15° Parçalı bulutlu
 

PANDEMİ HER ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ

Ekonomi - 15 Mart 2021 11:20 A A

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Mart ayı Müşterek Meslek Komite toplantısı pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.
Mart ayı Müşterek Meslek Komite toplantısının açılış konuşmasını yapan İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter; “Bu günkü toplantımızda siz değerli meslek komitesi üyelerimiz ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak, toplantımızın daha verimli geçeceğini umuyoruz. Toplantımızı Covid-19 pandemi süreci devam etmesi nedeniyle Video konferans yöntemiyle gerçekleştiriyoruz” dedi.
İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter konuşmasında; “Değerli arkadaşlarım, odamızın önemli organlarından olan meslek komitelerimiz, verimli çalışmalar yapmakta, hem meslek gruplarına, hem odamıza hem de bölgemize katkılar sağlamaktadır.
Meslek Komitelerimizin; bölgemizde tespit edilen sorunları ve çözüm önerilerini kendi meslek komite toplantılarında görüşerek karar almalarını ve bu kararların yönetim kurulumuza iletilmesini, önemli buluyoruz. Yönetim Kurulu olarak, hem bölgemize hem de odamıza katkı sağlama konusunda çalışmalar yaparken, meslek komitelerimizin yönlendirmeleri de bizlere önemli ölçüde yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla zamanlarını ayırarak meslek komite toplantılarına katılım sağlayan, desteğini esirgemeyen tüm meslek komite üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.
Mart Ayı Müşterek Meslek Komite toplantısında pandemi sürecine değinen İTSO Başkanı Yardımcısı Muhsin Yeter şöyle konuştu: “COVID-19 , dünya genelinde oluşturduğu sağlık tehdidinin yanı sıra günlük yaşantımızı, iletişim yöntemlerimizi ve iş yapış modellerimizi de değiştirdi. Dijitalleşmenin anahtarı olarak nitelendirilen; nesnelerin interneti ve 5G gibi kavramlar hayatlarımıza hızla dâhil oldu. COVID-19 ile hızlanan dijital dönüşüm ile kullanımı daha da artan akıllı uygulamaların, yalnızca pandemi krizi döneminde değil, bundan sonra da hayatımızın önemli bir parçası olacağını tahmin ediyoruz. Bu sürece uyum sağlayabilmek adına, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de, dijitalleşme konusunda gerekli gayreti gösteriyoruz. Üyelerimizin salgın dönemini minimum hasarla atlatabilmesi için; ‘5 Yıldızlı, Akredite Oda’ statümüzle tüm hizmetlerimizi kesintisiz bir şekilde sağlayabilme gayretiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Devamlı geliştirdiğimiz yetkinliklerimiz ve çağın gerekliliklerine uygun bir dijital altyapı oluşturmak amacıyla yeni kararlar alıyor ve süratle uygulamaya geçiyoruz. Bu süreçte, odamızdan verilen belgelerin büyük bir bölümü elektronik olarak verilmeye başlandı. Üyelerimizin ihtiyaç duyduğu belgeler, oda hizmet binamıza gelinmesine gerek kalmadan, sanal pos ile ödeme yapılmak suretiyle, hızlı ve ücret olarak daha uygun şekilde alınabiliyor. Ticaret Sicili Müdürlüğümüzde yapılan tescillerin, 2 saat içerisinde ilan edilmesi uygulamasına geçildi. Daha önceden yaklaşık 1 hafta süren Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi ilanları, artık aynı gün içerisinde yayınlanıyor. Odamızda Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ne giriş sağlanarak, kayıtlı elektronik posta(KEP) kanalıyla, posta gönderilerimizi elektronik olarak iletmeye başladık. Ve böylelikle diğer kurum ve kuruluşlarla yazışmalarımız büyük ölçüde hız kazanarak, iş akış süreçlerimiz kısalmış oldu. Dijitalleşme hedeflerimize uygun olarak, elektronik arşiv sisteminin entegrasyonu için de çalışmalar yapıyoruz. Dijitalleşme adımlarımızla, bürokrasi ve kırtasiyeye daha az zaman harcayarak, hem üyelerimize hızlı ve pratik işlem yapma imkânı sunuyor, hem de oda çalışanlarımızın zamanlarının daha verimli kullanmasına olanak tanımış oluyoruz.
Değerli meslek komitesi üyelerimiz, sizlerle pandemi sürecinde gerek bire bir telefon görüşmesi yaparak, gerekse telekonferans yöntemiyle toplantılar yaparak sizlerle sürekli fikir alışverişinde bulunduk. Ekonomik durgunluğun yaşandığı bu süreçte, sizlerin istek ve taleplerini üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla ilgili bakanlıklara bildirilmek üzere gerekli kanalları kullanarak iletişimimizi kesintisiz devam ettiriyoruz. Devletimiz nezdinde verilen desteklerin yanında, üyelerimizin finansmana erişimine çözüm olacak, uygun faiz oranlarıyla kredi imkânlarından faydalanmalarını kolaylaştıracak uygulamaları bankalarımızla imzaladığımız protokollerle sağlamaya devam ediyoruz. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Şekerbank ile protokol imzalayarak, üyelerimizin uygun kredi imkânlarından yararlanmalarına katkı sağlıyoruz.”
Mart ayı Müşterek Meslek Komite toplantısında meslek komite üyeleri kendi grupları ile ilgili sorunları aktarma imkanı buldular.
Mart ayı Müşterek Meslek Komite toplantısına, İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Raşit Özyurt, İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez ve Meslek Komite üyeleri katıldılar.

