Açık
 

KADINLARIMIZIN BAŞARAMAYACAĞI HİÇBİR İŞ YOK

Genel - 12 Kasım 2021 13:16 A A

Hatay’daki Payas Kalesi’nde devam eden kurtarma kazılarında çalışan yöre kadınları, bir yandan ev ekonomilerine diğer yandan da tarihi değerlerin gün yüzüne çıkmasına katkı sağlıyor.

Payas ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığının sağladığı ödenekle Payas Belediyesi sponsorluğunda devam eden tarihi kalenin 2. etap kurtarma kazılarında çalışacak erkek işçiler için ilçe belediyesine başvuruldu.

Bölgede zeytin hasadına başlayan erkeklerin iş yoğunluğu olunca belediye, yaşları 21 ila 80 arasında değişen 14 kadın işçiyi kaledeki kazılarda çalışmak üzere Hatay Arkeoloji Müzesi yetkililerine yönlendirdi.

Üstlerinde şalvarları, başlarında yazmaları ve ayaklarında lastik ayakkabıları olan kadınlar, 3 uzman gözetiminde erkeklere taş çıkartırcasına kazı bölgesindeki en ağır işten en hafif işe kadar hepsinin üstesinden gelip hem ev ekonomilerine katkı sağlıyor hem de tarihi değerin ortaya çıkması için çalışıyorlar.

“Kadınlarımızın başaramayacağı hiçbir iş yok”

Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, AA muhabirine, Payas Kalesi’ndeki kurtarma kazılarına kadın eli değdiğini söyledi.

Payas Belediyesinden teknik işçi konusunda yardım istediklerini belirten Ersoy, şöyle devam etti:

“Yalnız bu dönemde zeytin işine gittikleri için 2 hafta boyunca erkek işçi bulamadılar. Ancak ’14 kadın işçi bulduklarını’ söylediler. Tabii çok şaşırdık çünkü zor ve meşakkatli bir iş, küçük çapalarla, malalarla titiz bir çalışmayı gerektiriyor ve belirli alana dağılmış taşların bir alanda toplanması gerekiyor. 3 sanat tarihçimizin kontrolünde, en gencimiz 21 yaşında en yaşlımız da 80 yaşında 14 kadın işçimiz var ve kadınlarımız o kadar güzel, titizlikle çalışıyorlar ki tarihi de öğrenerek evlerine ekmek parası götürmüş oluyorlar. Kadınlarımızın başaramayacağı hiçbir iş yok bence.”

Ersoy, kadın işçilerin de böyle bir projede yer almalarından gayet mutlu olduklarını vurguladı.

Kadınların kazı alanına iş kıyafetleriyle geldiğini, bu kıyafetlerinin ise şalvar ve yemeni olduğunu kaydeden Ersoy, “Kadınlarımız başında yazması, ayağında şalvarı, çok güzel bir çalışma çıkardılar. Haftanın 5 günü gelip kazılarda bize yardım ediyorlar.” diye konuştu.

“Burada erkeklerin bile yapamayacağı işleri başarıyoruz”

İşçilerden 23 yaşındaki Öznur Bağatur, eniştesinin haber vermesiyle belediyeye iş başvurusunda bulunduğunu ve kazı alanında çalışmaya başladığını anlattı.

Yaptığı işin kendisi için eğlenceli olduğunu belirten Bağatur, “Her gün buraya gelmek istiyorum. Bazen zorlanıyoruz, taş kaldırıyoruz ama erkeklerin yapabildiği işi kadınların da yapabildiğini gösteriyoruz. Tarihe de ilgim var, burada eskiden Osmanlı zamanında bizim büyüklerimiz yaşamışlar, gelmişler, görmüşler onlardan kalan kalıntıların çıkmasına sebep oluyoruz.” diye konuştu.

Kazıda görev alan 80 yaşındaki Fatma Bahadır da daha önce zeytin toplamaya gittiğini belirterek, “Burada ise otları temizliyoruz, çıkan taşları atıyoruz. Zeytin işi de olsa, bu da olsa işin hiçbir farkı yok.” diye konuştu.

