22° Açık
 

HATAY KÜNEFESİNE KORONA ENGELİ

Genel - 30 Aralık 2020 12:56 A A

Hatay’da yılda ortalama 250 bin porsiyon künefe satan künefeciler, bu yıl korona virüs dolayısı ile 50 bin porsiyon satabildi.Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi şehirleri ağına dahil edilen Hatay’ın tescilli tatlısı künefe, bu yıl korona virüs engeline takıldı. Tel kadayıfın arasına konulan özel tuzsuz peyniriyle tereyağıyla kızartılan ve üzerine dökülen şerbetiyle eşsiz bir tada dönüşen Antakya künefesi, her yıl yüz binlerce porsiyon satılırken, bu yıl yüzde 80 düşüş yaşayarak, beklentilerin altında kaldı. Künefeciler Derneği (KÜNDER) Başkan Vekili Ragıp Bekfilavioğlu künefenin ayakta yenebilecek bir tatlı olmadığı için, yapılan kısıtlamalar dolayısı ile ayda 20 bin porsiyon satılırken, bu yıl 3-4 bin porsiyona kadar düştüğünü söyledi.

Künefeciler Derneği (KÜNDER) Başkan Vekili Ragıp Bekfilavioğlu künefe genel ihtiyaç değil, ayakta yenilecek bir tatlı olmadığı için düşüş yaşadıklarını belirterek “Covid-19’dan itibaren satışlarımız tüm esnafta, tüm tatlıcılarda, hatta lokantalar olsun yüzde 80 bir düşüş yaşadık. Normalde günlük bizim satışımız Hatay genelinde ayda 20 bin porsiyona yakın künefe satılırken bu 3-4 bin porsiyona kadar düştü. Çünkü künefe genel ihtiyaç değil, ayakta yenilecek bir tatlı değil. Şerbetli tatlı olduğu için insanların illa oturması gerekiyor. Yetkililere de söylemiştik, Hatay’a gelen yabancı turistlere hitap edemiyoruz, bir masa, iki masa izin verilse iyi olacak. Zaten masalarımız 10 masadan 4’e düşmüştü. Bu dört masa değil de 2 masa olsa gelen misafirlere iyi şekilde ağırlayalım. Alıp paket şeklinde künefe yenmiyor” dedi.

Kargo ile yurt içine gönderim yaptıklarını belirten Bekfilavioğlu, “Kargo ile yurt içine gönderiyoruz. Onunla ilgili bir düşümüz yok. Sadece yerel müşterimizi ve dışarıdan gelen misafirlerimizi ağırlayamıyoruz. Tek sıkıntımız bu. Yani yıllık 250 bin porsiyonken yüzde seksen düştü işimiz. Fast food yemekçilerinde fazla bir etkilenme olmadı ama tatlıcı ve lokantacılarda, sulu yemeklerde düşüş oldu” diye konuştu.

Yılbaşı için umutlarının olmadığını, yılbaşında Antakya kültürünün yaş pasta ağırlıklı olduğunu ifade eden Bekfilavioğlu künefenin de genelde ertesi günde evlerde basıldığını ancak yine de ertesi güne siparişleri bekleyeceklerini söyledi.

Bekfilavioğlu, künefenin sadece tel kadayıf ve peynir karışımı ile yapıldığını belirterek “Bizim Antakya’da yapılan tel kadayıf ve peynir karışımı yapılan tatlıya künefe de denilir. İçerisine kaymak, fıstık, ceviz, fındık ve badem gibi gıdalar eklendiği zaman ona kadayıf diyoruz, künefe değildir. Genelde şimdi Türkiye’de yaygın bir şekilde tüm bu tür ürünlere künefe deniyor, hayır sadece peynirle yapılan kadayıfa künefe denilir” dedi.

 


Bu haber 240 kez okundu.
Genel - 12:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

YAZARLARIMIZ

HABER LİSTESİ

 • 01
  TRAFİĞİ TEHLİKEYE DÜŞÜREN SORUMSUZLUK
  Hatay’ın Payas-İskenderun D-817 karayolunda hurda demir taşıyan kamyonun tehlikeli yolculuğu görenleri şaşırttı. Karayolunda her an devrilecekmiş gibi ilerleyen ve üzerinde bulunan hurda demirler ile tehlike saçan kamyonu görenler şaşkınlık yaşadı. Trafiği tehlikeye düşüren kamyonun yolculuğu karayolunda seyreden diğer araçtakiler tarafından da cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.


 • 02
  YATIRIMLAR HIZ KESMİYOR
  Son iki yılda şehrin okul ve eğitim ihtiyacını kökünden çözecek önemli kararlar alındı ve önemli yatırımlar geldiğini ifade eden, TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, yoğun takip ve çalışma ile Kırıkhan’ın eğitim alanındaki sorunları adım adım çözüldüğünü hatırlattı. Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, 2018 yılından bu yana Kırıkhan’da 13 […]


 • 03
  KARANTİNA MERKEZİ AMACINI AŞTI
  CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Arsuz’da denize sıfır bir yerde, 49 bin m2 alanda kurulu olan ve çürümeye terk edilen İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisi’ni Meclis gündemine taşıdı. Güzelmansur “Bu karantina merkezimiz kullanılmayarak çürümeye ve talana terk edilirken, salgında yurt dışından gelenleri karantinaya alabilmek için, yer yokluğundan, sabaha karşı yurtlar boşaltılmış, öğrenciler valizleriyle sokakta […]


 • 04
  PTT’DE ÇİLE KUYRUĞU
  Hatay’da 65 yaş üzerindeki vatandaşlar, yaşlılık aylığı almak için PTT şubesi önünde kuyruk oluşturdu. Kırıkhan ilçesinde sokağa çıkma kısıtlamasında sabahın erken saatlerinden itibaren 65 yaş aylığı almak için PTT önünde biriken vatandaşlar, kuyruk oluşturdu. Kuyruktaki vatandaşların sosyal mesafe kuralına uymadıkları dikkat çekti.


 • 05
  SINIRDA UYUŞTURUCU TİCARETİ
  Hatay’ın Altınözü ilçesinde bir otomobilde 5 kilo 945 gram uyuşturucu ele geçirildi. Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre, İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan çalışmalar sonucu Suriye sınırındaki Ziyaret Mahallesinde M.B. ve M.K. isimli şahısların uyuşturucu ticareti yaptığı belirlendi. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Ziyaret Hudut Karakol Komutanlığınca düzenlenen operasyonda […]