Sisli
 

Gündem Adıyaman

Genel - 23 Temmuz 2018 14:40 A A

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 57. Başkanlar Konseyi toplantısı Adıyaman’da gerçekleştirildi. Toplantıda mesleki sorunlar tartışıldı, Ekim ayında yapılacak olan Genel Kurul ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Aslan: “Adıyaman’ı tanımayan kalmadı”

Başkanlar Konseyi toplantısının açılış konuşmasını yapan Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyet Başkanı İbrahim Aslan, “Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti olarak bu önemli organizasyona ev sahipliği yapmanın onurunu yaşamaktayız. Bu toplantı vesilesi ile ülkemizin değişik coğrafyalarından gelen değerli meslektaşlarımıza başta Nemrut Dağı gibi dünyanın en önemli tarihi ören yerlerini, demokratik yapısı itibariyle Dünya üzerinde barış ve kardeşliğin birlik ve beraberliğin en güzel yaşandığı Adıyaman’ı tanıtmanın heyecanını yaşadık. Basın emekçilerimizin sorunlarının masaya yatırılmasının yanı sıra ülke gündemi ve toplantılarının yapıldığı şehirler ile ilgili başlıca sorunların ele alınarak çözüm yolları arandığı başkanlar konseyi toplantısı mesleki birlikteliğin önemini de ortaya koyuyor. Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliğinde üstlendiğimiz 57. Başkanlar konseyi toplantısına destek veren Adıyaman Valimiz Nurullah Naci Kalkancı’ya Belediye Başkanımız Hüsrev Kutlu olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza sivil toplum örgütlerimize teşekkür ederim” dedi.

Karaca: “Toplantılarımız bölgeye değer katıyor”

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ise Adıyaman’lıların misafirperverliğinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti ve yönetim kuruluna teşekkür ederim. Adıyaman mutlaka tanıtılması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle 57. Başkanlar Konseyi toplantımızı burada gerçekleştirdik. Başkanlar Konseyi toplantılarını gerçekleştirdiğimiz her yerde, başta bölgesel olmak üzere gündemdeki sorunları tartışıyor ve çözüm önerileri üretmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Kalkancı: “Görev yaptığımız yerler, ikinci memleketimiz”

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı ise “Adıyaman’da bu toplantıyı yapan Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Arslan ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca’ya teşekkür ederim. Bizim görev yaptığımız yerler ikinci memleketimiz haline gelir. Bir yeri bizim anlatmamız farklıdır, dışarıdan görülmesi farklıdır. Oranın nasıl algılandığı nasıl görüldüğü dışarıdan gelenlerin anlatması önemlidir. Ben bu organizasyonu düzenleyen emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim” dedi.

Kutlu: “Adıyaman huzur şehridir”

Federasyon üyesi Cemiyet Başkanlarının ziyaret ettiği diğer bir kurum ise Adıyaman Belediyesi oldu. Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, samimi duygularla karşıladığı gazetecilere Adıyaman’ın sosyo-kültürüle yapısı ve belediyecilik hizmetleri ile ilgili bilgiler verdi. Başkan Kutlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Basın olmadan Adıyaman’ı tanıtmak mümkün değil, Dünyanın 8. Harikası olarak bilinen Nemrut dağı kadar çok fazla tarihi ve kültürel eserimiz var. Bu sebeple bu kadar çok sayıda gazetecinin ilimize gelmesi bizleri heyecanlandırdı.  Bölgemizde kimi yerlerde yüzde 90’lara ulaşan elektrikte kayıp-kaçak oranı Adıyaman’da yüzde 7’lerde, vergi ödeme oranı ise yüzde 90’ların üstünde. Adıyamanlılar her zaman devletinin yanında olmuştur. Terörün hiçbir zaman hüküm süremediği ilimizde halkımız hizmetin en iyisine layıktır. Bu kadar güzel insanların bir arada yaşamasından dolayı da Adıyaman huzur ve barış şehri olarak nam salmıştır” diye konuştu.

“Amanos tünelini heyecanla bekliyoruz”

TGF Başkanlar Konseyi üyelerinin son ziyareti ise, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu’ya oldu. ATSO Başkanı Mustafa Uslu, misafirlerine Adıyaman’ın sanayi, ticaret ve sektörel yapısı hakkında bilgiler verdi.
Mustafa Uslu, “Adıyaman birçok alanda, kendi bölgesinde önemli bir konumdadır. İlimiz 670 bin nüfuslu bir kenttir. Doğu ile batı arasında bir köprü görevini görmektedir. Ülkemizin en şirin ve huzurlu kentleri arasında yer almaktadır. Adıyaman’da bizim lokomotif sektörümüz dediğimiz sektörler yer almaktadır. Türkiye’nin içinde barındığı önemli sektörler ilimizde bulunmaktadır. Bunlardan biri mermer sektörüdür. Türkiye’de çıkan mermerler rezervinin yüzde 13’ü Adıyaman’da yer almaktadır. İlimizde çıkan mermer rezervleri ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır. İlimizde günde 90 ila 100 tır mermer çıkarak, Mersin limanına kütük olarak gitmektedir. Bizlerin bu mermerleri dünya piyasayla buluşturmamız gerekiyor. Bu ülkenin en önemli sıkıntılarından biri de döviz getirileridir. Bu şekilde bu durumun önüne geçmiş oluruz. Ayrıca dünyanın 8. harikası olarak bilinen Nemrut Dağı Adıyaman’da yer almaktadır. Geçmiş yıllarda yaşanan terör olayları turizm sektörünü olumsuz yönde etkilese bile bu yıl turizm sektöründe önemli gelişmeler yaşanmaktadır. İnanç turizmi açısından da ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayısında artış yaşanmakta. Sahabe Safvan Bin Muattal’ın Adıyaman’ın Samsat ilçesinde yer alıyor olması inanç turizmi açısından da önem arz etmektedir” dedi.