Gülsüm Diğer de eşinin yönlendirmesiyle kazı alanında işe başladığını anlattı. Zaman zaman zor işlerle de uğraştıklarını belirten Diğer, zeytin toplamaya gittikleri gibi şalvarlarını giyip, eşarplarını takarak kazı bölgesinde temizlik çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

Zekiye Erdem ise işini severek yaptığını vurgulayarak, “Bu işi duyduğumda ‘yapabilir miyim’ diye düşündüm. Sonra arkadaşlarımı gördüm, baktım tümü kadın, burada erkeklerin bile yapamayacağı işleri başarıyoruz. Burası tarihi bir yer, ilçemizin kalesidir ve bu kalede çalışmaktan çok mutluyuz.” diye konuştu.Payas'taki arkeolojik kazılar bölgedeki kadınlara kazanç kapısı olduPayas'taki arkeolojik kazılar bölgedeki kadınlara kazanç kapısı olduPayas'taki arkeolojik kazılar bölgedeki kadınlara kazanç kapısı olduPayas'taki arkeolojik kazılar bölgedeki kadınlara kazanç kapısı olduPayas'taki arkeolojik kazılar bölgedeki kadınlara kazanç kapısı oldu


Bu haber 112 kez okundu.
Genel - 13:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

 • Psikolog Manolya UYMAZ yazdı.. – Asla Vazgeçme

  Rüzgarlı ve yorucu bir günün ardından alıyorum yine kalemi elime , bir şeyler yazmak söylemek ve anlatmaktan daha basitti belki de ya da ben böyle olmasını istiyordum .Hayatın hızına kapılmış gitmişken bazen beni üzmesine izin vermişken aslında bir kere daha anlıyorum ki yarattığı her duygunun her mutluluğun ardından açacağı bir kapı var .Beni bekleyen bir […]


HABER LİSTESİ

 • 01
  GRİPAL ENFEKSİYON GÖZÜNÜZE VURMASIN
  Son zamanlarda artan viral enfeksiyonlardan kaynaklı göz problemlerinin ortaya çıktığını ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Merih Gül, özellikle bu süreçte göz sağlığının ihmal edilmemesi konusunda uyarılarda bulundu. Op. Dr. Merih Gül, “Covid-19 yanı sıra gribal enfeksiyonlarda artış gördüğümüz bu aylarda, enfeksiyonun burun ve ağızdan gözlere bulaşması mümkün. Gözlerde kızarıklık, sulanma, […]


 • 02
  YEDEK LASTİKTE 10 KİLO EROİN
  Mardin İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, il girişinde durdurulan bir araçta arama yaptı. Detektör köpeğin katılımıyla araçta yapılan aramada paketler halinde yedek lastiğin içine gizlenmiş, 10 kilo 400 gram eroin bulundu. Olayla ilgili gözaltına alınan şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği hakimlikçe tutuklandı.


 • 03
  HIZIR GİBİ YETİŞTİLER
  Türkiye’nin pek çok şehrinde başlayan ve etkisini sürdüren yoğun kar yağışı sebebiyle şehirlerarası yollarda mahsur kalan, bulundukları yerlerden saatlerce hareket edemeyen vatandaşlara Kızılay ekipleri gıda ve sıcak içecek yardımında bulundu. Kızılay Derneği İskenderun Şube Başkanı Recep Sivri de, ulaşıma kapandığı ilk günde Adana-Gaziantep karayolu Nurdağı mevkiinde mahsur kalan vatandaşlara askeri helikopter ile ulaşarak gıda yardımında […]


 • 04
  YAYMAN MAĞDUR VATANDAŞIN YANINDA
  TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hassa ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle zarar gören besicilerle bir araya geldi. Milletvekili Yayman, Hassa Kaymakamlığında düzenlenen ve Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hassa Kaymakamı Ahmet Korkmaz, Belediye Başkanı Mehmet Karataş ile kurum müdürlerinin katıldığı toplantıda, kar yağışı nedeniyle zarar gören tüm hemşehrilerinin yanında olduğunu, […]


 • 05
  SOSYAL MEDYADA EN ÇOK TAKİP EDİLENLER AKİYAD’DA BİR ARAYA GELDİ
  TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay’da en fazla takipçisi olan sosyal medya kullanıcıların bazıları ile, Akdeniz İnternet Gazetecileri ve Yayıncıları Derneği’nde (AKİYAD) bir araya geldi. Milletvekili Yayman, AKİYAD Başkanı Veysel Cıncık’a, İnternet habercileri ve yayıncılarını aynı çatı altında toplamayı amaçlayan oluşuma sağladığı katkıdan dolayı plaket takdim etti. Günümüzde, […]