Açık
 

ELEŞTİRİ HAKKI SUÇ OLARAK GÖRÜLDÜ !

Genel - 11 Kasım 2021 17:31 A A

 Yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında dava açılan Hatay Barosu avukatlarından Hakan Mazman, dün İskenderun 2’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.
Duruşmada Savcı, mütalaasında Mazman’ın “ne darbe ne tek adam” dediği ve “Beraber yürüdük biz bu yollarda” şeklinde başlayan şarkıya atıfta bulunarak “Şimdi değiştirdiğimiz tüm kurumlarda bize her şey darbeyi hatırlatıyor” gibi cemaat iktidar ilişkisinden bahsettiği paylaşımları suç olarak değerlendirip ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan ceza verilmesini istedi.
Duruşmada savunma yapan Mazman “CHP’li olarak eleştiri hakkımı kullandım. Paylaşımımda hakaret içeriği yoktur, beraat talep ediyorum” dedi.
Mazman’ın avukatı İlhan Acar da “Müvekkilim siyasi kimliğiyle eleştiri hakkını kullanmıştır. Bu davalar ülkemizin kanayan yarası olan siyasi davalardır. Cumhuriyet tarihinde hiçbir zaman bu suçtan açılan davalar bu kadar fazla olmamıştır. Cumhurbaşkanlığı avukatları bu davaları kazanç kapısı görmektedir. Bu paylaşımlara dava açılmasını esefle kınıyorum, müvekkilimin beratını istiyorum” dedi.
Davalı Avukat Hakan Mazman konuyla ilgili yaptığı açıklamada yanlış anlaşıldığını dile getirdiği konuşmasında şu sözleri söyledi : ”15 Temmuz 2015 yılında darbe girişimi sırasında ve sonraki süreçte yaptığım eleştirel bazlı bazı açıklamalar nedeniyle hakkımda bir dosya düzenlenmişti. Bir ihbar mektubu üzerine açılmış dosyaydı. Çok ilgin, yaptığım paylaşımların hiç birisinde eleştiri seviyesini aşmayacak şekilde, hiçbir hakaret etmememe rağmen dosyanın tekrar düzenlenerek hakkımda dava açıldı. İlk düzenlenen dosyada savcılık makamının verdiği karar ile söz konusu paylaşımların eleştiri sınırları içerisinde kaldığından koğuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Bu karar sonrasında Cumhurbaşkanlığı vekilleri tarafından itiraz edilmesi üzerine tekrar dava açıldı. Duruşma sırasında savcılık makamı verdiği karar doğrultusunda cezalandırılmamız konusunda talepte bulundu. Henüz karar verilmedi, karar 30 Kasım’da açıklanacak. Ancak beni Türkiye açısından, adalet açısından üzen en önemli noktalardan bir tanesi yaptığım çok basit bir paylaşımın suç unsuru kabul edilmesi. Paylaşımda: “Ne tek adam ne darbe, Tam bağımsız demokratik ve laik bir Türkiye “ cümlelerini yazıp Demokratik Türkiye talep etmek , tek adamın hüküm ve iradesine girmemek, girmeyi istememek, demokratik kanalların açılmasını talep etmek maalesef suç unsuru olarak kabul edildi ve cezalandırılmam talep edildi.Beni şaşırtan ve üzen bir şeydi. Ne meslek hayatımda, ne siyasi hayatımda ne de yaptığım paylaşımlarda bugüne kadar hakaret içerikli herhangi bir paylaşımı yapmadım, buna izin de vermem. Yapı olarak bunu tasvir eden birisi değilim. Toplum hassasiyetlerini düşünerek hareket etmeye çalışıyoruz. Doğal olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapan birisi olarak, eleştiri hakkımı kullandım. Bu eleştiri hakkım çerçevesinde paylaşımlarda bulundum ama maalesef bu paylaşımlar tamamen suç olarak görüldü. Buna rağmen sonuna kadar kararlıyım, Anayasa mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gerekli görür ise sonuna kadar bu mücadeleyi devam ettireceğim. Bunu yapmamın nedeni benim şahsım ile ilgili bir olayın değil, Türkiye de ki demokratik kanalların tıkanmadığını göstermek. Toplumun hukuk ile ilişkisini, toplumun hukuk’a olan güveninin zedelenmesinin önüne geçmek.”

Bu haber 147 kez okundu.
Genel - 17:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  YÜKSELİŞ KOLEJİNDE DÜNYA ŞAMPİYONU VAR
  Yükseliş Koleji Bilim Kampüsü Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencilerinden Can Fakıoğlu, Dünya Tay-Kik Federasyonu’nun Antalya’da düzenlemiş olduğu şampiyonada 60 kg’da Dünya Şampiyonu oldu. Yükseliş Koleji Genel Müdürü Aykut Davut Öktem, derslerin yanı sıra, spor ve sosyal faaliyetlerde de Yükseliş Koleji öğrencilerinin farklarını ortaya koyduğuna dikkat çekerek, “Okulumuz bünyesinde bugün düzenlenen törende, başarı belgesini ve madalyasını […]


 • 02
  SEDAT PEKER GÖZALTINDA MI?
  El Cezire’de yayınlanan habere göre, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in BAE yetkilileri tarafından gözaltında olduğu ve uzun süredir iadesini talep eden Türkiye’ye iade edilebileceği bildirildi.


 • 03
  ÜCRETSİZ SERVİSLİ KÜTÜPHANE
  Yayladağı ilçesinde 1,5 dekarlık alana yapılan, içinde kültür merkezi ile kütüphanenin yanı sıra sosyal alanlarda bulunan Yayladağı Kültür Merkezi ve Millet Kütüphanesi’nin inşaatı tamamlandı. Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, projenin Hatay Valiliği, Yayladağı Belediyesi, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile yürütüldüğünü belirtti. Alan içerisinde kültür merkezi, millet kütüphanesi ve kitap kafenin yer aldığını kaydeden Yalçın, […]


 • 04
  ÇARPILACAĞIZ!
  Yılbaşından itibaren kademeli tarifeye geçecek olan elektrik piyasasında, hanelerin elektrik faturaları artacak. Yeni düzenlemeye göre aylık elektrik tüketimi 110-130 TL civarında olan aboneler, indirimli tarifeden yararlanacak. Toplam 38 milyon adet olan mesken abonelerinin içinde bu tutarda tüketim yapanların sayısı ise 6 milyonu buluyor. Geriye kalan 32 milyon abone ise döviz kurları nedeniyle maliyeti katlanarak artan […]


 • 05
  ABD İLE KÜLTÜREL DİYALOĞ
  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Konsolosluğu Kültür ve Eğitim Ateşesi ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden’e ziyarette bulundu. Ziyarette kültür ve eğitim konusundaki proje ve çalışmalara dair fikir alışverişinde bulunuldu. Ziyarete; ABD Kültür – Eğitim Proje Müdürü Roger Kohen, Müdür Yardımcısı Aycan Yaman, Proje Koordinatörü Fatma Dodurka ile İskenderun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bekir Durur […]