İskenderun Gazeteciler Başkanı Veysel Cıncık’ın Amanos Tünelinin açılması akabinde bölgeye sağlayacağı faydalar yönündeki sorusuna yanıt veren Başkan Uslu, “Bu projeyi çok önemsiyoruz. İhracatın en büyük gider kalemi nakliyedir. Amanos tüneli açıldıktan sonra, İskenderun limanına ulaşım çok daha kolay olacak. Dolayısıyla, Mersin limanı yerine İskenderun’u tercih ederiz” şeklinde konuştu.

Bu haber 461 kez okundu.
Genel - 14:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  TEHLİKE KAPIMIZDA
  Arsuz ilçesi Karaağaç Mahallesinde bir sokak karantinaya alındı. Karantinaya alınan vatandaşların olduğu bilgisinin yanı sıra, salgının yayılma hızı hesaplanarak Karaağaç Pazar Yeri de 15 gün süreyle kapatıldı. Beş hanede toplam 30 nüfusun bulunduğu Karaağaç Şarkkonak 408 Sokak’ta ayrı ayrı hanelerde toplam 6 pozitif vaka ve 13 temaslı bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde cenazelerinin olduğu öğrenilen ailelerin Covid 19 […]
 • 02
  OLAN VATANDAŞA OLUYOR
  İskenderun TOKİ sakinlerinin aylardır çektiği su sıkıntısıyla ilgili HATSU bir açıklama yayımladı. Taşındıkları günden beri su sıkıntısı çektiklerini dile getiren TOKİ sakinleri dün akşam saatlerinde eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştılar. HATSU Genel Müdürlüğü bugün yaptığı açıklamada, yüklenici firmanın eksikleri tamamlamadığına dikkat çekti ve açıklamada şu görüşlere yer verdi: “30.06.2020 tarihinde teknik personelimiz tarafından tespit edilen […]
 • 03
  TOZ FIRTINASI GELİYOR
  Anadolu’da 3 gün boyunca etkili olacak çöl tozlarının koronavirüsün yayılımı için gerekli doğal ortamı sağlayacağına ve günlük vaka sayılarını artırabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Saydam, “Çok ciddi uyarı yapıyorum. Her yerde havada bulut varsa ve uzak mesafeler sanki sis varmış gibi görünüyorsa dışarı çıkmayın” dedi. Afrika’da 9 milyon kilometrekarelik Sahra Çölü üzerinden esen rüzgar, yılın bazı dönemlerinde Asya, […]
 • 04
  MARKA AŞKI BİTİYOR
  İndirim görmeden mağazaya uğramak istemeyen tüketici oranı yüzde 40’ı aşarken, 10 kişiden 4’ü uygun fiyatı yeni bir markadan alışveriş için yeterli bir sebep olarak görüyor.Dünyadaki adı ile Black Friday, Türkiye’deki yaygın kullanımı ile Efsane Cuma indirimleri, coronavirüsten ağır yara alan perakende sektörüne pandemi döneminde can simidi olurken, eriyen tüketici gelirleri, marka ve sadakat algısını da […]
 • 05
  OTOPARK, YEMEKHANE VE POLİKLİNİKLER YOĞUN BAKIM SERVİSİ OLACAK
  Ordu’da koronavirüs vaka sayılarındaki artış nedeniyle hastanelerin prefabrik binalarındaki polikliniklerin kapatılmasına, otopark, yemekhane ve ek binaların da yoğun bakım servisine dönüştürülmesine karar verildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, vaka sayısında yüzde 100’e yakın artış yaşandığı iller arasında olduğunu bildirdiği Ordu’da ilave tedbirler alınmaya başlandı. Vali Tuncay Sonel başkanlığında toplanan İl Pandemi Kurulu, ‘vatandaşları korumak ve salgının […]
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Fenerbahçe752012 6617
2.Alanyaspor651015 21316
3.Galatasaray74129 5413
4.Fatih Karagümrük732214 8611
5.Çaykur Rizespor732210 8211
6.Kasımpaşa73228 6211
7.Başakşehir73139 8110
8.Beşiktaş63129 9010
9.Gaziantep FK71519 10-18
10.Sivasspor62226 7-18
11.Antalyaspor72237 10-38
12.Hatayspor52214 7-38
13.Yeni Malatyaspor72236 10-48
14.Göztepe614110 737
15.Erzurumspor62138 11-37
16.Konyaspor61326 516
17.Kayserispor62044 9-56
18.Gençlerbirliği61234 7-35
19.Trabzonspor71249 14-55
20.Denizlispor61235 10-55
21.MKE Ankaragücü50144 9-51