Açık
 

HİJYEN MALZEMESİ ÜRETEN LİSE YÜKSEK CİRO HEDEFLEDİ

Genel - 23 Ekim 2021 13:04 A A

Hatay’da 4 yıl önce başladıkları hijyen malzemeleri üretimini sürdüren Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, bu yıl 4 milyon lira ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Lise yönetimi ve öğretmenlerin gayretleriyle atölyeye dönüştürülen 70 metrekarelik bodrum katında öğrenciler tarafından “Benli” markasıyla geçen yıl üretilen 23 çeşit hijyen malzemesinin kamu kurum ve kuruluşlarına satışından 3 milyon 391 bin lira gelir elde edildi. Yeni tip koronavirüs salgınıyla temizlik malzemesi yapımına hız veren meslek lisesinde, geçen yıl kolonyadan oda parfümüne, dezenfektandan yağ çözücüye 900 ton ürün elde edildi.

Atölyede haftanın 5 günü devam eden üretim faaliyetlerine 90 öğrenci katılıyor. Öğrenciler çalışma durumlarına göre ayda 500 ila 1000 lira arasında kazanabiliyor.

Öğrenciler, bu yıl 1000 ton temizlik malzemesi üreterek 4 milyon lira ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Okul Müdürü Yusuf Çalışkan, AA muhabirine, liseden mezun olan öğrencilerin özellikle kimya alanındaki fabrikalarda istihdam edildiğini söyledi.

Salgınla mücadele kapsamında üretime ara vermeden devam ettiklerini anlatan Çalışkan, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz yıl 900 tonluk hijyen malzemesi üreterek Türkiye’deki meslek liseleri arasında 23. sırada yer aldık. Bu yılki hedefimiz ilk 10’da yer almak. Okulumuzda ürettiğimiz temizlik ürünlerimizle Türkiye’nin farklı illerindeki okullar ve kamu kurumlarının hijyen malzemesi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Öğrencilerimizin bir kısmı üniversite eğitimlerine devam ederken yüzde 50’si de Hatay bölgesindeki zeytinyağı ve gübre fabrikaları ile eczanelerde çalışma hayatını sürdürmekte.”

-“Okulda hem para kazanıyor hem de geleceğimize hazırlık yapıyoruz”

Kimya teknolojisi 11. sınıf öğrencisi Rıdvan Zorlu, okuldaki uygulamalı eğitimler sayesinde tam donanım kazandıklarını ve bunun iş hayatında kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

Zorlu, “Okulda hijyen malzemesinin nasıl yapıldığının tüm inceliklerini öğreniyoruz. Haftanın 5 günü üretim aşamasında görev alıyorum ve ayda bin lira ücret alıyorum. Hem aileme katkı sağlıyor hem de kendi ihtiyaçlarımı rahatlıkla karşılıyorum.” dedi.

Kimya teknolojisi 11. sınıf öğrencisi Fatma Barış da “Okulda hem para kazanıyor hem de geleceğimize hazırlık yapıyoruz.” diye konuştu.

Atölyelerinde farklı hijyen malzemelerinin tüm üretim aşamalarında görev aldığını anlatan Barış, okulunun kendisine meslek hayatında kolaylık sağlayacağını ifade etti.

Öğrencilerden Nahide Sürmeli ise meslek lisesine ön yargılarıyla geldiğini ancak aldığı uygulamalı eğitimler sayesinde olumsuz düşüncelerden kurtulduğunu vurguladı.

Sürmeli, okul hayatı boyunca para kazandıklarını ve ilerde bu branşta rahatlıkla iş bulacağını sözlerine ekledi.


Bu haber 151 kez okundu.
Genel - 13:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  ABD İLE KÜLTÜREL DİYALOĞ
  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Konsolosluğu Kültür ve Eğitim Ateşesi ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’e ziyarette bulundu. Ziyarette kültür ve eğitim konusundaki proje ve çalışmalara dair fikir alışverişinde bulunuldu. Ziyarete; ABD Kültür – Eğitim Proje Müdürü Roger Kohen, Müdür Yardımcısı Aycan Yaman, Proje Koordinatörü Fatma Dodurka ile İskenderun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bekir Durur […]


 • 02
  ROMA DÖNEMİNDE BİLE DAHA İYİ HİZMET VARMIŞ!
  İskenderun’da Antik Roma dönemine ait zeytinyağı fabrikası bulundu. Anadolu’nun en büyük zeytinyağı fabrikası olduğu ifade edilen yapının müzeye dönüştürüleceği bildirildi. Hatay Müze Müdürlüğü tarafından İskenderun Aşkarbeyli mıntıkasında yürütülen kazı çalışmalarında, Roma dönemi 5. 6 yüz yıla ait zeytinyağı fabrikasının bilimsel kazı çalışmalarında sona gelindi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, Anadolu’nun hiçbir […]


 • 03
  İHSAN’IN İKİ HAYALİ KALDI!
  3 Aralık Engelliler günü nedeniyle İskenderun ilçe emniyet müdürlüğü trafik büro amirliği ekipleri NF kas hastası İhsan Kıbrıs ile şehir merkezinde trafik uygulaması gerçekleştirildi. En büyük hayalinin polis olmak olduğunu ancak hastalık nedeniyle bunun gerçek olamayacağını bildiğini belirten ihsan Kıbrıs, “Bu özel günde polis kıyafeti giymek beni mutlu etti. İki hayalim daha var. Bunlardan birincisi […]


 • 04
  KAYMAKAM YÖNDEN İTALYA’DA
  İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, mesleki bir seminere katılmak üzere İtalya’ya gitti. Yönden, İçişleri Bakanlığı [KİHBİ] Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Gazi Levent Kurtoğlu başkanlığında İtalya’nın Başkenti Roma’da “Scuola Ufficiali Garabinieri (İtalya Jandarma Akademisi)’nde gerçekleştirilen mesleki seminere katıldı. Kaymakam Yönden, resmi ziyarete iştirak ederek, mesleki istişare ve incelemelerde bulundu.


 • 05
  SP GİK ÜYESİ DOÇ. DR. ÇALIŞKAN ‘KUDÜS ÖNCÜLERİ KILICIMIZI TAŞIYOR’ KONFERANSINA KATILDI
  Uluslararası Destekleme Platformu tarafından düzenlenen “Kudüs öncüleri kılıcımızı taşıyor” isimli Konferans, İstanbul’da Başladı. Konferansa Saadet Partisi Genel İdare Kurlu Üyesi (GİK) Doç. Dr. Necmettin Çalışkan da katıldı. 3 gün sürecek olan konferansa HAMAS lideri İsmail Heniyye ve HAMAS Dış İlişkiler Sorumlusu Halid Meşal konuşmacı olarak katılıyor. “Kudüs öncüleri kılıcımızı taşıyor” konferansında bir konuşma yapan HAMAS […]