Açık
 

VEKİL KAŞIKÇI KOOPERATİFÇİLİĞE DEĞİNDİ

Genel - 22 Ekim 2021 16:34 A A

MHPLİ KAŞIKÇI TBMM GENEL KURULU’NDA KOOPERATİFÇİLİK SİSTEMİ İLE İLGİLİ KONUŞTU
Milliyetçi Hareket Partisi Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, TBMM Genel Kurulu’nda yakın zamanda yasalaşması beklenen kooperatif kuruluşları ile ilgili konuştu.
Türkiye’nin Kooperatifçilikte gelişmiş ülkelere oranla oldukça geride olduğunu belirten Kaşıkçı, “. 5 kişiden 1’inin kooperatiflere üye olduğu Avrupa’da bu sektörün yakaladığı ekonomik büyüklüğün 1,5 trilyon avroya ulaştığını görüyoruz. Bugün ülkemizde geldiğimiz nokta itibarıyla 3 farklı bakanlık oluruyla faaliyet gösteren toplamda 60 bin civarında kooperatif ve bu kooperatiflere üye 6 milyon vatandaşımız bulunmaktadır.” dedi.
Piyasa Dengesini Kontrol Etmek Önemli
Kaşıkçı, kooperatifçiliğin hemen her alanda piyasa dengesini kontrol etmek adına çok önemli olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra, MHP’nin kurulduğu günden beri bu alanda öncülük ettiğini vurgulayan Kaşıkçı, “Partimizin kurucu lideri merhum Başbuğ’umuz Alparslan Türkeş tarafından 1964 yılında yayınlanan ve önce Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi, ardından da Milliyetçi Hareket Partisinin temelini oluşturan “Dokuz Işık” adlı eserin “Köycülük” başlığı adı altında bu konu esaslı bir şekilde incelenmiş ve çözüm yolları eserde tek tek ifade edilmiştir. Türk devletini koruyabilmek, millî bir ülkü etrafında birleştirmek, Türkiye’nin hızla kalkındırılmasını, bunun yanı sıra büyük olmayı, büyük düşünmeyi, büyük ülkü sahibi olmayı ve manevi yüceliği hedef, çare ve metot olarak gösteren, Türk milletini her alanda refaha kavuşturmak üzere izlenmesi gereken yol haritası niteliğinde ve her maddesi uzun bir gözlemle, üzerinde kafa yorularak hazırlanmış olan “Dokuz Işık” adlı eserde şüphesiz, köylülerimizin durumuna ve onların kırsalı terk etmeden yerinde kalkınmasına önemli bir yer ayrılmıştır.” dedi.
Kooperatifçiliğin ülkenin özel durumlarına göre ayarlanarak üretim ve tüketim birlikleri halinde teşkilatlandırılması gerektiğini söyleyen Kaşıkçı, “Tarım siyaseti, tarımdaki imkânları değerlendirecek ve sınırlayıcı faktörleri ortadan kaldıracak şekilde tespit edilmelidir. Tarımdaki bünye bozukluğu ıslah edilmeli ve iktisaden yaşanabilir işletmeler kurulmalı; bunlar bünye ıslahatında temel unsur olarak kabul edilmelidir. Kooperatifleşme tarım reformunun tamamlayıcı bir unsurudur. Tarım işletmeciliği teknoloji, sermaye ve pazarlama ister. Küçük çiftçilerin ya da köylülerin bunu tek başına başarmaları mümkün değildir. Bunlar, yalnız, birleşme ve dayanışma yoluyla gerçekleşebilir. Kooperatifçilik geliştirilmeli ve çiftçinin kooperatiflerde aktif görev alması temin edilmeli. Merkez köy olarak geçen köylerde kooperatif birlikleri kurularak yakın köyler birleştirilmelidir.”dedi.
Tarım SektöründeÇalışan Nüfus Gençleştirilmeli
Kooperatifçilik çatısı altında özellikle kadın, engelli ve genç nüfusa sağlanacak istihdamın altını çizen Kaşıkçı, “tarımla uğraşan çiftçilerimizin yaş ortalaması giderek artmakta, bir diğer ifadeyle genç nüfusun tarıma olan ilgisi azalmaktadır. Genç kardeşlerimizin tarıma yönelmesi açısından özendirici olacağını düşündüğümüz kooperatiflerin kurulması aşamasında tescil ve ilan ücretleriyle yıllık aidatların vergi, sigorta gibi giderlerden muaf tutulması ideal olacaktır.” dedi.
Sistemde Güven Tesisi Oluşturulmalı
Kooperatifçilik sisteminde güvenin tesis edilmesi adına bir denetim mekanizması oluşturulması gerektiğini savunan Kaşıkçı, “Kooperatiflerin büyüklüğüne göre, üye sayısına, cirosuna, hesaplarına, bunlarla ilgili bir kademelendirme söz konusu olması, doğrusunu isterseniz, yine bu kanun teklifi içerisindeki en önemli unsurlardan biridir. Ülkemizde kamu kaynağı kullanan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet ile Tarım Kredi Kooperatifleriyle ilgili düzenlemeleri de önemli buluyoruz. Bu kooperatifler ana sözleşmede belirtilen şartları taşıyan kişileri ortaklığa kabulden kaçınamayacaktır.” dedi.
Hatay’da 46 Tesis Dönüşüm Bekliyor
Hatay’da çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan bir düzenlemeyle zeytinyağı işletme tesislerinin üç fazlı çalışmadan iki fazlı çalışmaya geçmeleri istendiğini vurgulayan Kaşıkçı, “Hatay ilimizde toplamda 103 tane zeytinyağı işletme tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerin 57 tanesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının istediği gibi kendisini dönüştürmüştür ancak 46 tane tesisimiz bu dönüşümü maalesef yapamamıştır. O yüzden tam da zeytin hasadının başladığı bugünlerde bu 46 tesisimizin dönüşümünü sağlaması için bizler Bakanlığımızdan dört ay gibi kısa bir süre uzatımı verilmesini ayrıca talep etmekteyiz.” açıklamalarında bulundu.

