enflasyonemeklilikötvdövizhatayantakyaiskenderun
DOLAR
32,9482
EURO
35,3448
ALTIN
2.458,85
BIST
10.679,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Hatay
Açık
33°C
Hatay
33°C
Açık
Çarşamba Açık
34°C
Perşembe Açık
33°C
Cuma Az Bulutlu
32°C
Cumartesi Az Bulutlu
31°C

TMMOB’DAN TEKNİK DESTEK TEKLİFİ

12.11.2021
23
A+
A-
TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu adına Mimarlar Odası Temsilcilik başkanı Koray Tanın, İskenderun’da yapılan “bisiklet yolu” hakkında sorunun çözümüne katkı vermeye hazır olduklarını söyledi. Vatandaşların tepkilerinin artması ve bisiklet yolu projesi konusunda TMMOB İskenderun İlçe Koordinasyon Kurulu açıklama yaptı.
Bisiklet Yolu teşkil edilmesi hususunda, amacın çok güzel olduğu ancak, planlama ve uygulamada nelerin yanlış olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Yaklaşık bir sene önce yapımı planlanan “Bisiklet Yolu” hakkında İskenderun Belediyesince, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş’ın da katılımı ile bir paylaşım toplantısı düzenlendi. Bu toplantıda; Bisiklet yolu güzergahlarının belirlendiği “Yerleşim Planı” paylaşıldı. “Yerleşim Planı” hazırlanıp, onaylanınca; İskenderun Belediyesi tarafından bisiklet yolu için gerekli teknik araştırmaların yapıldığı, alt yapı yetersizliklerinin giderildiği ve uygulama hedefi ile yola çıkıldığı kanaatimiz oluştu. Ulaşım amaçlı yapılacak olan bisiklet yollarının; Ekonomik, çevre ve sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu bildiğimiz için kararı memnuniyet verici karşıladık.
Ancak uygulamaya, geniş caddelerin gidiş-dönüş motorlu taşıt yollarının bir kısmının bisiklet yoluna dönüştürülmesi işleri ile başlandı. Bisiklet yolunun ulaşım ağına entegre olmadığı, varış noktasına kadar süreklilik arz etmediği ve bazı noktalarda motorlu taşıt yollarına çıkılmak zorunda olduğu, kazaya sebebiyet vermemek amacı ile ışıklandırma ve uyarı tabelalarının konulmadığı dikkatimizi çeken olumsuzluklar yanında, Mimarlık-Mühendislik mesleğimiz gereği pek çok soru ve halkın memnuniyetsiz serzenişleri ile karşılaştık. Henüz Otopark sorunu çözümlenemeyen şehrimizde yapımı planlanan bisiklet yolları Otopark sorununu tamamen çözümsüz hale getirmiş, kısa sürede halkın memnuniyetsizliği basın, yayın ve sosyal medya aracılığı ile çoğalmış ve yayılmıştır” diye belirtildi.
Yaşanabilecek sorunların teknik uzmanlar tarafından çözüldüğünü düşündüklerinin altı çizilen açıklamaya şöyle devam edildi:
“İskenderun Belediyesi böyle güzel bir projeye uzun soluklu çalışmış, altyapı ve uygulama sırasında oluşabilecek teknik sorunları uzmanlar tarafından çözülmüş ve uygulamaya geçilmiştir.” Diye düşündük. Ancak teşkil edilen bisiklet yollarının halkın ulaşım ihtiyacını güvenli bir şekilde karşılamak amacı ile ulaşım noktaları, yerleşim yerleri, yoğun olarak kullanılan hizmet alanları göz önüne alınarak mevcut ulaşım ağlarına entegre olması gerekirken, planlama ve uygulama aşamalarında bu amaçların göz ardı edildiği görülmüştür.
Bu güne kadar şehrimizde bisiklet yoluna dönüştürülen çalışmalara bakıldığında; İskenderun’da yapılan bisiklet yolunun ulaşım amaçlı yapıldığı ancak, mevcut ulaşım ağına entegre olamadığı görülmektedir.
Öncelikle bisiklet yolu yapılacak bölgenin trafik yoğunluğu, fiziksel şartları, güvenli ulaşımı, otopark sorunları dikkate alınarak tasarlanmalı ve mevcut trafiği aksatmayacak şekilde, uygulamaya başlanmalıydı.
Amacının güzel olduğunu tekrar hatırlatılan açıklamada sivil toplum kuruluşu olarak katkı vermeye hazır olduklarını daha öncede ifade ettikleri belirtilen açıklama da;” Gerek basın gerekse yayın organları tarafından yapılan paylaşımlarda STK’ların “Çözümün bir parçası olması gerektiği “ defalarca ifade edilmiştir. Bizler de sizlerle aynı düşüncede olduğumuz için sadece bisiklet yolu yapımı işinde değil, Göreve geldiğimiz ilk günden beri memleketimiz için üzerimize düşen tüm görevlerde, Mülki Amirlerimizin ve yerel yönetimlerimizin yanında yer aldığımızı tüm ziyaretlerimizde ifade etmişizdir.
TMMOB olarak şehrimizde oluşturulması planlanan, teknik bilgi gerektiren her konuda;
Mülki Amirlerimiz tarafından davet edildiğimiz taktirde teknik bilgiye ihtiyaç duyulan çalışmalara katkı sunmaya,
Araştırma ve planlama aşamaları aceleye getirilen, teknik dışı çözümlerle uygulamaya başlanan ve yerel halkımızın sıkıntı duyduğu durumları analiz ederek, yapıcı eleştirilerle ve çözüm ortaklığımız ile proje sürecine katkıda bulunmaya her zaman hazır olduğumuzu bildiririz.
Şehrimizde yapımına başlanan bisiklet yolunun, 12 Aralık 2019 günü ve 30976 Sayılı “Resmi Gazete” yayınlanan “Bisiklet Yolları Yönetmeliğine” ve 03 Kasım 2015 tarihli, 29521 sayılı “Şehir İçi Yollarda Bisiklet Yolları, Bisiklet İstasyonları Ve Bisiklet Park Yerleri Tasarımına ve Yapımına Dair Yönetmeliklere” uygun hale getirilmesi, uygulanabilirliği sağlandıktan sonra yapımına devam edilmesi gerektiğini hatırlatırız.
Halkımızı bilgilendirmek, STK’lara yapılan haksız ithamların önüne geçmek ve şehrimizde TMMOB üyelerinin çözüm ortağı olmaya gönüllü olduğunu bildirmek için bu açıklamayı yapma ihtiyacı duyduk”
Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.