15° Az bulutlu
 

Kadınlar Hayallerini ve Umutlarını Resmediyor

Ekonomi - 8 Mart 2019 11:36 A A

Hatay’ın İskenderun ilçesinde sanat atölyesinde bir araya gelen kadınlar, hayallerini ve umutlarını resmediyorlar.

Aralarında Suriye’deki savaştan kaçıp geleni de var Irak’taki savaştan kaçarak gelip bu kentte hayata tutunanı da. Ev hanımı olarak boş zamanında resim yapan da var hiç kızı olmadığı için bu umudunu yitirmeyip olmasını hayal ettiği kızının resmini yapan da var. İskenderun’da İpek Ünal’ın Yonca Art ismini verdiği ve sanat atölyesine dönüştürdüğü evinde bir araya gelen kadınlar mutluluklarını, acılarını, umutlarını ve hayallerini resimlere döküyorlar. Suriye’deki savaşta yakınlarını kaybeden ve savaştan kaçıp Hatay’ın İskenderun ilçesine yerleşen Jihan Muhammed resmettiği tabloda savaşta çocuklarını kaybeden Suriyeli yaşlı bir adamın acısını anlatmaya çalıştığını söylüyor. Savaşın birçok argümanını resme yansıtmaya çalışan Jihan Muhammed, unutamadığı acıları resmettiğini söyledi.

Ev hanımı olan ve boş zamanlarında resim yaparak mutlu olan Perihan Gül ise iki oğlu olduğunu fakat hiç kız çocuk sahibi olamadığını ve kızı olmadığı için bir gelin hayal ettiğini ve bunu resme döktüğünü söyledi.

Yıllar önce ailesi ile birlikte Irak’taki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Saja Taha ise 5 yıldır resim yaptığını ve kendisini resimlerde bulduğunu söyledi.

Ev hanımı olarak resim yapmayı çok sevdiğini belirten Emel Düşkün ise boş zamanlarını değerlendirmek için resim yaptığını, halk eğitim kurslarına gittiğini ve bu kursta hem güzel şeyler ürettiklerini hem de hoş vakit geçirdiklerini söyledi.

Atölyede farklı yaşlardan birçok kadına eğitim verdiğini belirten resim öğretmeni İpek Ünal ise kadınların çok küçük şeylerden mutlu olduklarını söyledi. Burada Suriyeli, Iraklı, ev hanımı, öğrenci olmak üzere birçok kadının resimlerde kendilerini bulduğunu ifade eden Ünal, üreten kadınların mutlu olduklarını söyledi. Ünal, “Günün koşuşturması içinde kendilerine üç dört saat vakit ayırıp içlerindeki o duyguyu tebessümü yansıttıklarında çocuk gibi mutlu oluyorlar. Aralarında savaştan kaçıp gelmiş oradaki acılarını resme yansıtanlar da var, emekli olup evde boş oturmayıp burada resimlerde kendini bulanlar da var. Kadınlar küçücük şeylerden mutlu olabiliyorlar resim yapmak da bunlardan biri” dedi.


Bu haber 85 kez okundu.
Ekonomi - 11:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  AVM’DE AŞI KUYRUĞU
  Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, Covid-19 Pandemi sürecinde alınan tedbirlerin yanı sıra vaka sayısının daha da aşağılara çekilmesi için yürütülen, hastaneler ile aile hekimlerinin aşılama çalışmalarını oluşturduğu mobil aşı ekipleriyle sahaya taşıdı. Hatay’da yeterli miktarda aşı tedarikiyle oluşturulan mobil aşı ekipleri Üretimin aksamaması için Organize Sanayi Bölgelerindeki işçilerden sonra AVM’lere kadar yayılarak, vatandaşın aşılanmasını hızla sürdürüyor. […]


 • 02
  BABALAR GÜNÜNDE ANNESİNİ KAYBETTİ
  Uzun Süre kentimizde Kaymakamlık Dernekler masasında başarı ile görev yapan, şu An Dörtyol Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürlüğü görevini sürdüren Yüksel Dönmez’in Annesi Zeynep Dönmez hayatını kaybetti. Merhume Zeynep Dönmez, yarın öğle namazına müteakip Şekere Köyü mezarlığına defin edilecek. Babalar günü gibi önemli bir günde annesini kaybetmenin acısını yaşayan Yüksel Dönmeze sabır ve başsağlığı dileriz.


 • 03
  ECZANE TEKNİSYENLERİ GÜNÜ’NDE BİRARAYA GELDİ
  İskenderun Eczane Teknisyenleri Derneği pandemi sürecinin kahramanlarından olan üyeleri ve aileleriyle kahvaltılı bir organizasyonda bir araya gelerek ‘Eczane Teknisyenleri Günü’nü rötarlı kutladı.İskenderun Eczane Teknisyenleri Derneği üyeleriyle birlikte İsa Taş Paradise Kır Bahçesinde 26 Nisan Eczane Teknisyenleri gününü rötarlı kutlamak için bir araya geldi. Sabah kahvaltılı etkinlikte meslektaşlarına hitap eden İskenderun Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı Cemal Çelik, […]


 • 04
  OSMANİYE’DE BIÇAKLI KAVGA
  Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde aralarında daha önceden husumet bulunduğu iddia edilen şahıslar arasında çıkan sopalı ve bıçaklı kavgada 2 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, kavga, Düziçi ilçesi İrfanlı Mahallesi Asaf Namlı Bulvarı üzerinde bulunan bir emlakçıda meydana geldi. İddiaya göre, M.M. ile Ö.M. isimli şahıslar daha önceden aralarında husumet bulunan S.T.’nin iş yerine geldi. Aralarında sözlü olarak […]


 • 05
  İSKENDERUN’DA YAPILAMAZ MIYDI?
  Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 3. Etap Yarışması Samandağ ilçesinde başladı. Çevlik sahilinde yapılan şampiyonaya, Hatay dahil 30 ilden toplam 50 sporcu katıldı. İlçeye bağlı Kapısuyu mahallesinde bulunan dağın eteklerinde başlayan ve Çevlik sahilinde bulunan alanda sona eren yarışmaya katılan sporcular, derece elde etmek için ter döküyor. Şampiyona hakkında bilgi veren Türkiye Hava Sporları Federasyonu Yönetim […]