Açık
 

KADINLAR BİBERİ REÇELE ÇEVİRİYORLAR

Ekonomi - 5 Kasım 2021 11:56 A A

Hatay’da coğrafi işaret tescilli Samandağ biberi, kadınların elinde acıyla tatlı bileştirilerek reçel olarak müşterilerin beğenisine sunuluyor.

Yaklaşık 3 yıl önce Samandağ Belediyesi öncülüğünde kurulan Samandağ Kadın Kooperatifi, 60 kadın üyesiyle UNESCO tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen Hatay’ın yöresel lezzetlerini üretmeye başladı.

Kentin tüm lezzetlerinin yapımından satışına kadar her aşamasında yer alan kadınlar, ortaya farklı bir tat çıkarmak için kolları sıvadı.

Acısıyla meşhur, tescilli Samandağ biberiyle reçel üretmeye karar veren kadınlar, ağızda hem acı hem tatlı bir tat bırakan bu ürünle adeta siparişlere yetişemez oldu. Samandağ Kadın Kooperatifi Başkanı Yeliz Beyaz Kalacı, AA muhabirine, ev hanımlarının iş hayatında da söz sahibi olması maksadıyla kurdukları kooperatifte çok güzel işler yaptıklarını söyledi.

Ürettikleri yöresel ürünleri internet üzerinden Türkiye’nin her yerine ulaştırdıklarını belirten Kalacı, en çok sipariş alan ürünlerinin başında ise Samandağ biber reçelinin olduğunu anlattı.

Acının tatlı ile buluştuğu reçelin çok fazla sevildiğini dile getiren Kalacı, şöyle devam etti:

“Samandağ biberi uzun yıllardır haplarından tutun, çayına kadar birçok üründe kullanıldı ama biz burada hep salça yaptık, yemeklerde kullandık. ‘Nasıl farklı bir şekilde değerlendirebiliriz?’ dedik ve hani deneme yanılma yoluyla bir reçel çıktı ortaya. Reçelimizin adına da ‘aşk reçeli’ dedik çünkü gerçekten aşk gibi, önce ağzınıza çok tatlı geliyor, hoşunuza gidiyor, daha sonra acısını bırakıyor ve uzun süre o acı gitmiyor. O yüzden biz aşka benzettik. Başka yerlerde de biberle reçel yapılıyordu ama gerçekten hiçbirine benzemiyor çünkü Samandağ biberi çok özel bir biber ve başka hiçbir biberde o tadı yakalayamıyorsun, çok çok acı. Bayağı enteresan bir ürün ortaya çıktı ve ürünün bu kadar rağbet görmesini beklemiyorduk, hani evet, Samandağ, Adana, bu bölgelerde acı sevilse de diğer memleketlerden de çok büyük ilgi gördük, bayağı da siparişlere yetiştiremiyoruz şu anda.”

Şefler özel yemeklerinde kullanıyor

Çevre illerin yanı sıra en çok İstanbul ve Ankara’dan sipariş aldıklarını belirten Kalacı, haftada yaklaşık 300 kilogram Samandağ biberini reçele dönüştürmelerine rağmen sipariş çokluğundan üretime yetişemediklerini anlattı.

Samandağ biberi reçelinin yapım aşaması hakkında bilgi veren Kalacı, “Bazı püf noktaları var, bunları vermek çok uygun olmaz ama küçük küçük doğranıp reçel usulüyle kaynatılıyor. En önemlisi de ilaçsız doğal ürünü kullanmak.” diye konuştu.

Kalacı, 750 gramlık Samandağ biberi reçelinin kavanozunun 25 liradan satıldığını söyledi.

Reçelin kahvaltının yanı sıra et yemeklerinin yanında sos olarak da kullanılabildiğine dikkati çeken Kalacı, “Ürünü verdiğimiz çok ünlü restoranlar var. Hatay’da da İstanbul’da da bazı şefler bunu özel yemeklerinde, et yemeklerinde kullanıyorlar. Aslında bu ürünle birazcık Meksika mutfağına da atıfta bulunuyorlar.” dedi.


Bu haber 112 kez okundu.
Ekonomi - 11:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  “HAKKIMIZI ARARKEN HALKIN SAĞLIĞINI İHMAL ETMEYİZ”
  Sağlık-Sen İskenderun Şube Başkanı Dr. Tayyar Gürcü, Sendika Genel Merkezi tarafından alınan karar gereği, 07.12.2021 Salı ve 09.12.2021 Perşembe günü gerçekleştirilecek iş bırakma eylemi kapsamında, bölgemizde sağlık hizmetlerinin aksamaması için gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. Sağlık çalışanlarının hakkını ararken, halkın sağlığını ihmal etmeyeceklerini belirten Başkan Gürcü, “Sağlık-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulumuzun aldığı karar gereği, bütün çalışanların […]


 • 02
  YÜKSELİŞ KOLEJİNDE DÜNYA ŞAMPİYONU VAR
  Yükseliş Koleji Bilim Kampüsü Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencilerinden Can Fakıoğlu, Dünya Tay-Kik Federasyonu’nun Antalya’da düzenlemiş olduğu şampiyonada 60 kg’da Dünya Şampiyonu oldu. Yükseliş Koleji Genel Müdürü Aykut Davut Öktem, derslerin yanı sıra, spor ve sosyal faaliyetlerde de Yükseliş Koleji öğrencilerinin farklarını ortaya koyduğuna dikkat çekerek, “Okulumuz bünyesinde bugün düzenlenen törende, başarı belgesini ve madalyasını […]


 • 03
  SEDAT PEKER GÖZALTINDA MI?
  El Cezire’de yayınlanan habere göre, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in BAE yetkilileri tarafından gözaltında olduğu ve uzun süredir iadesini talep eden Türkiye’ye iade edilebileceği bildirildi.


 • 04
  ÜCRETSİZ SERVİSLİ KÜTÜPHANE
  Yayladağı ilçesinde 1,5 dekarlık alana yapılan, içinde kültür merkezi ile kütüphanenin yanı sıra sosyal alanlarda bulunan Yayladağı Kültür Merkezi ve Millet Kütüphanesi’nin inşaatı tamamlandı. Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, projenin Hatay Valiliği, Yayladağı Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile yürütüldüğünü belirtti. Alan içerisinde kültür merkezi, millet kütüphanesi ve kitap kafenin yer aldığını kaydeden Yalçın, […]


 • 05
  ÇARPILACAĞIZ!
  Yılbaşından itibaren kademeli tarifeye geçecek olan elektrik piyasasında, hanelerin elektrik faturaları artacak. Yeni düzenlemeye göre aylık elektrik tüketimi 110-130 TL civarında olan aboneler, indirimli tarifeden yararlanacak. Toplam 38 milyon adet olan mesken abonelerinin içinde bu tutarda tüketim yapanların sayısı ise 6 milyonu buluyor. Geriye kalan 32 milyon abone ise döviz kurları nedeniyle maliyeti katlanarak artan […]