemiyle hazırlanan iddianame, İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
İddianamede, numune alma tutanakları, analiz raporları ve suça konu çeltikle ilgili evrak ve delilere yer verildi.
GDO’lu çeltiğin gümrük muhafaza ekiplerince nasıl ele geçirildiği de anlatılan iddianamede, “Rusya’dan İskenderun Limanı’na GDO’lu 5 biner tonluk 4 gemi ile çeltik geleceği, bu çeltiklerin uygun gümrükçü ve gümrük memuru bulunduğunda ürünlerin uygunmuş gibi gösterilerek ithalat izni alınıp, sözde millileştirilerek satışının yapılacağı.” ihbarına yer verildi.
İhbar üzerine başlatılan çalışmayla 5 bin ton GDO’lu çeltiğin piyasaya sürülmeden ele geçirildiği belirtilen iddianamede, yakalanan 9 şüphelinin ifadelerine de yer verildi.
İddianamede, “Şüphelilerin çeltiğin GDO’lu olduğunu bilmedikleri ve buna dair sertifikalarının bulunması nedeniyle ithalat yaptıkları yönündeki ifadeleri kendilerini suçtan kurtarmaya yönelik” değerlendirmesi yapıldı.
Suçtan zarar görenin Tarım ve Orman Bakanlığı olduğu anlatılan iddianamede, sanıkların Biyogüvenlik Kanunu’na muhalefet suçundan 5 yıldan 12’şer yıla kadar hapis ve 200’er bin liraya kadar para cezasıyla cezalandırılmaları istendi.
Şüpheliler ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.
GDO’LU ÇELTİK PİYASAYA SÜRÜLMEDEN ELE GEÇİRİLMİŞTİ
Ticaret Bakanlığından geçen yıl 31 Aralık’ta yapılan açıklamada, “Alo 136” ihbar hattına “Türkiye’ye yüklü miktarda genetiği değiştirilmiş pirinç getirileceğine” ilişkin bir ihbar geldiği ve Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılıkla İstihbarat Müdürlüğüne bağlı ekiplerin Rusya’dan İskenderun Limanı’na 5 gemiyle yapılacak sevkiyatı “riskli” olarak değerlendirdiği bildirilmişti.
Gemi Takip Sistemi aracılığıyla uydu üzerinden izlenen gemiler, liman sahasına girişlerinin ardından takip edilmiş, yükün Hatay’da bir antrepoya aktarılması ve yüke ilişkin gümrük beyannamesi açılması sonrasında ekipler harekete geçmişti.
Antrepoda bulunan 5 bin ton çeltiğin Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Ankara Gıda Laboratuvarlarındaki incelemesinde GDO’lu olduğu belirlenmiş, operasyon neticesinde piyasa değeri yaklaşık 15 milyon lira olan ürüne el konulmuş, 9 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Bu haber 260 kez okundu.
Ekonomi - 17:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  “ÜLÜŞ”GELENEĞİ HAYATA GEÇİRİLDİ
  Hatay’ın Hassa ilçesinde her yıl Ramazan ayında yapılan toplu iftar yemekleri, korona virüs salgını nedeniyle yerini komşular arasında yapılan yardımlaşmaya bıraktı. Bu süreçte yeniden canlanan “ülüş” geleneği ile komşular birbirleriyle yemek paylaşımı yapıyor. Her yıl Ramazan ayında yapılan toplu iftar yemekleri korona salgını nedeniyle bu sene de yapılamadı. Davetler olmayınca Orta Asya‘dan bugüne gelen “ülüş” geleneği ile […]


 • 02
  TERÖR SALDIRISI ANNELER GÜNÜNDE ANNESİNDEN KOPARDI
  2013 yılında 11 Mayıs günü Reyhanlı’da biri belediye binası, diğeri çarşı merkezinde PTT binası yakınında olmak üzere iki bombalı minibüsün patlatılarak gerçekleştirildiği terör saldırısında, ilçenin en yoğun olduğu bölgede çoğu bir gün sonra kutlanacak olan Anneler Günü hediyesi almak için çarşıda olanlarında bulunduğu 53 kişi yaşamını yitirdi. Hayattan kopanlar arasında Tuna ailesinin lise öğrencisi oğlu Oğulcan […]


 • 03
  ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN
  Dünyaya sadece sevgi veren tüm annelerimizin günü kutlu olsun


 • 04
  KAÇAK SURİYELİ SINIR DIŞI EDİLDİ
  Osmaniye’de, yasa dışı yollarla yurda girdiği belirlenen Suriyeli yakalandı. İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şubesi ekipleri, İstiklal Mahallesi‘nde şüphe üzerine Suriyeli S.H’yi durdurdu. Kimlik ve parmak izi kontrolünde, S.H’nin kaçak yollarla yurda girdiği belirlendi. S.H, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.


 • 05
  KURT SÜRÜSÜ HAYVANLARI TELEF ETTİ
  Adana’nın Saimbeyli ilçesinde ağıla giren kurtlar 14 küçükbaş hayvanı telef etti. İlçenin Ayvacık Mahallesi’nde yaşayan Cemile Kaymak, 70 küçükbaş hayvanını akşam saatlerinde toplayıp ağıla koydu. Sahur vakti koyunlarını kontrol etmek için ağıla giden Kaymak, 4 koyun, 10 kuzu olmak üzere toplam 14 hayvanın kurtlar tarafından telef edildiğini gördü. Hayvanları için büyük üzüntü yaşayan Cemile Kaymak “Kurt sürüsü, […]