Açık
 

MESLEK LİSESİ HİZMET SEKTÖRÜNE ARA ELEMAN YETİŞTİRİYOR

Genel - 28 Ekim 2021 12:18 A A

Hatay’da Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bünyesindeki farklı bölümlerde eğitim alan öğrenciler, hizmet sektörünün çeşitli dallarına nitelikli ara personel olarak yetiştiriliyor.

İstihdam odaklı eğitim veren okulun yiyecek-içecek, çocuk gelişimi, kimya, iletişim ve bilişim bölümü öğrencileri, hem yurt içi ve dışında staj yapma imkanına hem de mezuniyet sonrası iş yerini açma belgesine de sahip oluyor.

Farklı alanlarda eğitim veren nitelikli eleman yetiştiren meslek lisesinden geçen yıl mezun olan 314 öğrenciden bir bölümü okulu bitirir bitirmez kamu ve özel sektörde işe girdi.

“Bu yıl 200’ü aşkın öğrencimizi işe yerleştirmeyi hedefliyoruz”

Okul Müdürü Yusuf Çalışkan, AA muhabirine, öğrencilere hem eğitim verildiğini hem de onların mesleki gelişimlerine katkı sağladıklarını söyledi.

Öğrencilerin mezun olduklarında iş yeri açma belgesine sahip olduklarını anlatan Çalışkan, okulda aldıkları nitelikli eğitimler sayesinde mezun olanların kamu ve özel sektörde çalışma imkanına sahip olabildiklerini belirtti.

Yiyecek-içecek bölümü öğrencilerinin Akdeniz ve Ege sahillerinin seçkin turistik işletmelerde ve hizmet sektörünün diğer alanlarında çalışma fırsatı yakaladıklarını ifade eden Çalışkan şöyle konuştu:

“Okulumuzun yiyecek-içecek bölümü öğrencileri okulda aldıkları eğitim ve staj dönemindeki çalışmaları neticesinde mezun olmadan iş teklifi alıyorlar. Geçen yıl mezun olan 100’ün üzerinde öğrencimize kamu ve özel sektörde kendi alanlarında istihdam olanağı sunduk, bu yıl 200’ü aşkın öğrencimizi işe yerleştirmeyi hedefliyoruz. Okulumuza geçen yıllara oranla ilginin arttığını belirtmek isterim, burada çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. İstihdam odaklı okulumuz yoğun ilgi görüyor. Son olarak yiyecek-içecek bölümünden 6 öğrencimiz ‘Medeniyetler Şehrinde Deniz Lezzetleri’ konulu Avrupa Birliği Erasmus Projesi kapsamında Portekiz’in Braga kentinde 2 hafta staj görme imkanına sahip oldu.”

“İş kaygım olmadığı için burada olmaktan mutluyum”

Yiyecek-içecek bölümü öğrencisi Mehmet Cuma Balsever de yemek yapmayı sevdiğini ve bundan dolayı bu bölümü seçtiğini belirtti.

Balsever, “İş kaygım olmadığı için burada olmaktan mutluyum. İleride iyi bir aşçı olarak istediğim otelde çalışma şansını yakalayacağım. Buradan daha önce mezun olan öğrenciler de şu an çok güzel yerlerdeler. Bu bizi daha da motive ediyor. Haftanın 3 günü tatlı, tuzlu ve sıcak yemek olarak Türk ve dünya mutfağından çok sayıda çeşit öğreniyoruz. Okul dönemim boyunca kendimizi geliştirerek iş hayatına hazırlanıyoruz.” diye konuştu.

Yiyecek-içecek bölümü öğrencisi Asiye Muratoğlu ise en büyük hayalinin kendi iş yerini açmak olduğunu ve bundan dolayı bu bölümü seçtiğini anlattı.

Her hafta farklı yemeğin yapımını öğrendiklerini ve kendilerini geliştirmek için öğretmenlerinin çok emek verdiğini ifade eden Muratoğlu, “Mezun olduğumda gelecek kaygısı yaşamayacağım çünkü bize verdiği iş yeri açma belgesiyle kendi hayalini kurduğum iş yerimi açacağım.” dedi.

Çocuk gelişimi öğrencisi Abdullah Kavlar da çocukları çok sevdiği için bu bölüme geldiğini ve ileride ana sınıfı öğretmeni olmak istediğini sözlerine ekledi.İstihdam odaklı meslek lisesi hizmet sektörüne ara eleman yetiştiriyorİstihdam odaklı meslek lisesi hizmet sektörüne ara eleman yetiştiriyorİstihdam odaklı meslek lisesi hizmet sektörüne ara eleman yetiştiriyorİstihdam odaklı meslek lisesi hizmet sektörüne ara eleman yetiştiriyorİstihdam odaklı meslek lisesi hizmet sektörüne ara eleman yetiştiriyorİstihdam odaklı meslek lisesi hizmet sektörüne ara eleman yetiştiriyor


Bu haber 94 kez okundu.
Genel - 12:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜKSELİŞ KOLEJİNDE DÜNYA ŞAMPİYONU VAR
  Yükseliş Koleji Bilim Kampüsü Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencilerinden Can Fakıoğlu, Dünya Tay-Kik Federasyonu’nun Antalya’da düzenlemiş olduğu şampiyonada 60 kg’da Dünya Şampiyonu oldu. Yükseliş Koleji Genel Müdürü Aykut Davut Öktem, derslerin yanı sıra, spor ve sosyal faaliyetlerde de Yükseliş Koleji öğrencilerinin farklarını ortaya koyduğuna dikkat çekerek, “Okulumuz bünyesinde bugün düzenlenen törende, başarı belgesini ve madalyasını […]


 • 02
  SEDAT PEKER GÖZALTINDA MI?
  El Cezire’de yayınlanan habere göre, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in BAE yetkilileri tarafından gözaltında olduğu ve uzun süredir iadesini talep eden Türkiye’ye iade edilebileceği bildirildi.


 • 03
  ÜCRETSİZ SERVİSLİ KÜTÜPHANE
  Yayladağı ilçesinde 1,5 dekarlık alana yapılan, içinde kültür merkezi ile kütüphanenin yanı sıra sosyal alanlarda bulunan Yayladağı Kültür Merkezi ve Millet Kütüphanesi’nin inşaatı tamamlandı. Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, projenin Hatay Valiliği, Yayladağı Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile yürütüldüğünü belirtti. Alan içerisinde kültür merkezi, millet kütüphanesi ve kitap kafenin yer aldığını kaydeden Yalçın, […]


 • 04
  ÇARPILACAĞIZ!
  Yılbaşından itibaren kademeli tarifeye geçecek olan elektrik piyasasında, hanelerin elektrik faturaları artacak. Yeni düzenlemeye göre aylık elektrik tüketimi 110-130 TL civarında olan aboneler, indirimli tarifeden yararlanacak. Toplam 38 milyon adet olan mesken abonelerinin içinde bu tutarda tüketim yapanların sayısı ise 6 milyonu buluyor. Geriye kalan 32 milyon abone ise döviz kurları nedeniyle maliyeti katlanarak artan […]


 • 05
  ABD İLE KÜLTÜREL DİYALOĞ
  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Konsolosluğu Kültür ve Eğitim Ateşesi ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’e ziyarette bulundu. Ziyarette kültür ve eğitim konusundaki proje ve çalışmalara dair fikir alışverişinde bulunuldu. Ziyarete; ABD Kültür – Eğitim Proje Müdürü Roger Kohen, Müdür Yardımcısı Aycan Yaman, Proje Koordinatörü Fatma Dodurka ile İskenderun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bekir Durur […]