Açık
 

DÜNYA’CA ÜNLÜ ŞEFLER İSTANBUL’DA BULUŞTU

Genel - 8 Kasım 2021 13:17 A A

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Bu yıla girerken pandeminin gölgesinde planlamalarımızı yaparken 25 milyon turist, 20 milyar dolar gelir hedefi koymuştuk. Ama çok şükür bunu aştık ve bu sene sonuna kadar 28 milyon turist ve 22 milyar dolar gelir elde etmek üzere hedefimizi revize ettik.” dedi.

7 yıldır gastronominin dünyaca ünlü isimlerini, Michelin yıldızlı şefleri ve dünyanın en önemli pastry chef’lerini Türkiye’de ağırlayan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, Haliç Kongre Merkezi’nde başladı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, açılışta yaptığı konuşmada, Bakanlığın desteğiyle düzenlenen Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nın bu yılki temasının “tasarım” olduğunu belirterek, tercih edilen tabaktan tabağın içinde sunulan yemeğe, yemeğin servis ediliş şeklinden sofra düzenine, yemek yenen mekanın dekorasyonundan menüsüne varana kadar gastronominin her aşamasında tasarımın son derece önemli olduğunu vurguladı.

Gastronominin artık sanat olarak anlaşılması ve kabul görmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Yavuz, Gaziantep, Hatay ve Afyon mutfaklarının, lezzetlerinin yanında Türk mutfağını görsel bir şölene çevirmesi açısından da dikkat çekici olduğunu kaydetti.

Yemek kültürünün artık çok daha derin anlam taşıdığını aktaran Yavuz, bir yemeği veya şef tabağını internette veya sosyal medya üzerinden gören bir insanın o deneyimi yaşamak için kilometrelerce yolu katetmeyi göze aldığını söyledi.

Yavuz, gastronominin kültürler arası etkileşimi sağladığını belirterek, “Türk mutfağı kitabımız çıktı biliyorsunuz. Hem mutfağımızı yansıtan hem de uluslararası platformlarda bilinirliğini arttıran özgün ve örnek bir gastronomi diplomasi çalışması olarak şu anda raflardaki yerini aldı.” dedi.

Bakanlık olarak turizmin çeşitlendirilmesi ve ülkenin her bölgesine yayılması için yoğun çalışmalar yürütüldüğünü aktaran Yavuz, şöyle devam etti:

“Ülkemiz artık sadece deniz, kum güneş, kış turizmi değil, birbirinden farklı alanlarda, başta kültür ve gastronomi olmak üzere farklı turizm türleriyle ön plana çıkıyor. Gastronomi turizminin de önemli bir yer kapladığı bu turizm türlerini anlatmak ve tanıtmak için 2019 yılında kurmuş olduğumuz Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı vasıtasıyla dünya çapında ses getiren çalışmalara imza atıyoruz. Özellikle dünyanın en zengin ve bütünsel mutfağı olan Türk mutfağını dünya markası yapmak vizyonu ile farklılıklar ve çeşitlilikler üzerine kurguladığımız projeleri ve uygulamaları sektörümüzle birlikte, sektörümüzle el ele gerçekleştiriyoruz.”

Yavuz, geçen yılı salgın döneminde bütün dünyada turizmin yüzde seksen daraldığı bir dönemde Türkiye’nin 16 milyon yabancı misafir ağırlayarak 12 milyar dolar gelir elde ettiğini belirterek, “Bu yıla girerken yine pandeminin gölgesinde planlamalarımızı yaparken 25 milyon turist, 20 milyar dolar gelir hedefi koymuştuk. Ama çok şükür bunu aştık ve bu sene sonuna kadar 28 milyon turist ve 22 milyar dolar gelir elde etmek üzere hedefimizi revize ettik. Güvenli turizm gibi tedbir ve uygulamalarımızla pandemide gelişen olumsuz şartlara rağmen iyi bir noktadayız. Önümüzdeki yıl elbette çok daha iyi olacağımıza inanıyoruz. Bunun için sektörümüzün tüm paydaşlarıyla birlikte hazır ve kararlıyız.” şeklinde konuştu.

“Gastronomi artık şehit ekonomileri için de önemli ve gerekli bir alan”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Gaziantep yemek kültürü ve belediyenin projeleriyle ilgili bilgi verdi.

Şahin, şunları kaydetti:

“Bütün şehirlerimiz kendi gücü için, kendi mücadelesi için uluslararası alanda yerelden evrensele, gelenekten geleceğe ulaşmak için Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde büyük bir çalışma başlattı. Artık şunu biliyoruz; altyapı belediyeciliği bitmiştir. Artık insana dokunan, insanı kapsayıcı bir şekilde kucaklayan sosyal belediyecilik, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışındaki sosyal belediyecilik en büyük gücümüz. Kültürel belediyecilik bizim kimliğimiz, bizim geçmişimiz, bizim bugünümüz, en büyük mirasımızdır. Daha da önemlisi gastronomi, artık şehir ekonomileri için de önemli ve gerekli bir alandır. Şehir ekonomisi için Anadolu mutfağının gücüne ihtiyacımız var.”

