15° Az bulutlu
 

Hatay Mozaikleri Öğrencilere İlham Oldu

Eğitim - 9 Nisan 2019 14:24 A A

Hatay’ın Antakya ilçesinde lise öğrencileri, kentteki müzede sergilenen mozaiklerin benzerlerini yaparak hem bu sanatı hem de kentin tarihi mirasını öğrenme fırsatı buluyor.

Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden Hatay Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapan Antakya’daki Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, mozaik sanatının yaşatılması ve kentin kültür miraslarının daha fazla bilinmesi için harekete geçti.

Okul idaresi ve ilgili öğretmenler, resim bölümü öğrencilerine, Orta ve Antik Çağ ile Helenistik ve Roma dönemlerine ait mozaik eserlerin yapımına ilişkin eğitimler vermeye başladı.

Bir yılı aşkın süredir devam eden derslerde, kentte farklı zamanlardaki kazılarda ortaya çıkarılan, Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen mozaiklerin benzerleri yaptırılıyor.

Aralarında “Neşeli Ol Hayatını Yaşa”, “Okeanos ve Tethys” ve “Soteria” mozaiklerinin de yer aldığı 50 eserin benzeri, okulun duvarlarında sergileniyor.

Okul Müdürü Ercan Atasayar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay’ın çok önemli tarihi eserlere sahip olduğunu söyledi.

Öğrencilerin tarihi öğrenmeleri ve sanatla bağlarının güçlenmesi amacıyla böyle bir çalışma başlattıklarını anlatan Atasayar, mozaik çalışmalarına katılan öğrencilerin kentteki zengin tarihe ilgisinin daha da arttığını vurguladı.

Atasayar, çalışmayla gençlerin bir yandan el becerisi kazanırken diğer yandan da kentin tarihi değerlerini öğrendiğini kaydetti.

230 bin taşla 50 eser üretildi

Resim öğretmeni Kenan Nuraydın da öğrencilerinin mozaik derslerine severek gelmelerinin kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Birlikte uzun uğraşlar sonucu çeşitli mozaik eserler yaptıklarını ifade eden Nuraydın, “Şu ana kadar 230 bin taşla, çeşitli boyutlarda 50 eser yaptık. Eserlerin okul duvarlarında sergilenmesiyle, diğer öğrencilerimiz de kentin tarihi miraslarını öğrenmiş oluyor.” dedi.

Öğrencilerden Yağmur Uya da Hatay tarihinin en önemli değerlerinden mozaik sanatını öğrendikleri için çok mutlu olduklarını anlattı.

Müzede sergilenen eserleri bu sayede daha iyi tanıdıklarını dile getiren Uya, “Öğretmenlerimizin teşvikiyle mozaik öğrenmeye başladık. Bir mozaik eserini, 10 farklı renkteki taşları kullanarak bir yıllık uğraşlar sonucunda tamamladım. Bu eserde 60 bin taş kullanıldı.” diye konuştu.

Öğrencilerden Oya Hezer ise mozaik konusunda el becerilerinin çok iyi geliştiğini belirterek, “Kazılardan ortaya çıkarılan mozaiklerin benzerlerini yaparak kültür mirasımızı öğreniyoruz. 20 bin taş kullanarak eski uygarlıklara ait horoz mozaiği yaptım.” ifadelerini kullandı.

Raife Nur ise 25 bin taş kullanarak eski uygarlıklarda yaşayan kadın figürü yaptığını, mozaik dersine ilgiyle katıldığını bildirdi.


Bu haber 296 kez okundu.
Eğitim - 14:24 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  AVM’DE AŞI KUYRUĞU
  Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, Covid-19 Pandemi sürecinde alınan tedbirlerin yanı sıra vaka sayısının daha da aşağılara çekilmesi için yürütülen, hastaneler ile aile hekimlerinin aşılama çalışmalarını oluşturduğu mobil aşı ekipleriyle sahaya taşıdı. Hatay’da yeterli miktarda aşı tedarikiyle oluşturulan mobil aşı ekipleri Üretimin aksamaması için Organize Sanayi Bölgelerindeki işçilerden sonra AVM’lere kadar yayılarak, vatandaşın aşılanmasını hızla sürdürüyor. […]


 • 02
  BABALAR GÜNÜNDE ANNESİNİ KAYBETTİ
  Uzun Süre kentimizde Kaymakamlık Dernekler masasında başarı ile görev yapan, şu An Dörtyol Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürlüğü görevini sürdüren Yüksel Dönmez’in Annesi Zeynep Dönmez hayatını kaybetti. Merhume Zeynep Dönmez, yarın öğle namazına müteakip Şekere Köyü mezarlığına defin edilecek. Babalar günü gibi önemli bir günde annesini kaybetmenin acısını yaşayan Yüksel Dönmeze sabır ve başsağlığı dileriz.


 • 03
  ECZANE TEKNİSYENLERİ GÜNÜ’NDE BİRARAYA GELDİ
  İskenderun Eczane Teknisyenleri Derneği pandemi sürecinin kahramanlarından olan üyeleri ve aileleriyle kahvaltılı bir organizasyonda bir araya gelerek ‘Eczane Teknisyenleri Günü’nü rötarlı kutladı.İskenderun Eczane Teknisyenleri Derneği üyeleriyle birlikte İsa Taş Paradise Kır Bahçesinde 26 Nisan Eczane Teknisyenleri gününü rötarlı kutlamak için bir araya geldi. Sabah kahvaltılı etkinlikte meslektaşlarına hitap eden İskenderun Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Cemal Çelik, […]


 • 04
  OSMANİYE’DE BIÇAKLI KAVGA
  Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde aralarında daha önceden husumet bulunduğu iddia edilen şahıslar arasında çıkan sopalı ve bıçaklı kavgada 2 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, kavga, Düziçi ilçesi İrfanlı Mahallesi Asaf Namlı Bulvarı üzerinde bulunan bir emlakçıda meydana geldi. İddiaya göre, M.M. ile Ö.M. isimli şahıslar daha önceden aralarında husumet bulunan S.T.’nin iş yerine geldi. Aralarında sözlü olarak […]


 • 05
  İSKENDERUN’DA YAPILAMAZ MIYDI?
  Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 3. Etap Yarışması Samandağ ilçesinde başladı. Çevlik sahilinde yapılan şampiyonaya, Hatay dahil 30 ilden toplam 50 sporcu katıldı. İlçeye bağlı Kapısuyu mahallesinde bulunan dağın eteklerinde başlayan ve Çevlik sahilinde bulunan alanda sona eren yarışmaya katılan sporcular, derece elde etmek için ter döküyor. Şampiyona hakkında bilgi veren Türkiye Hava Sporları Federasyonu Yönetim […]