Açık
 

Hatay’da Tarım Arazilerine Can Suyu

Eğitim - 22 Mart 2019 09:10 A A

Hatay’da Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından son 15 yılda yapımı tamamlanan baraj ve göletlerle, 81 bin 500 dekar tarım arazisi suya kavuşturuldu.

Hatay’da, çiftçinin sulama sorununu çözmek ve vatandaşlara içme suyu sağlamak amacıyla yapılan göletlerin bazıları tamamlanırken, bazılarında ise çalışmalar sürüyor.

Kentte, son 15 yılda Büyük Karaçay, Kurtulusoğuksu, Karamanlı, Demrek, Tanışma barajları tamamlandı, Yarseli Barajı’nda ise set yükseltilerek su tutma kapasitesi artırıldı.

2000 yılında inşaatı tamamlanıp su tutmaya başlanılan Yayladağı Barajı, 2005 yılında arazi sulamasına açıldı.

Şu an 119 bin dekar sulama kapasitesi Tahtaköprü Barajı’nda set yükseltme çalışmaları devam ederken barajın bu yıl içinde bitirilmesi ve 346 bin dekar tarım alanını sulaması planlanlanıyor.

Yine verimli tarım arazilerinin bulunduğu Amik Ovası’ndaki su ihtiyacının karşılanması ve taşkınların önlenmesi amacıyla yapımına başlanan ReyhanlıBarajı’ndaki inşaat çalışmaları sürüyor.

Bu yıl içerisinde bitirilmesi hedeflenen ve bölgenin en büyük barajı olacak olan Reyhanlı Barajı 200 bin dekar araziyi taşkından koruyacağı gibi 604 bin dekar tarım arazisini de suya kavuşturacak.

Yine kentte yapımına başlanan ve toplamda yaklaşık 10 bin dekar alan sulama kapasiteli Ballıöz, Pirinçlik, Çökek ve Şakşak barajları ile Mustafa Kemal Paşa ve Altınkaya göletlerinde ise inşaat devam ediyor.

Yapılan baraj ve gölet çalışmalarıyla son toplam 15 yılda 81 bin 500 dekar zirai araziyi suyla buluşturulmuş oldu.

İnşaatı biten 35 bin 540 dekar sulama kapasiteli Büyük Karaçay Barajı’nda su hattı çalışmaları ise sürüyor. Baraj, 35 milyon metreküp içme suyu sağlayacağı, ayrıca 17,45 kilowatt saat elektrik üretecek.


Bu haber 111 kez okundu.
Eğitim - 09:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜREĞİNE SAĞLIK SABİT EREN
  Hayır sever iş insanı Sabit Eren, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla 30 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye yardımında bulundu. Hassa ilçesinde, merhume annesi Güler Eren adına anaokulu, “Türkiye Okuyor” kampanyası çerçevesinde ilköğretim öğrencilerine kitap bağışı yapan iş adamı Sabit Eren, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle de, Hassa ve Payas ilçelerinde 30 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye […]


 • 02
  BİT PAZARI GİBİ OTOMOBİL
  İskenderun’da, şüphe üçerine durdurulan bir otomobilde gümrük kaçağı ürünler ele geçirildi. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, rutin kontrol görevlerini icra ederken, şüphe üzerine durdurulan bir otomobili aradı. Polis, araçta gümrük kaçağı 845 telefon ekran koruyucusu, 256 kulaklık, 146 USB kablo, 220 oyun parmaklığı, 218 şarj aleti ve 44 müzik aleti buldu. Gözaltına alınan yabancı uyruklu sürücü emniyete […]


 • 03
  YEDİEMİN OTOPARKINDAN 400 MOTOSİKLET ÇALINDI
  Adana’da, Hatay’dan kente getirilen 4 kamyon içerisinde 400 adet çalıntı motosiklet ele geçirildi. Adana İl Jandarma Komutanlığınca, Hatay’dan Adana’ya çalıntı motosiklet sevk edileceği bilgisinin alınması üzerine adli makamlardan alınan talimata istinaden Ceyhan ilçesine bağlı Mustafabeyli Mahallesi D-400 karayolu üzerinde uygulama gerçekleştirildi. Uygulama sırasında 4 kamyonda yapılan aramada yaklaşık 400 adet çalıntı motosiklet bulunduğu tespit edildi. Motosikletlerin Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bulunan […]


 • 04
  SEVGİ VARSA ENGEL YOKTUR
  İskenderun Müftüsü Osman Şekerci, Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Müftü Şekerci, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Gerçek engelli kalp gözü kör olandır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engelli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Engelleri dolayısıyla karşılaştıkları güçlükleri yılmadan ve azimle çalışarak alt eden, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize […]


 • 05
  İSTE SOSYAL PROJELERE ÖNEM VERİYOR
  İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, “Kızların Sesi Ol” projesi için kendisini ziyaret eden heyeti ağırladı. İSTE Rektörü Prof. Dr. Depci, ABD Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi Roger Cohen Relo, Program Koordinatörü Aycan Yaman, Proje Koordinatörü Fatma Dodurka, Proje Kurucusu Carl Holtman ve İskenderun Halk Eğitimi Resim Öğretmeni Emine Bayram ile proje hakkında istişarede […]