Gaziantep’in gastronomi açısından önemine işaret eden Şahin, “Gaziantep mutfağının sertifikalı bir şekilde akademik altyapısını oluşturduk. Artık bunları bilimsel dünyayla aynı seviyeye getirmemiz ve beşeri sermayeyi güçlendirmemiz gerekiyor. Her şeyin başı iyileşmiş insan gücü. İşte bizim Halil İbrahim Sofrası’nı’ bütün dünyaya götürüp, bu lezzetlerimizi bütün dünyaya tattırmamız, bunun bir şifa olduğunu anlatmamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ise konferansın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Aycı, “Özel sektörün, otelciliğin, turizmin en önemli temsilcilerini buraya topladınız, bir araya getirdiniz. Sektörün ileride belki de yeni şeflerini, sektörün farklı segmentlerinde görev alacak geleceğin şeflerini, genç kardeşlerimi de buraya davet ettiniz. Şu anda bizi sosyal medyadan takip ediyorlar. Dolayısıyla bu büyük olay, bu büyük etkinlik sadece bu salonda değil, Türkiye’nin tamamında bir heyecan oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin ana sponsorlarından Metro Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Sinem Türüng, Metro Türkiye olarak Türk mutfağına sahip çıktıklarını, Türk mutfak kültürünün gerçek potansiyelini ortaya çıkarmak ve Türk şeflerin gelişimine katkıda bulunarak dünyada hak ettikleri yere gelmelerini sağlamak için çalıştıklarını ifade etti.

Coğrafi işaretli ürünlerin gastronomi için önemine değinen Türüng, “Metroya baktığımızda raflarımızda 165 tane coğrafi işaretle tescil edilmiş ürünümüz söz konusu. Fakat bunları arttırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çünkü inanılmaz bir zenginlik ve inanılmaz bir potansiyelin üzerinde oturuyoruz. Bunu en kısa zamanda gerçekleştirebilmek en önemli hedeflerimizden bir tanesi.” dedi.Gastromasa Gastronomi Konferansı dünyaca ünlü şefleri İstanbul'da buluşturduGastromasa Gastronomi Konferansı dünyaca ünlü şefleri İstanbul'da buluşturduGastromasa Gastronomi Konferansı dünyaca ünlü şefleri İstanbul'da buluşturdu


Bu haber 108 kez okundu.
Genel - 13:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  ABD İLE KÜLTÜREL DİYALOĞ
  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Konsolosluğu Kültür ve Eğitim Ateşesi ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’e ziyarette bulundu. Ziyarette kültür ve eğitim konusundaki proje ve çalışmalara dair fikir alışverişinde bulunuldu. Ziyarete; ABD Kültür – Eğitim Proje Müdürü Roger Kohen, Müdür Yardımcısı Aycan Yaman, Proje Koordinatörü Fatma Dodurka ile İskenderun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bekir Durur […]


 • 02
  ROMA DÖNEMİNDE BİLE DAHA İYİ HİZMET VARMIŞ!
  İskenderun’da Antik Roma dönemine ait zeytinyağı fabrikası bulundu. Anadolu’nun en büyük zeytinyağı fabrikası olduğu ifade edilen yapının müzeye dönüştürüleceği bildirildi. Hatay Müze Müdürlüğü tarafından İskenderun Aşkarbeyli mıntıkasında yürütülen kazı çalışmalarında, Roma dönemi 5. 6 yüz yıla ait zeytinyağı fabrikasının bilimsel kazı çalışmalarında sona gelindi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, Anadolu’nun hiçbir […]


 • 03
  İHSAN’IN İKİ HAYALİ KALDI!
  3 Aralık Engelliler günü nedeniyle İskenderun ilçe emniyet müdürlüğü trafik büro amirliği ekipleri NF kas hastası İhsan Kıbrıs ile şehir merkezinde trafik uygulaması gerçekleştirildi. En büyük hayalinin polis olmak olduğunu ancak hastalık nedeniyle bunun gerçek olamayacağını bildiğini belirten ihsan Kıbrıs, “Bu özel günde polis kıyafeti giymek beni mutlu etti. İki hayalim daha var. Bunlardan birincisi […]


 • 04
  KAYMAKAM YÖNDEN İTALYA’DA
  İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, mesleki bir seminere katılmak üzere İtalya’ya gitti. Yönden, İçişleri Bakanlığı [KİHBİ] Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama Dairesi Başkanı Gazi Levent Kurtoğlu başkanlığında İtalya’nın Başkenti Roma’da “Scuola Ufficiali Garabinieri (İtalya Jandarma Akademisi)’nde gerçekleştirilen mesleki seminere katıldı. Kaymakam Yönden, resmi ziyarete iştirak ederek, mesleki istişare ve incelemelerde bulundu.


 • 05
  SP GİK ÜYESİ DOÇ. DR. ÇALIŞKAN ‘KUDÜS ÖNCÜLERİ KILICIMIZI TAŞIYOR’ KONFERANSINA KATILDI
  Uluslararası Destekleme Platformu tarafından düzenlenen “Kudüs öncüleri kılıcımızı taşıyor” isimli Konferans, İstanbul’da Başladı. Konferansa Saadet Partisi Genel İdare Kurlu Üyesi (GİK) Doç. Dr. Necmettin Çalışkan da katıldı. 3 gün sürecek olan konferansa HAMAS lideri İsmail Heniyye ve HAMAS Dış İlişkiler Sorumlusu Halid Meşal konuşmacı olarak katılıyor. “Kudüs öncüleri kılıcımızı taşıyor” konferansında bir konuşma yapan HAMAS […]