Bu haber 123 kez okundu.
Ekonomi - 11:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  UYGULAMADA 12 TON KAÇAK AKARYAKIT ELE GEÇİRİLDİ
  Osmaniye’de uygulama noktasında şüphe üzerine durdurulan bir araçta yapılan aramada 12 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi. Edinilen bilgiye göre, Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) otoyolu üzerinde kaçakçılara yönelik denetim yaptı. Denetimler sırasında şüphe üzerine durdurulan bir araçta yapılan aramada 12 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi.


 • 02
  BAŞKAN VARAN;”İSKENDERUN İL OLMAYI HAKEDİYOR”
  Türk Metal Sendikası İskenderun 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan, kamuoyunda oluşan İskenderun il olmalı konusuna değinerek destek verdi. İskenderun’un il olmayı hakettiğini ve hakettiği değeri İl olursa göreceğine vurgu yapan Türk Metal Sendikası İskenderun 1 Nolu Şube Başkanı Çakır Varan, “Üniversitesiyle, ülkenin en önemli sanayilerinden biri olan demir çelik sektörüyle, deniziyle, limanıyla, Erzin, Dörtyol, […]


 • 03
  BU NASIL ADALET
  Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelen cumhuriyet savcısı, sırası gelmeden girdiği doktorun odasında kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı. Edinilen bilgiye göre, daha önce farklı bir doktorda muayene olan Osmaniye’de görevli Cumhuriyet Savcısı Mehmet B., bugün Osmaniye Devlet Hastanesi ortopedi bölümüne gelerek iddiaya göre Ortopedi Uzmanı Doktor Kemal Gökhan Günel’in odasına girdi. Kendisinin savcı olduğunu söyleyen […]


 • 04
  O GÜN BU GÜNDÜR ISKENDERUN ‘İL OLMALI’
  İskenderun İl Olmalı “O gün bugündür!” Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu üyeleri İskenderun’un il olmasına yönelik destek vererek “O gün bugündür” dediler. Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneğinden yapılan açıklamada şunlara yer verildi; İskenderun ekonomik, coğrafi, demografik, kültürel, sosyolojik, tarihsel, eğitimsel ve daha birçok açıdan il olmayı kesinlikle hak etmektedir. Gerçekliği olmayan birtakım dedikoduları […]


 • 05
  4 İLÇEDE YENİ PARKOMAT SİSTEMİ
  Hatay Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Antakya General Şükrü Kanatlı Mahallesi’ndeki Yüzbaşı Asım Caddesi, kamu kurumlarından gelen talep ve 22.03.2021 tarih ve 2021-54 sayılı UKOME Kararı ile parkomat uygulamasına dâhil edildi. Antakya’daki uygulamaya 118 araçlık yeni yer eklendi. Birden fazla kamu kurum binasının yer aldığı cadde üzerinde, araçların ikili-üçlü park etmesinin önüne geçilmesi ve trafik […]