22° Açık
 
skoda reklam

Gündem Adıyaman

Genel - 23 Temmuz 2018 14:40 A A

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 57. Başkanlar Konseyi toplantısı Adıyaman’da gerçekleştirildi. Toplantıda mesleki sorunlar tartışıldı, Ekim ayında yapılacak olan Genel Kurul ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Aslan: “Adıyaman’ı tanımayan kalmadı”

Başkanlar Konseyi toplantısının açılış konuşmasını yapan Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyet Başkanı İbrahim Aslan, “Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti olarak bu önemli organizasyona ev sahipliği yapmanın onurunu yaşamaktayız. Bu toplantı vesilesi ile ülkemizin değişik coğrafyalarından gelen değerli meslektaşlarımıza başta Nemrut Dağı gibi dünyanın en önemli tarihi ören yerlerini, demokratik yapısı itibariyle Dünya üzerinde barış ve kardeşliğin birlik ve beraberliğin en güzel yaşandığı Adıyaman’ı tanıtmanın heyecanını yaşadık. Basın emekçilerimizin sorunlarının masaya yatırılmasının yanı sıra ülke gündemi ve toplantılarının yapıldığı şehirler ile ilgili başlıca sorunların ele alınarak çözüm yolları arandığı başkanlar konseyi toplantısı mesleki birlikteliğin önemini de ortaya koyuyor. Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliğinde üstlendiğimiz 57. Başkanlar konseyi toplantısına destek veren Adıyaman Valimiz Nurullah Naci Kalkancı’ya Belediye Başkanımız Hüsrev Kutlu olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza sivil toplum örgütlerimize teşekkür ederim” dedi.

Karaca: “Toplantılarımız bölgeye değer katıyor”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ise Adıyaman’lıların misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti ve yönetim kuruluna teşekkür ederim. Adıyaman mutlaka tanıtılması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle 57. Başkanlar Konseyi toplantımızı burada gerçekleştirdik. Başkanlar Konseyi toplantılarını gerçekleştirdiğimiz her yerde, başta bölgesel olmak üzere gündemdeki sorunları tartışıyor ve çözüm önerileri üretmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Kalkancı: “Görev yaptığımız yerler, ikinci memleketimiz”

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı ise “Adıyaman’da bu toplantıyı yapan Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Arslan ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca’ya teşekkür ederim. Bizim görev yaptığımız yerler ikinci memleketimiz haline gelir. Bir yeri bizim anlatmamız farklıdır, dışarıdan görülmesi farklıdır. Oranın nasıl algılandığı nasıl görüldüğü dışarıdan gelenlerin anlatması önemlidir. Ben bu organizasyonu düzenleyen emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim” dedi.

Kutlu: “Adıyaman huzur şehridir”

Federasyon üyesi Cemiyet Başkanlarının ziyaret ettiği diğer bir kurum ise Adıyaman Belediyesi oldu. Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, samimi duygularla karşıladığı gazetecilere Adıyaman’ın sosyo-kültürüle yapısı ve belediyecilik hizmetleri ile ilgili bilgiler verdi. Başkan Kutlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Basın olmadan Adıyaman’ı tanıtmak mümkün değil, Dünyanın 8. Harikası olarak bilinen Nemrut dağı kadar çok fazla tarihi ve kültürel eserimiz var. Bu sebeple bu kadar çok sayıda gazetecinin ilimize gelmesi bizleri heyecanlandırdı.  Bölgemizde kimi yerlerde yüzde 90’lara ulaşan elektrikte kayıp-kaçak oranı Adıyaman’da yüzde 7’lerde, vergi ödeme oranı ise yüzde 90’ların üstünde. Adıyamanlılar her zaman devletinin yanında olmuştur. Terörün hiçbir zaman hüküm süremediği ilimizde halkımız hizmetin en iyisine layıktır. Bu kadar güzel insanların bir arada yaşamasından dolayı da Adıyaman huzur ve barış şehri olarak nam salmıştır” diye konuştu.

“Amanos tünelini heyecanla bekliyoruz”

