17° Parçalı bulutlu
 

GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ OYUNUNA SON VERİLDİ

Genel - 23 Ocak 2021 10:41 A A

Bu sıralar ekonomi yönetiminin çok dikkat ettiği iki kritik alan var:
1- Kamu maliyesinde disiplin. 2- Gıda fiyatlarındaki artışa tedbir alınması.
Geleneksel ekonomi yaklaşımında domatesin, biberin fiyatı arttı mı, Merkez Bankası’nın da hemen faizleri artırması beklenirdi. Bugünlerde ayçiçek yağı başta olmak üzere muhtelif temel tüketim ürünlerinde gözlenen fiyat oynaklığı, faiz dışı araçlarla düzeltmeyi zorunlu kılıyor. Bu manada iş, Merkez Bankası’na değil, Tarım ve Ticaret bakanlıklarına düşüyor.
Nitekim Merkez Bankası 2021 yılının ilk para politikası kurulu toplantısında politika oranını (faizi) sabit tutarken, güçlü ve güven veren iletişimle de piyasada mesafe alınabileceğini göstermiş oldu. Merkez’i, kısa vadeye odaklayıp faiz artışına teşvik edenler için de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın son açıklamaları net mesaja dönüştü.
Dediğim gibi fiyat artışlarını karşılamak, hatta yönünü değiştirmek için faiz haricinde de araçlar söz konusu. Sanırım Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ‘ın en çok üzerinde durduğu hususlar da bunlar.
Ki yakın zamanda dikkate değer bir yazılım, yani program her vatandaşın hizmetine açılacak.
Ne mi olacak?
1- Günlük, haftalık, aylık fiyat hareketlerini ürün bazında cep telefonundan izlemek mümkün olacak?
2- Mutfak harcamalarında yekûn tutan gıda ve temizlik malzemelerinin ülkenin her yanında, market bazında ayrı ayrı ve anlık izlenmesi sağlanacak.
Böylece…
“Kim fiyat artırmış? Aynı ürün bir diğer markette neden pahalı satılmakta? Nereden ucuza alışveriş mümkün?” kolaylıkla görülecek.
Yani…
Tüketici denetimi ve baskısı ile piyasanın terbiyesi aşamasına geçilecek.


Bu haber 76 kez okundu.
Genel - 10:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  SÖZDE DEĞİL, ÖZDE DENETİM
  İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan “Yeni Kontrollü Normalleşme Döneminde Dinamik Denetim Modeli” konulu genelge gereğince ; bugün ülkemiz genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen uygulamalar kapsamında İlçemizde de genel bir denetim icra edildi. Kaymakam İskender Yönden’in koordinasyonuyla, yerel yönetim, ilgili / yetkili kurum ve kuruluşların yönetici ve personelleri, mahalle muhtarları, esnaf ve meslek odası temsilcileri ile genel […]


 • 02
  JANDARMA GÜVEN TİMSALİ
  Antakya ilçesinde jandarma ekiplerinin devriye görevi sırasında bulduğu içi para ve ziynet eşyası dolu çantayı sahibine ulaştırdı. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Karlısu Mahallesi’nde devriye görevi yaparken Karlısu Göleti’ndeki kamelya içerisindeki masa üzerinde bir kadın çantası buldu. Ekipler yaptığı incelemede çanta içerisinde 10 bilezik, 7 yarım altın, 29 çeyrek altın, 500 lira ve muhtelif alışveriş faturası […]


 • 03
  KİMİN CANINI YAKTI ACABA?
  İskenderun ilçesinde iskeleden avlanan amatör balıkçının oltasına tabanca takıldı. Ekipler çalışmanın ardından tabancayı emniyete götürdü. Amatör balıkçı Ahmet Çakır, Atatürk Anıtı Alanı arkasındaki iskeleden avlanırken oltası takıldı. Balık sanarak oltasını çeken Çakır, misinanın ucundaki cismin tabanca olduğunu fark etti. Haber verilmesi üzerine bölgeye gelen polis ekipleri, olay yerinde inceleme yaptı. Ekipler çalışmanın ardından tabancayı emniyete götürdü.


 • 04
  İSKENDERUN İL, YÖNDEN VALİ OLMALI
  İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Akdeniz İnternet Gazetecileri ve Yayıncıları Derneği’ne (AKİYAD) nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette AKİYAD Kurucu üyelerinin yanı sıra, kentin saygın ve güçlü kalemlerinden bazıları da hazır bulundu. AKİYAD’ın kuruluş süreci ve amaçları konusunda Kaymakam Yönden’e bilgi aktaran Başkan Veysel Cıncık, bölünme değil, büyüme hedefi ile yola çıktıklarını belirterek, “Kentimizin gelişmişliği ve güçlü ekonomisi […]


 • 05
  BU NASIL İNEK?
  Reyhanlı ilçesinde beslenme güçlüğü çektiği için ameliyat edilen ineğin karnından 15 kilogram ağırlığında halat ve çivi çıktı. Kuşaklı Mahallesi’nde yaşayan besici Bülent Cemiloğlu, 4 yıl önce aldığı 8 yaşındaki ineğinin beslenmesinde sıkıntı yaşadığını görünce veterinerden yardım istedi. Veteriner hekim Ahmet Tutar, tarafından metal dedektörü ile yapılan muayenede ineğin karnında metal olduğu tespit edildi. Başarılı bir […]