27° Parçalı az bulutlu
 

Gündem Adıyaman

Genel - 23 Temmuz 2018 14:40 A A

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 57. Başkanlar Konseyi toplantısı Adıyaman’da gerçekleştirildi. Toplantıda mesleki sorunlar tartışıldı, Ekim ayında yapılacak olan Genel Kurul ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Aslan: “Adıyaman’ı tanımayan kalmadı”

Başkanlar Konseyi toplantısının açılış konuşmasını yapan Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyet Başkanı İbrahim Aslan, “Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti olarak bu önemli organizasyona ev sahipliği yapmanın onurunu yaşamaktayız. Bu toplantı vesilesi ile ülkemizin değişik coğrafyalarından gelen değerli meslektaşlarımıza başta Nemrut Dağı gibi dünyanın en önemli tarihi ören yerlerini, demokratik yapısı itibariyle Dünya üzerinde barış ve kardeşliğin birlik ve beraberliğin en güzel yaşandığı Adıyaman’ı tanıtmanın heyecanını yaşadık. Basın emekçilerimizin sorunlarının masaya yatırılmasının yanı sıra ülke gündemi ve toplantılarının yapıldığı şehirler ile ilgili başlıca sorunların ele alınarak çözüm yolları arandığı başkanlar konseyi toplantısı mesleki birlikteliğin önemini de ortaya koyuyor. Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliğinde üstlendiğimiz 57. Başkanlar konseyi toplantısına destek veren Adıyaman Valimiz Nurullah Naci Kalkancı’ya Belediye Başkanımız Hüsrev Kutlu olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza sivil toplum örgütlerimize teşekkür ederim” dedi.

Karaca: “Toplantılarımız bölgeye değer katıyor”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ise Adıyaman’lıların misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti ve yönetim kuruluna teşekkür ederim. Adıyaman mutlaka tanıtılması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle 57. Başkanlar Konseyi toplantımızı burada gerçekleştirdik. Başkanlar Konseyi toplantılarını gerçekleştirdiğimiz her yerde, başta bölgesel olmak üzere gündemdeki sorunları tartışıyor ve çözüm önerileri üretmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Kalkancı: “Görev yaptığımız yerler, ikinci memleketimiz”

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı ise “Adıyaman’da bu toplantıyı yapan Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Arslan ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca’ya teşekkür ederim. Bizim görev yaptığımız yerler ikinci memleketimiz haline gelir. Bir yeri bizim anlatmamız farklıdır, dışarıdan görülmesi farklıdır. Oranın nasıl algılandığı nasıl görüldüğü dışarıdan gelenlerin anlatması önemlidir. Ben bu organizasyonu düzenleyen emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim” dedi.

Kutlu: “Adıyaman huzur şehridir”

Federasyon üyesi Cemiyet Başkanlarının ziyaret ettiği diğer bir kurum ise Adıyaman Belediyesi oldu. Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, samimi duygularla karşıladığı gazetecilere Adıyaman’ın sosyo-kültürüle yapısı ve belediyecilik hizmetleri ile ilgili bilgiler verdi. Başkan Kutlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Basın olmadan Adıyaman’ı tanıtmak mümkün değil, Dünyanın 8. Harikası olarak bilinen Nemrut dağı kadar çok fazla tarihi ve kültürel eserimiz var. Bu sebeple bu kadar çok sayıda gazetecinin ilimize gelmesi bizleri heyecanlandırdı.  Bölgemizde kimi yerlerde yüzde 90’lara ulaşan elektrikte kayıp-kaçak oranı Adıyaman’da yüzde 7’lerde, vergi ödeme oranı ise yüzde 90’ların üstünde. Adıyamanlılar her zaman devletinin yanında olmuştur. Terörün hiçbir zaman hüküm süremediği ilimizde halkımız hizmetin en iyisine layıktır. Bu kadar güzel insanların bir arada yaşamasından dolayı da Adıyaman huzur ve barış şehri olarak nam salmıştır” diye konuştu.

“Amanos tünelini heyecanla bekliyoruz”

TGF Başkanlar Konseyi üyelerinin son ziyareti ise, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu’ya oldu. ATSO Başkanı Mustafa Uslu, misafirlerine Adıyaman’ın sanayi, ticaret ve sektörel yapısı hakkında bilgiler verdi.
Mustafa Uslu, “Adıyaman birçok alanda, kendi bölgesinde önemli bir konumdadır. İlimiz 670 bin nüfuslu bir kenttir. Doğu ile batı arasında bir köprü görevini görmektedir. Ülkemizin en şirin ve huzurlu kentleri arasında yer almaktadır. Adıyaman’da bizim lokomotif sektörümüz dediğimiz sektörler yer almaktadır. Türkiye’nin içinde barındığı önemli sektörler ilimizde bulunmaktadır. Bunlardan biri mermer sektörüdür. Türkiye’de çıkan mermerler rezervinin yüzde 13’ü Adıyaman’da yer almaktadır. İlimizde çıkan mermer rezervleri ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. İlimizde günde 90 ila 100 tır mermer çıkarak, Mersin limanına kütük olarak gitmektedir. Bizlerin bu mermerleri dünya piyasayla buluşturmamız gerekiyor. Bu ülkenin en önemli sıkıntılarından biri de döviz getirileridir. Bu şekilde bu durumun önüne geçmiş oluruz. Ayrıca dünyanın 8. harikası olarak bilinen Nemrut Dağı Adıyaman’da yer almaktadır. Geçmiş yıllarda yaşanan terör olayları turizm sektörünü olumsuz yönde etkilese bile bu yıl turizm sektöründe önemli gelişmeler yaşanmaktadır. İnanç turizmi açısından da ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayısında artış yaşanmakta. Sahabe Safvan Bin Muattal’ın Adıyaman’ın Samsat ilçesinde yer alıyor olması inanç turizmi açısından da önem arz etmektedir” dedi.