TGF Başkanlar Konseyi üyelerinin son ziyareti ise, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu’ya oldu. ATSO Başkanı Mustafa Uslu, misafirlerine Adıyaman’ın sanayi, ticaret ve sektörel yapısı hakkında bilgiler verdi.
Mustafa Uslu, “Adıyaman birçok alanda, kendi bölgesinde önemli bir konumdadır. İlimiz 670 bin nüfuslu bir kenttir. Doğu ile batı arasında bir köprü görevini görmektedir. Ülkemizin en şirin ve huzurlu kentleri arasında yer almaktadır. Adıyaman’da bizim lokomotif sektörümüz dediğimiz sektörler yer almaktadır. Türkiye’nin içinde barındığı önemli sektörler ilimizde bulunmaktadır. Bunlardan biri mermer sektörüdür. Türkiye’de çıkan mermerler rezervinin yüzde 13’ü Adıyaman’da yer almaktadır. İlimizde çıkan mermer rezervleri ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. İlimizde günde 90 ila 100 tır mermer çıkarak, Mersin limanına kütük olarak gitmektedir. Bizlerin bu mermerleri dünya piyasayla buluşturmamız gerekiyor. Bu ülkenin en önemli sıkıntılarından biri de döviz getirileridir. Bu şekilde bu durumun önüne geçmiş oluruz. Ayrıca dünyanın 8. harikası olarak bilinen Nemrut Dağı Adıyaman’da yer almaktadır. Geçmiş yıllarda yaşanan terör olayları turizm sektörünü olumsuz yönde etkilese bile bu yıl turizm sektöründe önemli gelişmeler yaşanmaktadır. İnanç turizmi açısından da ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayısında artış yaşanmakta. Sahabe Safvan Bin Muattal’ın Adıyaman’ın Samsat ilçesinde yer alıyor olması inanç turizmi açısından da önem arz etmektedir” dedi.

İskenderun Gazeteciler Başkanı Veysel Cıncık’ın Amanos Tünelinin açılması akabinde bölgeye sağlayacağı faydalar yönündeki sorusuna yanıt veren Başkan Uslu, “Bu projeyi çok önemsiyoruz. İhracatın en büyük gider kalemi nakliyedir. Amanos tüneli açıldıktan sonra, İskenderun limanına ulaşım çok daha kolay olacak. Dolayısıyla, Mersin limanı yerine İskenderun’u tercih ederiz” şeklinde konuştu.


Bu haber 1873 kez okundu.
Genel - 14:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  İBRET OLSUN DİYE ASILMALI
  Antalya’da Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde okuyan Azra Gülendam Haytaoğlu, bazı belirtiler hissedince 28 Temmuz’da hastaneye giderek Covid 19 testi yaptırdı. Sonucu pozitif çıkan Haytaoğlu, durumu ablası Ezgi Haytaoğlu ile paylaştı. Ablası, Haytaoğlu’na kızarak, dikkat etmediği için hastalığa yakalandığını söyleyince aralarında tartışma başladı. Tartışma sırasında Haytaoğlu, ablasına “Ben biraz hava alacağım” diyerek kimliğini almadan […]


 • 02
  DÜRÜST BAŞKAN İLE HİZMETE DEVAM
  İskenderun Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Genel Kurulu Sanayi Aşevinde gerçekleştirildi. İbrahim Açıkgöz güven tazeledi ve yeniden Başkanlığı seçildi. İskenderun’a daha modern bir sanayi sitesi kazandırmak için yoğun çaba sarf eden ve sanayi esnafının da desteği ile bu yolculukta emin adımlara ilerleyen İbrahim Açıkgöz, “Bize güvenen arkadaşlarımızı mahcup etmeyeceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz müddetçe […]


 • 03
  KARDEŞİNİ ÖLDÜRDÜ
  İskenderun ilçesinde daha önce babasını öldüren bir kişi bu kez kardeşini öldürdü. Alınan bilgiye göre olay, İskenderun Muradiye Mahallesi’nde meydana geldi. Silahlı kavga ihbarı ile olay yerine giden polis ekipleri, Ramazan Sinan G.’yi (49) sırtından vurulmuş halde ölü olarak buldu. Aile fertleri ile yapılan görüşmede ise Doğan G.’nin çıkan tartışma sonucu kardeşi Sinan G.’yi pompalı tüfekle […]


 • 04
  LGS kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarını açıkladı!
  LGS kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre, öğrencilerin yüzde 96’sı istedikleri yere yerleşti. Bir buçuk milyon öğrencinin girdiği Milli Eğitim Bakanlığı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarını açıkladı. LGS kapsamında, yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarına “meb.gov.tr” adresinden ulaşılabiliyor. MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, 26 Temmuz’da açıklanan birinci yerleştirme sonuçlarına […]


 • 05
  Manavgat’ta terk edilmiş bir motosiklette molotof düzeneği bulundu!
  Yangında 7 kişinin hayatını kaybettiği Manavgat’ta terk edilmiş bir motosiklette molotof düzeneği bulundu. Türkiye 6 gündür ülkenin güneyini adeta küle çeviren yangınlarla mücadele ederken, yangından en fazla etkilenen ilçelerden Manavgat’ta kaydedilen bir video sosyal medyada büyük ses getirdi. Doğançam girişinde terk edilen bir motosiklette molotof düzeneği bulan vatandaşlar tarafından kaydedilen görüntülerde taşıtın sağ ve solunda […]