Açık
 

VEKİL KAŞIKÇI: ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR!

Genel - 3 Kasım 2021 15:37 A A

Milliyetçi Hareket Partisi Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, TBMM’de yapılan Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bütçesi görüşülürken söz alarak enerjide dışa bağımlılık meselesinin bir milli güvenlik meselesi olduğunu belirterek Türkiye’nin bir an önce bu konuda istenilen seviyeye gelmesini ümit ettiğini söyledi.
AKDENİZ’DE DE BİR KEŞİF BEKLİYORUZ
Doğu Akdeniz’de de bir enerji keşfi beklediklerini söyleyen Kaşıkçı,“İnşallah Karadeniz’deki keşiflerin Türkiye’yi doğal gazda ithalatçı konumdan çıkartacağını, doğu Akdeniz’de de problemlerin, sıkıntıların çözülmesiyle birlikte, yine Bakanlığımız tarafından yapılacak arama çalışmalarıyla oradan çıkacak doğal gazın da Türkiye’yi orta vadede doğal gazda artık ithalatçı konumdan ihracatçı konuma taşıyacağını ümit ediyoruz.” Dedi.
TÜRKİYE MİLLİLİK ANLAMINDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR
Türkiye’nin enerji arama çalışmalarını uluslararası firmalara taşere edebilirken kendi milli şirketi olan Türkiye Petrolleri aracılığıyla bunu yaptığını hatırlatan Kaşıkçı, “Bakanlığımız, kendi millî bir şirketimizle, Türkiye Petrolleri ile bu alanda faaliyetlerini gösteriyor. Bu bakımdan ben bu noktanın özellikle altının bir çizilmesi gerektiğini düşündüm.” Dedi.
AMİK OVASI’NDAKİ ÇİFTÇİLERİN ÖDEDİKLERİ ELEKTRİK PARASI EL YAKIYOR
Amik Ovası’nda yapılacak olan Reyhanlı Barajı tamamlanana kadar, burada çalışan çiftçilerin yer altı kuyularından elektrik enerjisi ile su çektiklerini söyleyen Kaşıkçı, “Tarımsal alanda kullandığımız elektrik birim fiyatının meskenlerde kullandığımız elektrik birim fiyatından daha yukarıda olduğunu görüyoruz. İşte tam bu noktada pandemide yaşadığımız malum sebeplerden dolayı “Acaba tarımsal sulamada kullanılan bu elektrik birim fiyatları, meskenlerde kullandığımız elektrik birim fiyatına çekilebilir mi?” noktasında vatandaşımızın bir talebi var.” Dedi.
BOTAŞ GENEL MÜDÜRÜ’NE TEŞEKKÜR
BOTAŞ’ın Tuz Gölü’ndeki yer altı depolama tesislerinde yapmış olduğu bir faaliyetle dünyada çok önemli bir ödüle layık görüldüğünü belirten Kaşıkçı,”Ben huzurlarınızda Sayın Genel Müdürümüze de burada çok teşekkür ediyorum. En çevreci kurumlardan birinin ödülünü aldı. Bu da Türkiye açısından son derece önemli bir aşamadır ve yine, teşekkür edilmesi gerekir diye düşünüyorum.” Açıklamalarında bulundu.

Bu haber 71 kez okundu.
Genel - 15:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  ABD İLE KÜLTÜREL DİYALOĞ
  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Konsolosluğu Kültür ve Eğitim Ateşesi ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’e ziyarette bulundu. Ziyarette kültür ve eğitim konusundaki proje ve çalışmalara dair fikir alışverişinde bulunuldu. Ziyarete; ABD Kültür – Eğitim Proje Müdürü Roger Kohen, Müdür Yardımcısı Aycan Yaman, Proje Koordinatörü Fatma Dodurka ile İskenderun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bekir Durur […]


 • 02
  ROMA DÖNEMİNDE BİLE DAHA İYİ HİZMET VARMIŞ!
  İskenderun’da Antik Roma dönemine ait zeytinyağı fabrikası bulundu. Anadolu’nun en büyük zeytinyağı fabrikası olduğu ifade edilen yapının müzeye dönüştürüleceği bildirildi. Hatay Müze Müdürlüğü tarafından İskenderun Aşkarbeyli mıntıkasında yürütülen kazı çalışmalarında, Roma dönemi 5. 6 yüz yıla ait zeytinyağı fabrikasının bilimsel kazı çalışmalarında sona gelindi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, Anadolu’nun hiçbir […]


 • 03
  İHSAN’IN İKİ HAYALİ KALDI!
  3 Aralık Engelliler günü nedeniyle İskenderun ilçe emniyet müdürlüğü trafik büro amirliği ekipleri NF kas hastası İhsan Kıbrıs ile şehir merkezinde trafik uygulaması gerçekleştirildi. En büyük hayalinin polis olmak olduğunu ancak hastalık nedeniyle bunun gerçek olamayacağını bildiğini belirten ihsan Kıbrıs, “Bu özel günde polis kıyafeti giymek beni mutlu etti. İki hayalim daha var. Bunlardan birincisi […]


 • 04
  KAYMAKAM YÖNDEN İTALYA’DA
  İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, mesleki bir seminere katılmak üzere İtalya’ya gitti. Yönden, İçişleri Bakanlığı [KİHBİ] Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Gazi Levent Kurtoğlu başkanlığında İtalya’nın Başkenti Roma’da “Scuola Ufficiali Garabinieri (İtalya Jandarma Akademisi)’nde gerçekleştirilen mesleki seminere katıldı. Kaymakam Yönden, resmi ziyarete iştirak ederek, mesleki istişare ve incelemelerde bulundu.


 • 05
  SP GİK ÜYESİ DOÇ. DR. ÇALIŞKAN ‘KUDÜS ÖNCÜLERİ KILICIMIZI TAŞIYOR’ KONFERANSINA KATILDI
  Uluslararası Destekleme Platformu tarafından düzenlenen “Kudüs öncüleri kılıcımızı taşıyor” isimli Konferans, İstanbul’da Başladı. Konferansa Saadet Partisi Genel İdare Kurlu Üyesi (GİK) Doç. Dr. Necmettin Çalışkan da katıldı. 3 gün sürecek olan konferansa HAMAS lideri İsmail Heniyye ve HAMAS Dış İlişkiler Sorumlusu Halid Meşal konuşmacı olarak katılıyor. “Kudüs öncüleri kılıcımızı taşıyor” konferansında bir konuşma yapan HAMAS […]