İskenderun Gazeteciler Başkanı Veysel Cıncık’ın Amanos Tünelinin açılması akabinde bölgeye sağlayacağı faydalar yönündeki sorusuna yanıt veren Başkan Uslu, “Bu projeyi çok önemsiyoruz. İhracatın en büyük gider kalemi nakliyedir. Amanos tüneli açıldıktan sonra, İskenderun limanına ulaşım çok daha kolay olacak. Dolayısıyla, Mersin limanı yerine İskenderun’u tercih ederiz” şeklinde konuştu.

Bu haber 54 kez okundu.
Genel - 14:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  İSKENDERUN BELEDİYESİ’NDEN GENÇLERE ‘ELEKTRİKLİ SCOOTER’ HİZMETİ
  Martı markası ile büyük metropollerde oldukça popüler olan elektrikli scooter, İskenderun’da hizmet verecek. 5 Temmuz tarihinde özellikle gençlerin çok beğeneceği keyifle kullanacağı bir uygulamayı devreye alan İskenderun Belediyesi, elektrikli scooter kullanımını, çevreci ulaşımı ve mikromobiliteyi yaygınlaştırmayı hedefliyor. Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “Sadece büyük metropollerin kullanımında olan ve gençlerimizin çok beğenisini alan elektrikli scooterlar, girişimlerimiz ile […]
 • 02
  5 Temmuz Festivali’nde Masa Tenisi Coşkusu
  Hatay’ın İskenderun ilçesinde düzenlenen ‘5 Temmuz Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’ etkinlikleri kapsamında masa tenisi turnuvası düzenlendi. İskenderun Belediyesi, İskenderun Kaymakamlığı ve Gençlik ve Spor ilçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen oldukça coşkulu ve heyecan dolu geçen masa tenisi yarışmalarında gençler yeteneklerini sergiledi. İskenderun Kapalı Spor salonunda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren sporculara madalyaları verildi. İskenderun 5 Temmuz […]
 • 03
  HATAY EXPO’YA HAZIRLANIYOR
  Hatay’da “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla düzenlenecek olan EXPO 2021 için alanlarda çalışmalar hızla devam ediyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 2021 yılının Nisan ayında düzenlenecek olan EXPO alanlarının Kasım ve Aralık ayında tamamen bitirileceğini, EXPO bittikten sonra da eğitim, kültürel, ticari, turistik faaliyetlerin devam edeceğini söyledi. “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla düzenlenecek olan dünyanın üçüncü büyük organizasyonu […]
 • 04
  KAVGAYI AYIRMAK İSTERKEN AĞIR YARALANDI!
  Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir genç, tartışan kişileri ayırmak isterken aldığı bıçak darbeleriyle ağır yaralandı. Edinilen bilgiye göre, İskenderun Esentepe Mahallesi’nde Emre Özdemir (22), sokakta kavga eden şahısları görüp ayırmak için müdahale etti. Kendi aralarında tartışma yapan şahısları ayırmak isteyen Özdemir’in uyarıları sonrası, kendi aralarında tartışan gençler aralarındaki tartışmayı bırakıp uyarıda bulunan Özdemir’e yöneldi. Yaşanan arbedede […]
 • 05
  HER KURBAN LÖSEMİLİ VE KANSERLİ ÇOCUKLARA CAN!
  Kurban ibadeti Yüce Allah’a yakınlık sağlamaya ve onun rızasını kazanmaya yönelik bir ibadettir. “Ey Rabbim bana bir oğul ihsan et” diyen Hz. İbrahim’in kavuştuğu oğlunu kurban etmek, yerin sadakatini göstermek üzere seçilen yoldur. Sizler de kurban ibadetinizle lösemili bir çocuğun iyileşmesine vesile olarak Allah’a ve onun emirlerine bağlılığınızı gösterebilirsiniz. Kurbanın esası takvanız, yani ona olan […]
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.M.Başakşehir29179355 272860
2.Trabzonspor291610365 323358
3.Sivasspor29158650 331753
4.Galatasaray291410548 262252
5.Beşiktaş29155949 351450
6.Fenerbahçe29137951 391246
7.Alanyaspor29129849 321745
8.Göztepe241081136 38-238
9.Antalyaspor299101035 46-1137
10.Gaziantep FK298111041 46-535
11.Kasımpaşa28951442 51-932
12.Denizlispor29881329 42-1332
13.Gençlerbirliği28871335 47-1231
14.Ç.Rizespor29851631 49-1829
15.Yeni Malatya29771543 46-328
16.Kayserispor29771533 64-3128
17.Konyaspor295121224 40-1627
18.MKE Ankaragücü295101426 49-2325