Bu haber 162 kez okundu.
Genel - 16:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

 • Psikolog Manolya UYMAZ yazdı.. – Asla Vazgeçme

  Rüzgarlı ve yorucu bir günün ardından alıyorum yine kalemi elime , bir şeyler yazmak söylemek ve anlatmaktan daha basitti belki de ya da ben böyle olmasını istiyordum .Hayatın hızına kapılmış gitmişken bazen beni üzmesine izin vermişken aslında bir kere daha anlıyorum ki yarattığı her duygunun her mutluluğun ardından açacağı bir kapı var .Beni bekleyen bir […]


HABER LİSTESİ

 • 01
  GRİPAL ENFEKSİYON GÖZÜNÜZE VURMASIN
  Son zamanlarda artan viral enfeksiyonlardan kaynaklı göz problemlerinin ortaya çıktığını ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Merih Gül, özellikle bu süreçte göz sağlığının ihmal edilmemesi konusunda uyarılarda bulundu. Op. Dr. Merih Gül, “Covid-19 yanı sıra gribal enfeksiyonlarda artış gördüğümüz bu aylarda, enfeksiyonun burun ve ağızdan gözlere bulaşması mümkün. Gözlerde kızarıklık, sulanma, […]


 • 02
  YEDEK LASTİKTE 10 KİLO EROİN
  Mardin İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, il girişinde durdurulan bir araçta arama yaptı. Detektör köpeğin katılımıyla araçta yapılan aramada paketler halinde yedek lastiğin içine gizlenmiş, 10 kilo 400 gram eroin bulundu. Olayla ilgili gözaltına alınan şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği hakimlikçe tutuklandı.


 • 03
  HIZIR GİBİ YETİŞTİLER
  Türkiye’nin pek çok şehrinde başlayan ve etkisini sürdüren yoğun kar yağışı sebebiyle şehirlerarası yollarda mahsur kalan, bulundukları yerlerden saatlerce hareket edemeyen vatandaşlara Kızılay ekipleri gıda ve sıcak içecek yardımında bulundu. Kızılay Derneği İskenderun Şube Başkanı Recep Sivri de, ulaşıma kapandığı ilk günde Adana-Gaziantep karayolu Nurdağı mevkiinde mahsur kalan vatandaşlara askeri helikopter ile ulaşarak gıda yardımında […]


 • 04
  YAYMAN MAĞDUR VATANDAŞIN YANINDA
  TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hassa ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle zarar gören besicilerle bir araya geldi. Milletvekili Yayman, Hassa Kaymakamlığında düzenlenen ve Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hassa Kaymakamı Ahmet Korkmaz, Belediye Başkanı Mehmet Karataş ile kurum müdürlerinin katıldığı toplantıda, kar yağışı nedeniyle zarar gören tüm hemşehrilerinin yanında olduğunu, […]


 • 05
  SOSYAL MEDYADA EN ÇOK TAKİP EDİLENLER AKİYAD’DA BİR ARAYA GELDİ
  TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Hatay’da en fazla takipçisi olan sosyal medya kullanıcıların bazıları ile, Akdeniz İnternet Gazetecileri ve Yayıncıları Derneği’nde (AKİYAD) bir araya geldi. Milletvekili Yayman, AKİYAD Başkanı Veysel Cıncık’a, İnternet habercileri ve yayıncılarını aynı çatı altında toplamayı amaçlayan oluşuma sağladığı katkıdan dolayı plaket takdim etti. Günümüzde, […]